bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Lefter Küçükandonyadis, Rum asıllı Türk futbolcu. 1925 yılında istanbul'da doğdu. Türkiye'nin ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün efsane futbolcularından biridir. Birçok spor otoritesine göre, Lefter Fenerbahçe Spor Klubü'nün ve Türk futbol tarihinin gördüğü en yetenekli oyunculardandır.

  Fenerbahçe formasıyla 615 maçta 423 gol attı.
  Türk Milli Takımı formasıyla 50 maçta 20 gol attı.

  Fenerbahçe'den sonra italya'nın Fiorentina ve Fransa'nın Nice takımlarının formalarını giydi. Futbol hayatını oyunculuktan sonra Yunanistan ve Türkiye'de teknik adam olarak sürdürmüştür. Şu anda Büyükada'da yaşamaktadır.
  10 -1 ... arabaciarabayatasget
 2. 2.
  efsane golcü..daha iyisi asla gelmedi..
  6 -2 ... thoth
 3. 3.
  büyük fenerbahçeli.
  1 ... komandost
 4. 4.
  fenerbahçeli olmasam da futbol tarihimizde müstesna bir yere sahip olduğundan hayranlık duyduğum futbolcu. ayrıca rum asıllı olmasına rağmen türk milli takımında oynamış ve bir yere aidiyetin kafa tasından değil o kültürde yetişmekten kaynaklandığını göstermiş büyük insan.
  6 ... registerlater
 5. 5.
  büyükadada gördüğümde dik bir yokuşu bisikletle son sürat çıkmaktaydı.40 yaşına kadar futbol oynamış olduğu da göz önüne alınırsa biyonik insan denilebilir.ya da zamane futbolcuları artık kendilerine bakmıyor.karı kız vs.kendini harabediyor.
  6 ... karga
 6. 6.
  fenerbahçe formasıyla rakip fileleri tam 423 kere havalandırmış 1925 doğumlu efsanevi futbolcu.son vuruşlardaki ustalığı ve yüksek orandaki gol ortalaması ile tanınan lefter,yurt dışında top oynama başarısını göstermiş ilk futbolculardandır.kimi kaynaklara göre türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu olarak gösterilir.
  (bkz: ver leftere yaz deftere)
  1 -1 ... berbay
 7. 7.
  bir dönem fenerbahçe camiasına kırgın olan, gönlünü almak için kulüpten adam yollanıp istanbul a davet edildiği sırada ise, biraz kırgınlığım var ama fenerbahçe başkanı emrediyorsa gideceğiz diyerek ne kadar büyük bir fenerbahçeli olduğunu kanıtlayan yaşayan efsane.
  5 ... kemalettin şentürk
 8. 8.
  fenerbahçe ye transfer olduğu sezon yazında türkiye turnesine cıkmıştır.türkiye nin bütün şehirlerinde dostluk maçları düzenlenmiş ve halkın lefter i canlı izlemesi sağlanmıştır.tribünler bu harika adamı izlemek için dolmuştur.ve lefter hiç bir çıkarı olmadığı halde yaz tatilini böyle bir kampanya için feda etmiştir.
  1 ... electronica
 9. 9.
  Fenerbahçe ve Türk milli takımının unutulmaz santraforu..Nickimin esin kaynağı şu sıralar büyükadada oturan büyük şahsiyet
  2 -1 ... lefter
 10. 10.
  türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en önemli futbolcusudur,rum olduğu halde ay yıldızlı formayı giyipte hakkını veren ender futbolculardandır
  1 ... pandora
kapat