1. 1.
  kurtuluş savaşını kazanmamış için gerekli maddeler sscbden gelmiştir.lenine mustafa kemale niye yardım ediyoruz?o bir sosyalist değil diyenlere lenin:
  Mustafa kemal sosyalist değildir. Fakat, görülüyor ki iyi bir örgütçü,yüksek anlayışlı bir önder.Ulusal burjuva ihtilalini yönetiyor. ilerici akıllı bir devlet adamı. Bizim sosyalist devrimimizin önemini anlamış olup, Sovyet Rusyaya olumlu davranıyor.O, istilacılara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına, padişahı da yardakçılarıyla birlikte silip süpüreceğine inanıyorum.Ona, yani Türk halkına yardım etmemiz gerekiyor
  Bütün sosyalist dünya Türk Ulusal Kurtuluş savaşını emperyalizme karşı önde gelen bir savaş olarak nitelemektedir.
  şeklinde cevap vermiştir.
  7 -2 ... kalemtras
 2. 2.
  pakistan gibi asya ülkelerinden toplanan yardımın büyük bölümüne el koyduğu da söylenir.
  -2 ... ricardinho
 3. 3.
  gerçekten de işe yaramış, adı üstünde savaş sonunda islamdan kurtulunmuştur.
  -6 ... ebu kalel
 4. 4.
  sırf türkleri çok sevdiği ve anadolu da başka devlet görmeye dayanamayacağı için , lenin tarafından yollanan yardım. yoksa sıcak denizler ile , rejimi yayma isteği ile falan hiçbir alakası yoktur.
  1 -1 ... lenfer
 5. 5.
  "atatürk olmasaydı baban kimdi bilemezdin şerefsiz!!!!!!!111" cilerin korkulu rüyası.

  eğer tarihe bakış açınız buysa lenin olmasaydı bütün emperyalistler hem dedenizin hem nenenizin üstünden geçmişti. ister kabullenin ister kabullenmeyin sscb yardımı olmadan kurtuluş savaşını kazanacak mühimmat anadoluda yoktu. istanbuldan çalınan üç beş topla tüfekle kurtuluş savaşı kazanılır sananlara anlatmak gerek.
  1 -5 ... dolunayisi
 6. 6.
  Lenin göndermeyecek de kim gönderecektir.

  Denize düşen yılana sarılır cümlesinin tezahürüdür. Zira rusya'da yeni bir sistem doğmuştur ve bu da ingiliz ve fransızlar'ın hiç hoşuna gitmemiştir.
  Peki türkiye'nin işgalinden sonra sıra nereye gelecektir böyle bir durumda? Boğazlar ne olacaktır?

  Lenin sıranın kendilerine geleceğini bildiği için yardım göndermiştir. Beklentileri de atatürk'ün de bir komunist- sosyalist devlet kurmasıdır. Ama atatürk böyle bir şey yapmamıştır.
  Ama bu destek sayesinde sscb'nin kazancı büyük olmuş, sistemi tam manasıyla oturtmuşlardır. Dış sorunlarla değil sadece iç sorunlarla uğraşmışlardır.

  Tabi şirinler izleyip "ben komunist oldum oğlum" diyen, bildiri dağıtmaktan başka bir boka yaramayan adamlara göre lenin bizi çok sever, bizsiz yaşayamaz, gönderilen destek de bu yüzdendir.

  edit: sscb devriminin olduğu vakit ortalık karışmış, herkes birbirine cephe almıştır. Yönetimler parçalanmıştır. Sscb'nin anadolu'ya saldırma ihtimali bu yüzden zaten yoktur. Ayrıca devrim hareketi başladığında lenin isviçre'dedir. Çar nikolay çekildikten sonra ülkeye gelmiştir. Yani ülke ne savaşabilecek durumdadır ne de lenin o sıralar rusya'dadır. Bilgiden bahseden adamlara bakın. *
  1 ... bugun variz yarin yokuz
 7. 7.
  emperyalist devletler anadolu'yu ele geçiremesin diye yapılan yardımdır. bu yardım ve birçok ülkeden gelen yardımlar ve askerimizin onurlu mücadelesiyle kurtuluş savaşı kaza...

  bırakın olm bu işleri. biz o savaşı ak sakallı yeşil cüppeli evliyalar sayesinde kazandık. böyle bulut bi indi sonra bi kalktı işte ondan sonra bi bakmışsın düşman askerleri kaybolmuş.

  ya bi gidin arabistan'a mı gidersiniz iran'a mı gidersiniz, orda günde 2500 rekat namaz kılın her gün sünnet olun multi mümin olun.

  ama bi gidin ya.
  1 -2 ... killanici
 8. 8.
  resmi tarih kitaplarında ört bas edilen gerçek. aslında taksim cumhuriyet anıtı'na bakmak bile yeterli bunu sorgulayıp anlamak için. tabi bu yardım karşılıksız bir yardım mıdır ya da bu bir yardım mı yoksa altında bazı çıkarlar mı vardır?

  bir diğer üstü örtülen gerçek ise atatürk'ün lenin'e yardımıdır.

  ruslar; kars, ardahan ve ığdır'dan geri çekilip, milli mücadeleyi desteklemek karşılığında ne istemiştir?

  Kronştadt adasındaki ayaklanmayı bastırması için tatar birliklerini kim ikna etmiştir?

  türkiye batum'dan askerlerini niye çekmiştir?

  ali fuat, mustafa kemal tarafından garp cephesinde başarısız olduğu gerekçesiyle görevinden alındıktan sonra neden moskova'ya büyükelçi sıfatıyla gönderilmiştir?

  halının altına gerçekleri süpürmek onların yok olduğu anlamına mı gelir?

  tarih gerçekten bize okutulduğu gibi midir?

  bütün bunları dürüstlükle cevaplayıp, doğruluğunu tartışmaya cesaret bile edemeyecek büyük bir kitle olduğuna bahse girerim. o yüzden değil midir dile getirenlerin hedef tahtasına oturtulması?
  2 ... carriye roxalina
 9. 9.
  Türklerin emperyalistlerle savaştığı düşünülürse o dönem için mantıklıydı, ayrıca bu konuda Sultan galiyev in de etkili olmuş olması muhtemeldir. Fakat stalin Türkiye ye karşı düşmanca bir tavır almış ve Türkiye de geçmişte savaştığı devletlerle iyi ilişkiler peşinde koşmuştur. Yani böyle bir şey varsa bile lenin türkleri çok sevdiğinden değil siyasi bir hamle olarak böyle bir yardımda bulunmuştur.
  ... dede korkutun torunu