1. 11.
  o bir narodnik.
  1 ... zibende
 2. 12.
  tren garinda olu bulundugunda elinde dosto nun karamazov kardesler i vardir. bilmem anlatabiliyor muyum?

  buraya tiklayin olm. (bkz: karamazov kardesler)

  repleyim kardes. emege saygi!
  5 -2 ... ran
 3. 13.
  (bkz: ivan ilyich in ölümü)
  1 ... xiphoideus
 4. 14.
  boudelaire'yi ve eserlerini pek değerli saymaz aynı şekilde mallarme için de geçerlidir bu. duygusal bir aktarımcı yapı hakimdir tolstoy da eserin değerini yazarın samimiyetine bağlamıştır[gerçi bunların hepsi o büyük bunalımını geçirdikten sonra gerçekleşti]bu konuda kendi eserlerini de pek değerli saymaz hatta iki hikayesi kafkas maphusu'ydu biri, ile savaş ve barış ona göre değerli eserleridir.

  aslında bir noktada haklıdır; sanat eserinin halka hitab etmesi gerektiğin belirterek; üst sıınflara hitap etmek amacıyla yazılan eserlerin kitlesel bir beğeni kazanacağına inanmaz. daha doğrusu bu duyguların samimiyetindne şüphe eder; bu da tolstoy'un estetik anlayışı için temel bir ölçüttür.

  bunun yanında eserin değerini sağlayan ölçütlerden biri de kitlenin fazla olmasıdır. ama bu pek sağlıklı bir fikir değildir; dünyaca ünlü olan ve çok satan ucuz aşk romanlarının neresi değerli!
  2 -1 ... calderon de la barca
 5. 15.
  1828 yılında, yasnaya polyana' da doğan,1910 yılında, geçirdiği bir bunalım sırasında geldiği astapovo garı' nda şiddetli soğuk algınlığı sebebiyle ölen, ünlü rus romancı. romanlarında, başarılı karakter betimlemeleri ve psikolojik tahlilleri ön plana çıkar.
  babası, zengin bir toprak sahibi olan tolstoy, kazan lisesi' nden mezun olduktan sonra moskova' da yüksek öğrenim yaptı. öğrenimini tamamladıktan sonra, teğmen olarak kırım ve sivastopol muharebeleri' ne katıldı. savaşlardaki deneyimi, sonradan 'savaş ve barış' adlı ünlü eserini yazması için ona ilham vermiştir. eserleri ölümünden sonra birçok dile çevrilen tolstoy' un en önemli eserleri, 'savaş ve barış', 'anna karenina' (romanın çekilen filminde karenina' yı sophie marceau canlandırmıştır) ve 'kröyçer sonat''tır. tolstoy, toplumsal çekişmeler ve insanlığın çöküşü temalarını başarıyla yansıttığı yapıtlarıyla, kendisinden sonra gelen birçok yazara örnek olmuştur.
  ... legend of the stranger
 6. 16.
  karı dırdırından kurtulmak için 82 yaşında evi terk edip tren istasyonunda can veren yazar.
  6 ... der ve uzaklasir genc adam
 7. 17.
  toLstoy, hz. muhammed hakkında şöyLe demiştir;

  "hz. muhammed her zaman hristiyanLarın üstüne çıkıyor.. O, insanı aLLah saymıyor ve kendinide aLLah iLe bir tutmuyor. müsLümanLarın aLLahtan başka iLahı yoktur ve muhammed onun peygamberidir.. burada hiçbir muamma ve sır yoktur.."

  aynı zamanda tolstoy, müsLümanLık hakkında da şunLarı söyLemiştir;

  "... Bunu söyLemek ne kadar tuhaf oLsa da benim için müsLümanLık, haça tapmaktan(hrsitiyanLıktan) mukayese ediLemeyecek kadar yüksekte duruyor.. Eğer insan, seçme hakkına sahip oLsaydı, akLı başında oLan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden müsLümanLığı; tek ALLah'ı ve onun peygamberini kabuL ederdi.."
  12 ... tucimania
 8. 18.
  ' gizlenen kitap' dedikleri kitabı, bir ara rusya' da ( komünizm zamanı) engellendiği için o adı alan, ünlü yazar. *
  ... dekadans
 9. 19.
  tolstoy sonsuz arayıştır.ömrünün her döneminde yaşamın gizini çözebilmenin formulunu aradı.bitmeyen,sonlanmayan kendisinin asla ve asla yorulmadığı arayışlarıdır onu hala binlerce dimağın içerisinde bulabilmemizin sebebi.hayat karşısında asla bir öğrenci gibi değildi,aksine yaşadığı dönem içerisinde tüm rus ulusunun değerler aforizmasını alt üst edebilecek görüşlerle karşı çıktı.o yaşam arayışının ön sahnelerinde yer alırken kimi zaman mülkiyet karşıtı bir portyle anarşist olarak göründü,kimi zaman ortodoks klisesini yadsıyan görüşleriyle kendine özgü bir hiristyanlık anlayışı geliştirdi.asla zamanın içerisinde değildi,var olan kendinden önce yerleşmiş hayat değerlerini hiç bir zaman sorgulamaksızın yaşamının içerisinde barındırmadı...anna kareninan ın ön sözüne yazdığı şu satırlar aslında tolstoyun tüm yaşamının özeti olabilir bize;kinim ve öfkem çok büyük intikamımı alacağım.
  6 ... levoka
 10. 20.
  hz.muhammed'in seçme hadislerini bir kitapta toplamış rus yazardır. kitabın adını ''hz.muhammed'in kuran'a girmemiş hadisleri''olarak yazmıştır fakat bu kitabın türkiyedeki basımında ''hz.muhammed'' olarak düzeltilmiştir. çünkü hadisler allah'ın kelamı olmadığı için zaten kuran'a giremezler. tolstoyun ölmeden önce müslüman olduğu söylentileri vardır. 20. entryde müslümanlık ve hz.muhammed için kullandığı sözleri baz alırsak bunun doğru olma ihtimali bir hayli yüksektir.
  ... istanbul icin efkar vakti