1. 1.
  fransa'nın lemans pistinde her sene geleneksel olarak yapılan;
  audi, porsche, bmw, nissan gibi firmaların özel yapım arabaları ile katıldıkları kesintisiz 24 saat süren prestij ve dayanıklılık yarışı.

  peugeot bu sene 908 hdi ile duble yapıp, audi'ye nal toplatarak yarışa damgasını vurmuştur.

  ama en çok ksm takımına üzüldüm desem yeridir 39 numaralı lola mazdayı kullanan takım daha antreman turlarında kaza yaptı bir gecede arabayı tamir ettiler ama yarıştan önce ne zaman görsem hep duman dumanaydı otomobil hatta yarışa sonradan katılabildiler, sonrada bir daha görünmediler yarışın 23. saatinde fark ettimki bunlar azimle yarışıyormuşlar 1 saat kala araba iyice isyan edip alev alev yanmaya başladı şoför hala inmiyor üzerinden çalışsa basıp gidecek yani, söndürüyorlar adamlar tekrar alev alıyor otomobil.
  yine de ite ite garajlarına getirdiler ama araba yangın söndürücüden bembeyaz olmuş geri kalan yerleride erimiş bir şey yapamadılar japon şoförü ağlayacaktı neredeyse...
  1 ... rakiya iki suya bir buz
 2. 2.
  dünyanın en ünlü spor otomobil dayanıklılık yarışlarından biridir. Pist uzunluğu 13,469 km'dir. Üç kategorisi vardır: Spor Otomobil, Kamyon ve Motosiklet. Yarışan araçlar prototiptir. 1923'ten bu yana düzenlenmektedir. 1939'la 1949 yılları arasında II. Dünya Savaşı nedeniyle düzenlenmemiştir. Yıllık olarak Le Mans, Fransa yakınlarındaki Circuit de la Sarthe pistinin French Sarthe département bölümünde yapılır. Automobile Club de l'Ouest (A.C.O) tarafından düzenlenir.

  pist haritası;
  le mans 24 saat yarışları
  le mans 24 saat yarışları

  aşağıda büyük buhran zamanındaki grev ve II. dünya savaşı nedeniyle yapılmayan le mans yarışları dışındaki tüm yılların galipleri listelenmiştir;

  le mans 24 saat yarışları
  le mans 24 saat yarışları
  le mans 24 saat yarışları
  le mans 24 saat yarışları
  le mans 24 saat yarışları
  le mans 24 saat yarışları

  en çok kazananlar;

  le mans 24 saat yarışları
  ... architectus
 3. 3.
  bugün gerceklesmekte olan yarisda feci bir kaza yasandi. kaza sonucu danimarkali sürücü allan simonsen hayatini kaybetti.
  yarisin bitimine 20 saat var ama galiba hic birseyin onemi kalmadi.
  ... once