bugün

özellikle son yıllarda dillendirilmeye başlamış efsanelerden birisidir..doğruluğu ya da yanlışlığı kesin bulgularla tespit edilemese de her insan kanaatinde öznellik gösterir..genellikle sevgilisi çirkin olan insanlar arkadaşlarının olum o kız masaya benziyo lan laflarını bu şekilde geçiştirmeye çalışır..yüksek ihtimalle bu efsaneyi o tip insdanlar başlatmıştır..belki de gerçekten çirkindir yahu!!
mecnuna sorarlar herşey bu çirkin leyla yüzünde mi diye. mecnun da yapıştırır cevabı : Sen hiç onu benim gözümden gördün mü ?
guzelligin bes para etmez bende ki ask olmasa sozunu akla getiren cumle.
leyla nın çirkin olması bana mecnunu çöllere düşürüp,aşkından kavrulmasından dolayı pek ihtimal vermediğim efsaneler bloğuna sokar..
(bkz: mecnun ötüme benziyormuş)
padişah yanına mecnunu çağırır...şu meşhur LeyLanı göster der...MecnunLa padişah LeyLayı görmeye giderLer...padişah LeyLayı görünce "bu ne Lan?yanıp tutuştuğun bu hatun mu der?"...mecnunda "efem birde LeyLayı benim gözLerimLe görseniz" diyerek padişah'a ukaLaLık eder...bunun üzerine padişah mecnunun keLLesini eLine verir...buradan çıkaracağımız dersLer:
1-GüzeLLik göreceLidir
2-Padişah'a yamuk yapıLmaz
(bkz: kime göre neye göre)
(bkz: güzelliğin göreceli olması)
Mecnuna söylendiğinde sen ona bir de benim gözümle bak cevabı alınmış durumdur. Bundan öte söylenecek söz yoktur.
leyla ile mecnun aşkın en son noktasını anlatan bir hikayedir.öyle bir aşktır ki uğrunda ölünür, çöller aşılır.bu aşkta görsel olan güzellik söz konusu değildir.aşk için aşktan bahsedilir.leyla güzel değilmiş, mecnunun üçgen vücudu yokmuş gibi varsayımlar hikayedeki büyük aşkı yozlaştırır.aslında leyla da mecnun da bir kavramdır aşkı anlatmak için.aşkın beden bulmuş halleridir.böyle kalmalıdır.
siz onu bırakın da bir kleopatra vardı ne oldu diye sorduran durum.kalıntılarına bakıldığında aslında çirkin olduğu söyleniyor.işte o zaman çok hüsrana uğramıştım,sorun niye ben ve neden onu da bilmiyorum.
ek olarak: kuzguna yavrusu güzel görünürmüş.ayrıca güzellik , şu bakımdan görecelidir. güç ,sempatiklik ,karizma *, asalet vb. kavramlar güzellik ölçütüydü. bu nedenle olabilir.
sen mecnun kadar aşık ol da bırak leyla çirkin olsun.
sen mecnun değilsin ki...

padişah leyla'ya dedi ki:
''sen o musun ki, mecnun senin aşkından perişan oldu. sen başka güzellerden daha güzel değilsin.''
leyla dedi ki :
'' çünkü sen de mecnun değilsin.''
Bir rivayete göre padişah soruyor mecnuna "Bu kadar çirkin bir kızı nasıl bu kadar çok seviyorsun ey divane mecnun."
Bu söylenene dayanamayıp yapıştırıyor cevabı mecnun:
"Ben ol da gör ey padişah."
Güzellik bakmayı bilen gözdedir.
Leyla mecnun için bir kalıptır leylanın güzelliği çirkinliği değildir mesele gerçek aşkı anlatıyor. Leyla öldükten sonra mecnuna söylemişler leyla öldü demişler hayır ölmedi leyla benim içimde yaşıyor.
Belki de doğru Leyla vasat hatta çirkin bir kadındı ama onu efsanevi kılan gören gözün güzelliğiydi.
Aq bok var gibi çölde gezersen kafana güneş de geçer beynin de sulanır tabe.
biraz realist gidelim.
- leyla ve mecnun efsanesi, 10. yy'da hindistan'dan iran'a geçmiş bir arap efsanesini konu alır ve kahramanlar arap yarımadası'nın necid bölgesinde bulunan beni amr kabilesine mensuptur.
- necid bölgesi neresidir: arabistan'ın denizden en uzak, aslında kum denizlerinin ortasında kalan kurak ve bütünüyle susuz, çöl olan, yarımadanın yarısı büyüklüğünde geniş bir bölgesidir.
- bu geografik bilgiye göre kız, kıl bir çadırda yarı göçebe olarak yaşıyor, su bolluğu olmadığını varsayarsak mecnun ve tüm kabileyle benzer bir biçimde fare ölüsü gibi kokuyor, bir çalı birikintisinin dibinde, kumda küçük bir çukur eşeleyerek açılmış sözde ortak tuvaletten başka bir lüksü yok. lüks derken, banyo ve temiz kıyafetlerden bahsediyorum. kıyafetler de zaten, koyu renk, yerlere kadar kaba kumaş..
- lifli gıda falan hak getire; paso koyun eti, deve eti, lavaş üçlemesi biçiminde bir diyet listesine sahip, formunu nasıl koruyor, merak konusu..
- epilasyon ve saç bakım zamanını bazen aksattığını varsayabiliriz. yani sakal ve bıyıkları makasa gelmediği dönemlerde benimkilerden uzundur.
- ve mecnun, bu kızın uğruna deliriyor...

bana göre, ya mecnun zaten deliydi ve gördüğü ilk kıza kafayı taktı, efsaneyi efsane yapan şey de, kronolojinin doğru oturtulmaması oldu; ya da efsanevi olan tek şey, mecnun'un kitaplara sığmaz yokluğu, abazanlığıydı..
güncel Önemli Başlıklar