1. 1.
  anna karenina romanıyla kadın ruhunun en derinliklerine inanılmaz bir incelikle nüfus edebilen,19. yüzyılın rus dehalarından biri..romanlarındaki lezzet tarifi mümkün edilemeyecek kadar hoştur..
  19 ... baudelaire
 2. 2.
  1828 de moskova'da doğmuş 1910 yılında bir tren istasyonunda ölmüştür. anarşist ruhludur. anna karenina, savaş ve barış, diriliş en bilinen, en güzel romanlarıdır. yüzlerce karakter yaratmış, özellikle kadın karakterlerinin iç dünyasını müthiş anlatmıştır. savaş ve barış romanı için günlerce at sırtında savaşın yapıldığı arazide dolaşmıştır.
  6 ... cyranox
 3. 3.
  (bkz: anarşizmin vicdanı) lakabıyla anılan ,çok da iyi bir hristiyan olan rus romancısı..

  (bkz: anna karenina)
  (bkz: savaş ve barış)
  (bkz: itiraflarım)
  (bkz: ölüm manifestosu)
  (bkz: insan ne ile yaşar)
  3 -2 ... rasko
 4. 4.
  sonradan müslüman olduğuna dair iddialar dolaşıp durmaktadır..
  7 -1 ... baudelaire
 5. 5.
  (bkz: lev nikolayevic tolstoy)
  1 ... child
 6. 6.
  rustur .
  2 -3 ... sneak
 7. 7.
  islamı seçtiği ve müslüman olarak ölmek istediği, islam hakkındaki düşünceleri için o dönemin rusya'sında çok gizli kalan bir kitap yazmıştır. Aslında kitap Hz. Muhammed'in hadisleridir. Ama tam olarak islam ve kuran-ı kerim hakkında detaylı bilgiye sahip olmadığı için bu derleme kitabın ismini "Muhammed'in Kur'an-ı Kerim'e Girmeyen Hadisleri" şeklinde vermiştir.

  "Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan [Hıristiyanlık'tan] mukayese edilemeyecek kadar yükseklikte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği; tek Allah’ı ve onun Peygamberini kabul ederdi.
  Mutluluğu ihtiraslarda değil kendi yüreğinizde arayın. Mutluluğun kaynağı dışımızda değil içimizdedir. " şeklindeki temel yorumu bize islamiyet hakkındaki düşüncelerini yansıtmaktadır.
  5 -2 ... harvester of sorrow
 8. 8.
  çok zengin ve soylu bir aileden gelmesinin yanı sıra (bkz: itiraflarım) okunduğu zaman anlaşılacaktır ki onu derin bir vicdan azabına sürükleyen tanrı arayışıdır..dönemin rus zenginleri gibi hedonist bir yaşam benimsemek yerine kendini rus halkının çektiği cefalarına adar..bunun yanı sıra yaptığı karakter tahlilleri inanılmazdır..tolstoyun msülüman olarak öldüğüne dair bir çok söylenti vardır..ama her ne olursa olsun tolstoy çok asil bir insandı ve ömrünü insanlara adadı..

  yine itiraflarımda önce kendini hristiyanlığa verdiği ve daha sonra aradığı şeyin bu olmadığını keskin bir dille kaleme almıştır..

  bunu dışında 100ün üstünde eseri vardır..
  4 ... baudelaire
 9. 9.
  insanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa;
  payı gerçek kişiligini gösterir,
  paydası da kendisini ne zannettiğini,
  payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür..

  gibi müthiş bir tespite sahip yazar..
  13 ... baudelaire
 10. 10.
  karı-koca sevgisi ve
  adalet ülküsünü işleyen
  beethoven operası..*
  2 ... piano-forte