1. 1.
    adaletin ölçüsü, şartsız koşulsuz ifade hürriyetidir. levent kırca'nın 1999 gölcük depremiyle ilgili tenkitlerini gördüğümde, eski türkiye'nin norveç, isveç, britanya, abd gibi olmasa da, medeniyet yönüyle biraz geride kalsak da italya, ispanya, yunanistan veyahut brezilya kadar demokratik olduğu hissine kapılıyorum. kötü de olsa, vasat da olsa, büyük eksiklikler de taşısa öyle ya da böyle idare eder bir sistem mevcuttu.

    bugün hissettiğim tek şey, demokrasinin d'sinin pratikte bir anlam taşımadığı. levent kırca'nın taklit ettiği yetkililerin yerine günümüzde aynı mevkide görev yapan insanları koyduğumda dahi alnımdan terler boşalıyor. acaba bunu izlerken, sırf böyle düşündüğüm için dışlanır mıyım, ötekileştirilir miyim, hain diye yaftalanır mıyım diye endişeleniyorum.

    eski türkiye'de yolsuzluklar, adaletsizlikler, zulümler oluyordu, fakat hiç değilse ses çıkarabiliyordunuz. belki milyoner değildiniz ama nefes aldığınızı hissediyordunuz. medeniyeti en ilkel koşullarda da olsa nefes alarak tatmış olduğunuzu biliyordunuz. yani türkiye'nin orta doğu ile avrupa arasındaki ince çizgide yer aldığını, bazen çok gerilere gittiğini okuyup öğrendiğiniz halde yine de elektrik, su, doğal gaz faturaları fırladığında kime kızacağınızı ve ne yapacağınızı düşünmek sizin için zor bir tercih değildi.
    https://youtu.be/hVCpuP8DoW8?t=6
    2 ... epsilon pi