1. 1.
  sıklıkla çocukların dil gelişimi alanında çalışmış, dilin önemli bir sembolik araç olduğuna inanan, kültürün insan üzerindeki etkileri ve kültür değişmeleri konularına eğilmiş, 20. yüzyıl'ın ünlü rus psikoloğu.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  gelişimsel psikolojinin öncülerinden olan yahudi asıllı rus bilim adamıdır. gelişimsel psikoloji, çocuk psikolojisi, çocuklarda dil gelişimi hakkında çalışmalar yapmıştır. sovyet döneminde yaşadığı için bu çalışmalarının diğer kişiler tarafından keşfi yıllar sonra eserlerinin tercüme edilmesiyle gerçekleşmiştir. kültürel aktarım, oyun psikolojisi, içselleştirme, düşünce-dil ilişkisi çalışmalarında üzerine eğildiği konulardır. (bkz: zone of proximal development) adında bir kavram geliştirmiştir. hem batı dünyasındaki, hem sovyetler deki dil üzerine yapılan çalışmaları derinden etkilemiştir.
  2 ... sophie
 3. 3.
  (bkz: vygotsky testi)
  ... worldlike
 4. 4.
  rus gelişim uzmanı. çocuğun gelişiminde sosyal çevrenin önemi üzerinde durmuştur.
  ... akustikcinayet
 5. 5.
  Sosyo-kültürel teorinin kurucusu olan sovyet rus kökenli psikolog. Kendisi özellikle, kültürel ve etnik olarak farklılıklara sahip toplumlardaki bilişsel yeteneklerle olduğu kadar, zihinsel engelli çocukların gelişimleriyle ilgilenmiştir. Ona göre, her insan okula gitsin veya gitmesin sahip olduğu yeteneklerini toplumdaki etkin bireylerle yada yetişkinlerle olan ilişkileri ile geliştirir. Sosyal iletişim bu anlamda önemlidir. Öğrenci veya öğretmen pasif değildir, aksine aktiviteler ve sözlü iletişim çerçevesinde birbirlerinden yeni şeyler öğrenirler.Vygotsky, zihinsel yada bedensel engelli çocukların eğitilmesi gerektiğini,çocukların fark gözetilmeksizin eğitilmesi için yollar bulunabileceğini savunur. Vygotsky nin savunduğu bu görüş, geliştirilmiş ve son 30 yıl içinde,özel ihtiyaçlı çocukların eğitiminde etkin olmuştur.
  ... mrs mozart
 6. 6.
  bu adama vaygotski diyenlere ayar oluyorum.

  okunuş: (bkz: vigotski)
  1 ... mashadov
 7. 7.
  marksist eğitim bilimci. 38 yaşında hayatını kaybetmiştir. piaget gibi 80 sene yaşasaydı, şimdi bir çok hususta daha etkili, kabul gören tezleri olacaktı.
  ... alum cantabile
 8. 8.
  5 Kasım 1896'da Rusya'nın küçük bir kasabası olan Orsche'da dünyaya gelmiş bilim insanı.
  ... sweet lady