1. 1.
  françois truffaut'nun yönetmenliğini yaptığı, 1959 yapımı fransız filmi. fransız sinemasına yeni bir soluk getirmek için kolları sıvayan genç ve çok bilmiş "cahier de cinema" tayfasının en cesurlarından olan françois truffaut, 400 darbe ile sadece biçimsel anlamda değil, içerik olarak da tokat gibi bir filmle çıkagelir ve tüm dünyada ayakta alkışlanır. yeni dalga'nın bu en müstesna yapıtıyla, 1959 yılında cannes'da en iyi yönetmen ödülü ve new york film eleştirmenleri'nden de en iyi yabancı film payeleri geliverir. elbette bu, fransız sinemasının on yıllarca sürecek temsilciliğini yapma onurunun yanında hiç bir şeydir. filme adını veren 400 darbe sözcüğü, fransa'da okulu kırmak anlamında kullanılır. dokuz buçuk yaşındaki antoine ceza olarak aldığı ödevi yapamaz ve ertesi gün okula gitmekten korkar. arkadaşı rené ile birlikte okulu kırıp haytalık yaparlar. antoine, öğleden sonra sokakta annesini başka bir erkeğin kollarında görür ve alt üst olur. okula dönünce içinde bulunduğu ruh halini etkisiyle mazeret olarak annesinin öldüğünü iddia eder.
  antoine'ın anne ve babası okula geldiklerinde gerçek ortaya çıkar. cezalandırılmaktan korkan küçük kahramanımız bu kez akşam eve gitmekten korkar. geceyi sokakta geçirirse de ertesi gün yakalanır ve ev hayatı tekrar başlar. annesinin ölümüyle ilgili yalanından ötürü antoine'a hala garezi olan öğretmeni ona ve rené'ye 8 gün okuldan uzaklaştırma cezası verir.
  iki kafadar durumu ailelerine açıklayamayacakları için evden kaçmaya karar verirler. amaçları denize ulaşmaktır. ama paraları yoktur. Bunun üzerine antoine gece babasının bürosuna gidip bir daktilo çalmak ister. ne planlar istendiği gibi gider, ne dertler biter...
  7 ... sciende
 2. 2.
  antoine doinel adlı bir karakterin başından geçen olayları anlatan françois truffaut filmi. orjinal adı les quatre cent coups'dur. paris'de geçen olaylar fransız sinemasının nouvelle vague* akımının en iyi örneklerinden biridir. ayrıca truffaut antonie karakterini bundan başka 3 filmde daha kullanmıştır. yapım yılı 1959.

  ayrıca; (bkz: 400 blows)
  2 ... massattack
 3. 3.
  a.e film tarafından piyasaya sürülmüş françois truffaut filmi çok etkileyici kesinlikle izlenmeli film arşivine eklenmeli...
  http://www.aefilm.com
  2 ... manifesto
 4. 4.
  siyah beyazın bütün hoşluğunu üzerinde barındıran, zamanında new york film eleştirmenleri ve cannes'dan, en iyi yabancı film ödüllerini alan bir françoıs truffaut filmi.
  2 ... momur
 5. 5.
  (bkz: 400 darbe)
  1 ... mignon
 6. 6.
  400 darbe adıyla türkçeye çevrilmiş ünlü fransız yapımı film.
  1 ... stewie griffin
 7. 7.
  kenan evren'in rüyası
  1 ... venividivici
 8. 8.
  (bkz: yatmadan önce 400 fırça darbesi) * *
  -1 ... sosyalpenguen
 9. 9.
  francois truffaut'nun ilk uzun filmidir.
  2 ... siyahdalya
 10. 10.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/400_Darbe
  1 ... vakur