bugün

iş başvurularında avucunu yalayandır.
üniversite mezunu işsizden tek farkı, 4 sene kafayı yememesidir.
üniversite mezunundan farkı işe girme olasılığı çok çok düşük olan kişidir.
(bkz: ilkokul mezununa ne diyeceğiz)

(bkz: insanları kırma potansiyeline sahip başlıklar)
(bkz: beyler ayıp)
8 YıL ÜNiVERSiTE OKUDUM. DEVAMSıZLıKTAN ATıLDıM. ÜNiVERSiTE MEZUNLARı KOPYAYLA, HOCA YALAMAKLA, EZBERLE UĞRAŞıRKEN 2000 KiTAP DEViRDiM. ÜLKEMi KARıŞ KARıŞ GEZDiM. ŞiMDi DE DiPLOMAMLA DEĞiL, BiLGiMLE VE BECERiLERiMLE ÜNiVERSiTE MEZUNLARıNı iŞE ALıYORUM. iŞ ÜNiVERSiTE BiTiRMEKTE, DiPLOMADA DEĞiL, KENDiNE iNANMAK VE YÜREĞiNiN SESiNi DiNLEMEKTE.
ÇÖPÇÜLÜK YAPARıM AMA iNANÇLARıMDAN, KENDiMDEN VE SEVDiKLERiMDEN ZERRE TAViZ VERMEM.
(bkz: asgari ücrete talim)
günümüzde üniversite mezunları iş bulmakta zorlanıyorlar kaldıki daha az okumuş birini kim işe almak isterki?
kendi işini kurum milyonları götürebilecek eziktir. ticaret zekası falan filan denen faktörler işin içine girince ezik denen durum değişebilir.

ha ama bi de işin şu yüzü var. adamın biri çıkıp da üniversite okumayanlara ezik dedi diye üniversite okuyanları ezmeye çalışmak, lise mezununa ezik diyenle aynı seviyeye inmektir. unutmayın ki dünyada lise mezunlarıın sahibi olduğu şirketler kadar, hatta onlardan fazla, üniversite mezunlarının sahip olduğu şirketler de vardır. lisans eğitimini küçümsemeye çalışmak armutluktur çünkü.

bir elektrik mühendisi 4 sene kafayı yese de smm* belgesi aldığında, bir projenin altına attığı tek imzayla binleri götürür. o kadar da küçümsememek lazım.
şimdi ne işsizler var. en yüksek okulları bitiren. iş bulamıyor da
liseli bulamayınca mı avcunu yalıyor...
aslında bu mantalitede olmadığını sadece kendisinin üniversite okuyor yada mezun olduğunu duyurmaya çalışan zihniyetin söylemidir.

(bkz: yazar yine zıçmış beyler)
25 sene okuyup, hala mal olan ezikten daha iyi durumda olandır galiba.
bu başlığı açan kişiden daha ezik değildir, cahillik geçicidir eşşeklik baki kalır, insanları eğitim seviyeleriyle değerlendirmek özgüven eksikliğine dayalı zavallılıktır.
ayrıca bu ülke şartlarında 4 yıllık mezunuyla , lise mezunu arasındaki farktan ziyade benzerlik ; ikisininde işsiz olmasıdır.
memlekette harward vardı da biz mi okumadık şeklinde kendini savunabilecek kişidir. büyük olasılıkla eml. mezunu olduğu için kazanamamış olabilir. memleket için hayırlı olanını yapmıştır. tez elden askerliğini bitirip kendi esnaf dükkanını veya bir şirkette ara eleman olarak işe başlamıştır.
insanları sınıflandırmanın bir başka örneği daha. hayır şimdi kendini geliştirip artı özellikler katamadıktan ve kendince bu tarz aşağılamalara kalkışıp komik duruma düşecek kadar az gelişmiş bir beyine sahip olduktan sonra ne anlamı kalıyor ki üniversite bitirmiş olmanın? ezik diye nitelendirilen lise mezunu benim diyen üniversiteliden çok daha donanımlı ve kültürlü olabilir pek hala. üniversite okumak çoğunlukla kişinin kendi tercihi değildir, zaten bu amaç için güdülenmiştir çevresi tarafından. üniversite okumamak ise, istisnalar hariç, kişinin kendi seçimidir. çalışmamıştır, çaba göstermemiştir sınavı kazanmak için. bir zamanlar hülya avşar söylemişti de kıyamet kopmuştu ama haklıydı aslında; okumakla cehalet gider ama eşşeklik baki kalır.
(bkz: tahsil cehaleti alır eşşeklik baki kalır)
«biz cahil dediğimiz vakit, mutlaka mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz kastettiğim ilim, hakikatı bilmektir yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okuma bilmeyenlerden de hakikatı gören hakiki âlimler çıkar» M. Kemal Atatürk
(bkz: askerde sen çok dayak yersin ha)

ama ezik lafı olmamış.
lise mezunu olmak eziklik değildir. asıl eziklik kendini yetiştirememektir. bende çok üniversite mezunu gördüm kendini yetiştirememiş, cahil kalmış. şu meşhur söz bize her şeyi özetlemektedir.

--spoiler--
Mey Biter saki kalır, her renk haki kalır, okumak cehaleti alsa da hamurunda varsa eşeklik baki kalır.
--spoiler--
lise mezunu olmadan üniversiteye geçen über zeki bir beyinin sarf edebileceği cümlecik. düşünün artık zekayı...
lise mezunu ezik değildir ezik olmayacaktır sadece lisedeyken ezilen ve ilerki hayatındada ezikliğe mahkum olmuş bir insan tarafından ortaya atılmış bir laftır.
ancak minik ucuz butiklerde veya burger da falan iş bulabilir kendine. fazla yükselere kanatlanamaz.

(bkz: üniversite mezunu çöpçü)
lise mezunu olan bir çok ezik şu anda üniversite okuyor yalnız. *
hemen bir başlık açıp egomu tatmin etmeliyim evet evet bunu yapmalıyım.
(bkz: okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır)
mezun olup gelin diğer mühendisler gibi meleteyim sizide, derler, valla derler. * * *
dostum sakin ol ve egonu aşağıya indir.

diplomalar, unvanlar, hepsi boş bunların; önemli olan insanlık ve insanlık adına yaptığın şeyler. yani sen bu başlığı açarak insanlık adına birşey yapmadın, kimseye birşey katmadın. hatta kendini küçük düşürdün.