1. .
  iki şekilde suçlanmaktır.

  1- akasya durağı ve benzeri diziler izlemekle suçlanmak.

  2- yabancı dizi izleyip türk yapımlarını beğenmemekle suçlanmak.

  leyla ile mecnun severlerin iki uç nokta da insanları suçlaması mantıksızdır. yani bu dizi bu iki ucun arasında mıdır? irdeleyelim.

  1- akasya durağı izleyen insan, bir kere tv ile arasında bağ olmayan insandır, genellikle 40 yaş üstü ya da 15 yaş altı olmakla birlikte 40 yaş üstü olanların asgari ücretli olması muhtemeldir. yani bu insan akasya durağı'nı kim yazıyor kim yönetiyor siklemez. geçim sıkıntısından kafasını kaldırdığı anda leyla ile mecnun'daki salak karakterler yerine akasya durağı'ndaki salak karakterleri yeğler. çünkü akasya durağındakiler geçmişe ya da geleceğe gitmez, bulundukları zamanda saçmalarlar.

  2- yabancı dizi izleyip leyla ile mecnun'u beğenenleri ya da beğenmeyenleri de 2'ye bölmek gerekir. çünkü yabancı dizi izleyenlerin bir bölümü how i met your mother, two and a half men ayarında cnbc-e popülaritesi barındıran diziler beğenmekte, bir bölümü de Arrested Development gibi the wire gibi daha fazla algı gerektiren-popüler olmayan diziler sevmekte. benim gözlemim cnbc-e popülaritesi barındıran diziler izleyenlerin leyla ile mecnun'u beğeniyor. diğer popüler olmayan yabancı dizileri beğenenler ise leyla ile mecnun'u beğenmiyor.

  tabi ki bu gözlem tamamen bana ait ve subjektif.

  daha da subjektif olursam bende beğenmeyenlerdenim. kaygısızlar, sıdıka, ekmek teknesi, geniş aile gibi dizilerin hastası olmama rağmen leyla ile mecnun'u bir türlü sevemedim. çünkü bu diziler absürd olsalarda kendi içlerinde bu absürdlüğü kabul ettirilebiliyordu ama leyla ile mecnun'un ki kabul edilmiyor, çünkü absürdlüğü kendi mantığını fersah fersah aşıyor ve diğer dizilerdeki gibi bir yenilik sunmuyor. yapılmış göndermeleri yapmak, sözlükçüler abartıyor diye daha da coşmak... ve saydığım diğer yerli dizileri sokaktaki vatandaşta seviyordu ama leyla ile mecnun'dan sanal alemden uzak olan insan hiç hazzetmiyor. belki de dizinin temel sorunu da budur.
  6 -3 ... kompetan