1. 7.
  tim blake nelson'ın (ki kendisini "o brother, where art thou?" ya da "syriana" gibi filmlerden tanıyoruz) yazdığı ve 2009 yılında yönettiği şahane bir hikaye.
  afişten görüleceği üzere baş rolde edward norton oynuyor. ki o'nun oynadığı kötü bir film henüz izlemedim zaten.

  --spoiler--
  neyse, film 2 farklı hayat yaşayan ikiz kardeşlerin hikayesi. ikizlerden biri felsefe profesörü, diğeriyse esrar satıcısı. eğlenceli gibi başlıyor film, hatta memleketi oklahoma'da yaşayan kardeşin aksanı çok komik ve şirin geliyor insana. profesörün memleketine gittiğinde esrar içince ki tripleri ise şahane. ancak filmin ortalarında ne oluyorsa oluyor, birden silahlar çıkıyor. her yer kan oluyor. film hareketleniyor. o zaman da bunun tipik bir amerikan aile filmi olmadığını anlıyorsunuz. aslında film hakkında çok şey yazmak istiyorum ama o kadar süprizli ki, spoiler bile vererek izlemeyenler için bu süprizleri mahvetmek istemiyorum.
  --spoiler--

  kısacası; izleyin, izlettirin.
  ... pogo
 2. 6.
  kanadalı besteci matthew whittall bu kitaptan yola çıkarak piyano prelüdleri bestelemiştir. performansı 1 saate yakın sürmekle birlikte, tarzı minimalist olarak değerlendirilebilir.
  1 ... shyer
 3. 5.
  Başrolde Edward Norton'un oynadığı 2009 yapımı film. Norton filmde, biri dünyanın en önemli felsefe profesörlerinden birini ve de onun tek yumurta ikizi olan küçük bir orta batı kasabasında yaşayan uyuşturucu üreticisini canlandırıyor.

  Önemli bir üniversitede kendi bölümü olan bir profesör olan Bill'e bir telefon geliyor. Telefonda tek yumurta ikizi olan kardeşi Brady'nin öldürüldüğünü söylediklerinde mecburen doğduğu kasabaya gitmeye karar veriyor. Bu onun için oldukça zor bir durum çünkü o kafasında çoktan bu kasaba ve orada yaşayan ailesiyle bağlantısını koparmış durumda. Oraya gittiğinde ise kardeşinin aslında ölmediğini, sadece onu oraya getirtmek için yalan söylediği anlıyor. Önce sadece onu özledikleri için görmek istediklerini düşünürken kardeşinin onunla ilgili başka planları olduğunu farkediyor.

  Film aslında, neysen o'sundur. Kendini değiştirmeye çalışabilirsin. Belki sadece cilalayabilirsin de. Ama sen hala o küçük kasaba da doğmuş, büyümüş, kişiliğinin temellerini orada atmış olan o küçük çocuksun tarzında bir film. Ayrıca Edward Norton'u birbirinden tamamen farklı iki rolde ve iki ayrı aksan da izlemek de başka bir keyif. Hele kardeşlerden birinin ne kadar lakayt bir karakter olduğunu düşünce ayakta alkışlamak ta gerekiyor gibi.
  2 ... ceydat
 4. 4.
  filmin iki başrolünde de edward norton var. çok ilginç birisinde amerikanın en iyi üniversitelerinde profesörlük yapıyor olan ve felsefe üzerine dünyada söz sahibi 4-5 kişiden biri, diğerinde ise amerikanın az gelişmiş eyaletinin ufak bir kasabasında oturan ve ot üretimi yapıp, bunu da millete satan keşi canlandırmakta. izleyin, iyidir.
  2 ... ajdaranikinyandasi
 5. 3.
  2009 sonlarında gösterime girmesi gereken edward norton filmi.

  http://www.imdb.com/title/tt1151359/
  1 ... tonights the night
 6. 2.
  walter whitman'ın amerikan şiirinin miladı sayılan, serbest serbest -gerek içerik gerekse form olarak- takıldığı kitabının adı.dead poets society filminde en çok anılan eser olmayı da başarmıştır.
  2 ... cymbeline
 7. 1.
  Amerikan şair Walt Whitman'a ait 12 şiirden oluşan kitap
  "I celebrate myself,
  And what I assume you shall assume,
  For every atom belonging to me as good belongs to you.

  I loafe and invite my soul,
  I lean and loafe at my ease....observing a spear of summer grass."
  2 ... nada