bugün

genç yaşlı, erkek-kadın demeden her bireyin bilmesi gereken inceliklerdir.

bugün 22 yy da kadın erkek işbölümünün dibine vurmamız gereken günlerde,

eşinizin yorgun argın eve geldiği anda "aşkım meamet abiler akşam bize gelecek" haberini almasıyla çıldırmasını değil de,

duşa girip, çıkışta yaptığınız jeste karşılık mis kokulu bedeniyle sizinle olmasını istiyorsanız erkekler olarak bu incelikleri bilmeniz gerekir.

1- yumurta ve şekeri bembeyaz olana kadar çırpmalısınız.

2- un ve kabartma tozu iyice harmanlanacak ve arzuya göre 2 paket kabartma tozu kullanabilirsiniz.

3- asla ve asla unu fazla kaçmış bir kek olmayacak, krep hamurundan hallice olması kafi.

4- çok çırpılacak

5- fırın kabına konduktan sonra taban tezgahtan ayrılmayacak şekilde iyice ileri geri hareket ettirilecek.

afiyet olsun.
(bkz: KEK YAPMANIN PÜF NOKTALARI)
sünger gibi yımışak olsun diyosan, pişerken fırına bi kapta su koy.
kek fırında kabarip çıkarınca pusuyosa, unu az gelmiştir, bidahakine kıvamı ona göre ayarlayın.
biliyorsunuz, artık kek demode bir gıda. yeni nesil pek sevmiyor bunu. ama hâlâ kadınlar için bir sidik yarışı. neden bilmiyorum, keki en iyi kabaran kadına hürmet edilir ortamda, bir ağırlığı olur.
neyse, ben sizlere, bir kaç tür kek çeşidi hakkında tüyo vermeye geldim ki günlerde eziklenmeyin.

standart kek; allah ne verdiyse, tüm malzeme sırasıyla çırpılir. önce sıvılar tabi. şeker ve yumurta, şeker eriyene karışım renk değiştirip köpüklenene kadar çırpılır. ne kadar çırparsan o kadar kabarır. burdaki tüyo, yumurta ve şekeri çırpmaya devam ederken, azıcık ılık su ekleyin. hem şeker erir, hem de keke yumuşaklık verir.

muffin ; yine sıvılarla başlıyoruz. ama su katmayın. kek kadar yumuşak olmamalı bu. sıvılar karışınca ( yumurta şeker yağ yoğur falan) kabartma tozuyla beraber elenen undan azar azar katarak, spatula ya da tahta kaşıkla karıştırın. çırpmak yok, önemli. muffinin üzerindeki kabuk, kabuk diyorum zira o kıvama gelene kadar pişirin, özelliği o. üstü kıtır olmalı. muffin top diye sırf bu üst tabakanın satıldığı yerler var, o kadar diyim anlayın siz.

pandispanya keki; bundaki püf nokta, yumurtanın sarısı ve beyazı ayrı cirpilir. sarısı sekerle iyice çırpılır, beyazı ise, kaseyi ters cevirdiginde akmayacak kadar katı olana kadar. bunun sırrı da, beyazı az bi tuzla birlikte çırpmanız. tuz demişken, yaptığınız tüm tatlılara muhakkak tuz ekleyin. esas tadı ortaya çıkarır. bir nevi tat için kıvam arttırici.
pandispanya diyoduk... sarısını cirpinca katı malzemeleri ekleyin azar azar ve yine elle karıştırın, dipten üste doğru. en son beyazını da yine azar azar katarak hafif hafif karıştırın elle. bir püf nokta daha; pandispanyayı fırına verirken mutlaka bir kapta su da koyun fırına. sünger kıvamı boyle tutar.

sufle; en lezizi de bu anasinisatiim. bunun mantığı, içerdeki sıvı harcı tutacak kadar kabuk baglayan bir olay.
zahmetli bir iştir, kolay tarifleri var ama aslını tutmaz.
yumurta seker cirpildiktan sonra benmarideki tereyağ çikolata harcına katılır, yine benmaride kalmak kaydıyla ama. yavaş yavaş katın ki, yumurta sıcağı görünce pismesin. tüm malzemeyi benmari kabinda hazırlayın. neden mi, şöyle; sufle denilen şeyin pisme süresi 5-8 dakikadır. bu sürede yumurta pismez arkadaşlar ve yarı pişmiş yumurta zararlıdır. benmaride karıştırdıgimiz zaman, yumurtanın çiğliğini alıyoruz.
bir de sufle kabını yaglarken, fırçayı aşağıdan yukarı sekilde sürelim her tarafına. zira kısa sürede kabarması lazım. o islem kolayca kabarmasini sağlar.

simdilik bu kadar. kek yapmadan okuyun bunları da elalemin karılarına rezil etmeyin kendinizi.
şu keki saman gibi bırakmayın arkadaşlar. ne bileyim üzerine bir çikolata sosu bilmemnesi dökün en azından.
çok çırpmanın aksine az çırpmaktır . yumurtalar oda sıcaklığında olacak ,şeker ve yumurtayı çok çırpacaksınız .ne kadar çok çırparsanız malzemelerin içerisinde bulunan havayı sıkıştırırsınız.
unu eleyin ,fırın ısısını iyi ayarlayın. ben yapmıyorum ama arkadaş böyle olması gerektiğini söyledi.
(bkz: kek yapmayı biliyor olmak)
Firin arkadaslar. Iki sene pasta ve ekmek yapimi, tatli ve hamur isleri dersi aldim. Her seyi dogru yapsaniz da firin da bir halt yoksa urun patliyor.
Ben bir hanıma sorayim. Bu cumartesi tarifini alır editlerim.
içine bir tutam tarçın katın. Farkı göreceksiniz.
Pek yoktur aslında.
Çok emek verirsin tutmaz.
Şıp şak hazırlarsın, neredeyse parmaklarını yersin.
Aynı hayat gibi.
Yumurtayla şekeri çırpabildiğin kadar çok çırpmalı ki güzel olsun, unu elemeli ve limon kabuğu rendesi koymali.
yogurt keki basık ve nemli yapar sut kullanin.

ne gunlere kaldik kek seyi veriyoruz.
yumurtanın önce beyazı sonra da sarısı çırpılmalıdır. ayrıca tam ıslak kek için piştikten sonra kalıptan çıkarmadan üzerinde iki bardak süt gezdirin.
Anne evine gitmek.

Öyle kendiniz yapacağınızı falan sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Gidiyorsunuz annenizin evine mi gibi portakallı kekiniz hazır.
Malzemeler oda sıcaklığında olmalı.
Yok öyle buzdolabından çıkan yumurtayı, sütü löpçük diye boca etmek!
Yumurtaları dolaptan çıkarıp bekletmek. Oda sıcaklığında kullanmak. Unu elemek.Ve hangi tarif olursa olsun yarım çay bardağı kadar su koymak.
güncel Önemli Başlıklar