bugün

Yönetmen Dziga Vertov tarafından Lenin'in gerçek görünteleriyle Lenin'in yaşamına adadığı 1934 yapımı bir filmdir .
Bu filmde Lenin için söylenen şarkılar , hayatını zindana çeviren peçeden kurtulan bir kadının , köyleri aydınlatan elektriğin , çölleri yeşerten suyun , cehaletten kurtulup okuyabilen insanların , ve Lenin'in izini taşıyan her şeyin şarkısıdır . Bu şarkılar Ekim devrimi üzerine devrim üzerine ve Lenin'in yaşayan fikirleri üzerinedir . Mücadeleden süzülerek gelen bu şarkılar yeni ve mutlu bir hayat için insanlığa adanmıştır . 1.şarkısı :

" Yüzüm karanlık bir hücredeydi
Kör bir yaşam sürüyordum
Cehalet ve karanlık içinde
Zincirsiz bir köle gibiydim
Ama gerçeğin ışığı birden parlamaya başladı
Lenin Güneşinin şafağı
Lenin'i hiç görmemiştik
Sesini hiç işitmemiştik
Ama o bizim için bir babaydı
Hatta daha fazlası
Hiçbir baba Lenin'in çocuklarına verdiği kadar çok şey vermemiştir
Ve bize verdiği kadar
Benim çiftliğim
Benim Sovhozum
Benim ülkem
Benim topraklarım
Benim dünyam
O karanlığı aydınlığa
Çölleri vahaya
Ve ölümü yaşama çevirdi
Benim üniversitem
Benim fabrikam
Benim Kolhozum
O güçsüz ve yoksulun
Milyonlarca kum zerresinden
Bir kum tepesi yapabileceğine ;
Milyonlarca buğday tanesinden
Bir çuval tahıl elde edebileceğine ;
Ve milyonlarca güçsüzden dev bir güç
Yaratılabileceğine inandırdı .
Benim partim
O bize sahip olduğu her şeyi verdi :
Beynini , kanını ve kalbini ... "
dziga vertov'un yönettiği 1934 yapımı belgesel filmdir.

[alıntı]
devrimci bir gözle hazırladığı belgesellerle, sovyet ve dünya sineması üzerinde kalıcı bir etki bırakan vertov'un "lenin için üç şarkı"sı, halk sanatının kaynaklarından yararlanarak çekilen ve milyonlarca seyirciye ulaşan bir yapıt. ilk şarkı "karanlık bir hücreydi yüzüm"de, ortaçağ karanlığında yaşayan bir kadının devrimle birlikte yaşadığı aydınlanma, "onu sevmiştik" adını taşıyan ikinci şarkıda ise, lenin'in yaşamı anlatılıyor. "muhteşem taş kentte" şarkısında ise, yine lenin'le birlikte yaşanan atılımlar ve kazanımlar konu ediliyor.
[/alıntı]