bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    yabancı dil ile ilgili bir branşta kariyer yapmak isteyen insanın tercihidir. ama sayısalcılar tarafından aşağılanır hep. dil seçenlerin kendilerinden daha az zeki olduğu iddia edilir. en yakın arkadaşlarınızın bile bunu yapması size koyar. sayısalcılara göre okunabilecek en kolay bölümdür. insanın "madem o kadar zekisin, madem bu kadar niye iki kelimeyi yanyana getirip cümle kuramıyosun?" diye sorası gelir. ama sormazsınız. sadece içten içe bu saçmalıklara gülersiniz. çünkü yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur bu kafalar değişmedikten sonra.
    10 ... cumingsoon
  2. 2.
    Üniversitede yabancı dil ile ilgili bir bölüm okuyabilmek için mutlaka yapılması gereken durum.
    2 ... king
  3. 3.
    yatıp çalışmamak için en ideal davranıştır.*
    2 -5 ... tudor lodge
  4. 4.
    üniversitelerin yabancı dil bölümlerine girebilmek için lisede yapılan tercihtir. ayrıca bu öğrencilerin işleri sanılanın aksine sayısalcılardan çok daha zordur. çünkü Yds sınavından önce öss sınavına girip hem sözel bolümü hemde sayısal bölümün matematik sorularını cevaplamak zorundadırlar. yani sadece dil sınavında çıkarmak zorunda oldukları (en az) 90 netin üstüne birde bu sorular eklenmiştir. işleri zordur.
    3 ... soulsick
  5. 5.
    lisede yapılabilecek en zor şeydir. iki sınava birden hazırlanmak gerekir ve 2006 dan itibaren değişen sistemle birlikte yabancı dil bölümü öğrencileri diğer bölümdekilerle aynı dersleri çalışıp üzerine ingilizce* için fazladan zaman ayırmaları gerekmektedir.
    ne kadar zeki olsalarda bu durumun zorluğunu o diğer bölümlerdeki arkadaşların anlaması beklenemez çünkü yabancı dil bölümündeki öğrencileri bekleyen meşhur yds'nin o arkadaşların haftada en fazla dört saat gördüğü ingilizceyle pek alakası yoktur.

gerçekten diğer derslerden pek anlamayıp kolay olduğu(!) için yabancı dil seçen hiç de az değildir. ama bu öğrencilerin başarılı olanları çok nadir görülür. hele ki "diğerlerini yapamıyorum ama ingilizceden yırtmak daha basit" mantığıyla bu eylemde bulunan biri için bu başlığın en düzgün tanımı:
    (bkz: hayatın hatası).*

yabancı dil bölüm seçmeyi düşünen varsa eğer diyeceğim şudur ki yabancı dil yetenek ister. çok çalışıp kağıt üzerinde görünen notun yüksekliğinden de başarılı gibi görünebilir bir insan. kimi için de bu olması gerekendir. fakat gerekli ilgi ve yetenek olmadan bir yabancı dili iyi bilmek çok zordur.
    herkes sadece yazar, sadece dinler, sadece anlar. bu yüzden günümüzde herkes ingilizce bilir. ama yazıp, dinleyip, anlayıp ve bunun yanında konuşabilen en önemlisi bunlara bir de o dilde düşünebilmeyi ekleyen azdır. bence asıl olması gerekendir.
    4 ... lazycat
  6. 6.
    aslında bir dili öğrenmede yeteneğin gerekip gerekmediği bilimsel olarak ispatlanmadığından kişinin bende yetenek yok demesi en azından şimdilik bir bahanedir.zira orta okulda hep ingilizce dersinden kalıyordum lakin şu an bir metni rahatça anlayabiliyorum ama bunu yapabilmek için 4 yılımı en azından 1 saat ingilizce bir şey yaparak geçirdim.*
    çalışılmalı ama nasıl?grammar,msn ve görsel araçları kullanarak bu işi başarırsınız.
    saatlerce çalışmayı ve kitap okumayı göze alıyorsa kişi bu bölümü seçmeli.
    ha doğru düzgün türkçe konuşamayan,vaktini bilgisayar oyunlarında geçiren internet gençliğindenseniz zaten girdiğiniz gibi bir bok yapamayacağınızı anlarsınız.zira bu tür bölümlerde önemli olan o dili bilme seviyeniz değil,o dilin kültürünü anlama seviyenizdir.yani ben cümleyi anlıyorum,çok karmaşık türkçe'ye çeviremiyorum derseniz nanayı yediniz.
    1 ... psychokinesis
  7. 7.
    idealist kişi seçimidir.
    ama ülkemizde anadolu liselerinde bile bir ton zorlukla karsılasması muhtemel seçimdir.
    2 -1 ... alayinaisyan
  8. 8.
    insanların küçümsediği davranış. "herkes eşit ağırlık okurken sen niye dil seçiyosun kızım/oğlum" cümlelerine çok rastlanacağı için özgüven ve kararlılık gerektirir. ama dil bölümü seçen öğrencilerin diğerlerinden büyük bir farkları vardır. diğer bölümün öğrencileri lisede bölüm seçerken çoğunlukla meslek düşünmeden seçerler ancak dil bölümü öğrencileri mesleği de hesaba katarak bu seçimi yapmışlardır. yani idealistlerdir. * işin neticesi dil bölümü öğrencilerini kötüleyeceğinize en çok meslek sahibi olanların ne bölümü mezunu olduğunu araştırın, dil bilenle bilmeyen arasındaki maaş farkını araştırın, sonra da gelip sözlükte başlık açın. benim de kafamı attırmayın! *
    5 -2 ... other
  9. 9.
    ileride yurtdışı hayali kuran gençlerin tercih ettiği bölümlerdir.
    ... hayalet casper
  10. 10.
    fizik kimya biyolojiden kurtulmak için eşit ağırlık seçilir fakat en büyük sorun haala duruyordur : "matematik"
    çözüm : dil bölümü
    (bkz: problem solved)
    4 -3 ... prozaccum