1. ?.
  MOLiERE'iN TÜRKÇEYE SCARPiN'iN DOLAPLAI ŞEKLiNDE ÇEVRiLMiŞ ESERiDiR.
  1 ... pafküf
 2. ?.
  moliere' in fars oyunudur.
  ... iplik
 3. 1.
  --spoiler--
  ilk kez 24 mayıs 1671 günü pariste, kraliyet salonunda oynanan bu oyunun öne çıkan kişi scapin rolünü moliere'in kendisi oynamıştır.
  Diğer oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da moliere'e başarıyı getiren etken, elbette seçilen konuların özgünlüğü ya da zenginliği değil, yaşanan ve anlatılan her şeyin toplumsal gerçekciliğin içinden çıkmış olmasıdır. tüm bunların yanısıra bu oyuna dramatik zenginliği sağlamada en önemli gelen unsur, belki de, oyunun baş kişisinin karakteridir. ne sıfatı ne parası ne de yukarıdakilerin gözünde bir değeri olmayan basit ve yoksul bir uşak, scapin, aslında oyunun en zengin kişisidir. o hayatı tanımlamaktadır. insanlara istediğini yaptırabilecek zekaya ve kişileğe sahiptir. son derece yaratıcıdır. öyle ya da böyle izleyen herkesin yerinde olmak isteyeceği kişi*, scapin olacaktır.

  Scapin'in dolapları, bu güne kadar en çok sahnelenen moliere oyunlarından biridir.
  --spoiler--
  3 ... sinestesia
 4. 2.
  erzurum devlet tiyatrosu oyuncularından izlediğim, güzel bir oyun.
  ... sarp
 5. 3.
  5-8 ağustos izmir menderes anfi tiyatro, 6 ağustos özdere belediye cafe, 9 ağustos gümüldür anfi tiyatro, 18 ağustos gaziemir atatürk kültür merkezinde, saat 9 da oynanacak moliere oyunudur.
  1 ... susuzsuperisi
 6. 4.
  1949 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sergilenmiş oyun. tekin akmansoy' un 2.ci sahne deneyimi.
  ... hasmet ibriktaroglu