bugün

Legen kemiginin vucuda gore cok geniş olmasi durumudur.
Zayiflayinca daha da belirginlesir.
% 100 eminim diyemem ama bilimsel olarak, erkeklerin büyük kalçalı kadınları beğenmesinin, aslında leğen kemiğinin genişliğiyle alakalı olduğunu duymuştum. doğurgan olduğu düşünülüyormuş, leğen kemiği geniş kadının. büyük memenin beğenilme sebebi de aynıymış. yine kızların, güçlü fiziğe sahip erkeklerden hoşlanma nedeni de kendilerini koruyabileceği yönündeki içgüdüymüş, inançmış.
Betondan sağlam olması.
Erkek için dezavantajdır.
pelvis.

kadinlar icin sans olan bir durum.
kapıdan geçerken leğen kemiğini "çotank" diye köşeye vurmaya sebep olabilen durumdur. işin ilginci, omuzlar ile leğen kemikleri aynı genişlikte olmasına rağmen, bu oluyor. sanırım sebebi, yürürken omuzların daha esnek biçimde hareket etmesi ve çarpmadan geçebilmesi; ama leğen kemiğinin yürürkenki hareket kabileyitinin omuzlara göre daha kısıtlı olması, leğen kemiği ne kadar esnek olsa bile, omuzlar kadar oynak değil ve "çot" diye çarpabiliyor. kaç kez "güm" diye ses çıktığı için kırıldı sandım; ama kırılmadı; hatta kızarmadı bile. alışmış sanırım o da sağa sola çarpmaya. bağışıklık kazanmış artık.

Geniş leğen kemiğinin en güzel tarafı, ince olan beli daha ince göstermesi. Geniş omuzlar da aynı şekilde, ince olan beli daha ince gösteriyor. Ama kilo alırsak, aldığımız kilonun basenlerde toplanmaya meyilli olduğunu tahmin edebiliyorum. bu yüzden, bu formu korumak için egzersiz ve diyet önemli.

geniş leğen kemiğine sahip olma sebebi, bence şu çocukluğumuzda, belimizde çevirdiğimiz çember. pembe bir çemberim vardı ve hep onu çevirirdim belimde. bu da beli inceltirken leğen kemiğini geliştirdi. hareket, kemik gelişiminde önemlidir çünkü. hatta o çemberi bileklerimde ve boynumda da çevirirdim; bileklerim ve boynum da bu yüzden ince oldu sanırım. yaptığımız her egzersiz, vücudumuzu şekillendiriyor bence. bu yüzden küçük yaşlardan itibaren egzersiz yapmak, etkili.

Ayrıca geniş leğen kemiği, doğurganlık sembolüymüş. zaten sağlıklı bir kadın bedeni formu da kum saati formu olduğundan (90-60-90 denilen ölçü de kum saati formuna işart eder.) geniş leğen kemiği, sağlıklı hormonel dağılım göstergelerinden biriymiş kadında. zaten buna sahip olan; uzun bacaklara, ince bileklere ve bele, atletik bir vücuda da sahip oluyor. şekilcilik değil bu; estetikten öte, sağlıklı kadın formudur. Genetik de etkili olabilir; Ama sağlıklı beslenme ve egzersizin, bunda çok daha etkili olduğunu düşünüyorum.
işte bunlar hep çörek börek baseni.
kemiğine övgüler yağdıranı da ilk defa görüyorum.
bunu diyen kemik torbasıdır.
Ustad nietzsche'nin demin okuduğum yazısında kadınların ne kadar nesnellikten uzak ve öznel, benci olduklarından dem vuruyordu.

Onların hicbir yargısı kendilerinden bağımsız değildir.

Bu durum maalesef ki erkeği de içine çekebilecek kadar kuvvetli olabiliyor çoğunlukla.

Kendini bir şekilde pazarlamasını bilen kadınlar durmadan yorulmadan erkeklerin kafalarinda yer işgal etmenin arzusunda. Bu bir tahriktir bu bir tacizdir.

Bana ne senin o güzelim leğen kemiğinin genişliğinden ve dolgun kalçalarından hele ki o ince belinden bak konustukça aklım çeliniyor uf.
(bkz: yürüyelim arkadaşlar)
özetle diyor ki "sağlıklı, atletik ve doğurganlığa elverişli bir vücudum var."
Leğenin geniş bir obje olduğunu gören yaratıcı bu kemiğin geniş olmasına karar vermiş. Mumsema.com.tr'de okumuştum.
çatı geniş derler. anaç bir yapıya işaret eder. evet pevlisin geniş olması daha kolay doğuma imkan tanır. bunu genişletmenin yolu bol bol doğum yapmaktır.
" götü büyük " demek istedi şair !..
Normaldir,Üzerinde çamaşır yıkanıyor.
Maşrapa ile banyo yapıyorduk leğende ne güzel.