1. 31.
  Büyük rus romanının önde gelen temsilcilerindendir. Kişilğinde yaşadığı gidiş gelişler bir bakıma yazarlığına da yansır. Aslında toprak sahibi bir konttur. Gençlik yıllarında içine girdiği sosyeteden kesin bir kararla kurtulmuş, kendini öğrenmeye, yazmaya ve köylülere yardım etmeye adamıştır. Kendi topraklarına döner ve evlenir. Bir anlamda anarşizmle bağdaştırılan karmaşık bir hristiyanlık anlayışına döner. Yazarlık serüveni boyunca önemli roman karakterleri yaratır, dönemin Rusya'sına ayna tutar. Lenin kendisi için "rus devriminin aynası" demiştir.
  Anna Karenina'da evli bir kadının duygularıyla evliliği arasında kalışını topluma da ayna tutacak şekilde yansıtır. Belki de en büyük klasik romanı yaratır. Ölümüne dek aynı belirsizliği yaşatır Anna'ya. Konstantin Levin karakteri de kendisinden izler taşır.
  Savaş ve barış romanında Fransız - rus savaşını eksen alarak rus aristokrasisini gözler önüne serer. Romanın en sıkıcı bölümleri siyasi olayların yorumlanarak anlatıldığı bölümlerdir. insan ilişkilerinden koptuğu anda roman sürükleyiciliğini yitirir. Ancak bu romanın sonu için geçerlidir daha çok.
  Diriliş romanında kendi görüşlerini ve eylemlerini sergiler adeta. Köylülere bedava toprak dağıtılması Tolstoy'un köylülerle ilgili reform düşüncesinin bir sonucudur.
  Kazaklar romanındaki şu cümle onun nasıl bir insani düşünceye bağlandığını gösterir: "Mutluluk başka insanlar için yaşamaktır."
  Uzunca yaşamasına karşın Tolstoy istikrarlı bir yaşam sürememiştir. 80'li yaşlarda ailesinden ayrı, bir tren istasyonunda hayata veda eder. Düşüncelerindeki kararsızlık özel yaşamına da yansımıştır. "sanat nedir?" adlı eserinde dünyanın en büyük eserlerinin (kendininkiler de dahil) sanat değeri taşımadığını öne süren büyük yazar hep itiraf edemediklerinin ardında kalmış gibidir. itiraflarını yayımladığı halde.
  1 ... heathcliff
 2. 32.
  ferdi tayfur' un 19. yüzyıl rusya'sındaki yazar versiyonudur. ( o kadar acıklı edebi eserleri olan yazardır yani.)
  -4 ... dalton ana
 3. 33.
  iç dünyasını buyuk bir samımıyetle sorgulayan ve bu sorgulamayı da aynı samımıyetle dısa vuran buyuk bir yazardır.
  5 -3 ... stratosfer
 4. 34.
  efendim aslında bütün kitaplarını karısı yazmıştır. Yani Tolstoy'un yazısı ve not tutma düzeni o kadar berbattır ki, karısı yaklaşık sayıları 14'e oluşan çocukların ve evin işlerini bitirdikten sonra oturur tüm karalamaları temize çekerdi.
  1 -2 ... ernest everhard
 5. 35.
  dedesi rusya'nın osmanlıda ki ilk daimi büyük elçisi olan büyük yazar. içeri atmışızdır kendisini, 93 harbi sırasında.
  1 ... kisa cizgi
 6. 36.
  okunduğunda, sizi yazdığı o döneme çeken (bkz: edebiyat tanrısı)dır.
  2 ... bu cocuk okumaz
 7. 37.
  dünyada kalitesine asla erişilemeycek hatta yanından bile geçilemeyecek eşsiz edebiyatçı,düşünür. günümüzde orhan pamuk gibi adamların büyük(!) romancı kategorisine girdiğini düşünürsek,çağımız edebiyatının birbuçuk asır öncesine göre geldiği vahim durumu daha iyi anlayabiliriz.
  1 ... falay
 8. 38.
  uçabileceği inancıyla kendini balkondan da atmıştır. tabi o zamanlarda şimdiki gibi apartmanlar olmadığını düşünürsek ölmemesi normaldir.
  3 ... s3ms
 9. 39.
  "kendini bir kadına bağladın mı, prangaya vurulmuş bir kürek mahkumu gibi bütün hürriyetlerini kaybedersin" diyerek kısa ifadeyle sevgiyi anlatabilmiş yazar.
  2 ... mabrahar
 10. 40.
  hristiyan anarşisttir. allah otoritesinden gayrı ne kadar otorite varsa reddetmiştir.
  ... haz istasyonu