bugün

Karadenizi laz sanan değişik bir kitle var.
Karadeniz'in neredeyse tamamına yakını Türktür.
Laz sadece il demiyorum 3 ilçesinde bulunur ve coğu da milliyetcidir zaten.
her karadenizli insanı laz sanan cahil söylemidir. lazlar bir etnik unsurdur. ve karadenizli laz değildir. sözlük iyice cahil doldu.
ara sıra yobazlık yapsalar da lazların en sevilen yönüdür.
Acaba ırklarının türk olmasından sadece karadenizde olmalarından dolayı düz mantıklı insanların laz yaftasını yapıştırmış olmasından ötürü olmasın gerçi laz olanlarıda vatanı için gözünü kırpmadan canını verir.
Türkçe nin en büyük kuralı büyük ünlü uyumudur. Büyük ünlü uyumuna uymak zorundadır.

celeyrum cideyrum diyenler ancak Türkçeyi sonradan öğrenen başka millet mensubu kişilerdir.

Ha dışladığımızdan değil, ama azcık bilgi sahibi olalım diye.
Lazların entegrasyona ne kadar hızlı cevap verdiğinin kanıtıdır. Ya da henüz emperyalist devletlerin dikkatini çekememişlerdir.

çünkü Gürcistan'a gidenler bilir ki, Gürcistan da da, özellikle Karadeniz kıyı şeridinin Türkiye kısmı gibi lazlar yoğundur. Ve gayet gürculeşmiştirler.

ya da 1400 lu tarihlere kadar ne kadar Rumlara sadık olduklarını da ve klikya nın aksine bu bölgedeki bizansın bölünmez ve isyansız tarihinden biliyoruz.

aynı şey Osmanlı ve Türkiye için de geçerlidir.
Laz derken karadeniz türklerini kastettiğini bilmeyenlerin beyanı.
Lazca türkçeyle alakası olmayan bir dildir. "Celeyrum, cideyrum"lu konuşma tıpkı konuşurken kullandığımız istanbul ağzı gibi türkçenin bir ağzıdır.
Yani doğu karadeniz türk ağzıdır.
Zaten giresun-ordu ve samsun ağzı karadeniz ağızları içinde bile sınıflandırılmazlar.
Batı grubu ağızlara girerler.
ben lazım ama türk milliyetçisi değilim aslında türk milliyetçisiydim türklerin lazlar hakkındaki düşünceleri beni türklükten soğuttu.
armut koltuk gibi şuursuz insanların gazına gelmeyip Atatürk'ün de dediği gibi Türkiye'de yaşayan Türk halkı olmaya gönülden bağlı insanlar
laz denilen grek-slav karışımı milletin ülkemizdeki nüfusu sadece 900.000'dir. ama nasıl oluyorsa bir takım cahil tarafından çepni türkleri ile karıştırılır. yani milliyetçi olanlar sanıldığı gibi lazlar değil karadenizde nüfus bakımından lazlara oranla ezici çoğunlukta bulunan çepni türkleridir. türk milliyetçisi şüphesiz türkten olur.

ha tabi lazlar sağda solda harita çizmiyor, bu devlete 30 yıldır zarar vermiyor oralar ayrı konu.
türk milliyetçisi olan bir türkten veya kürtten farkı olmayandır.
kendini vatanına ait hisseden, aşağılık kompleksi olmayan, herkesin olabileceği bir durumdur.
enteresan olan lazların, bundan rahatsız olmaması ama bölücülerin olmasıdır.
(bkz: kötü niyetli olmama)
(bkz: vatan ve millet bilinci)
asimilasyonla bir alakası olduğunu düşünmüyorum. bir kürt vatandaşıda türk milliyetçisi olabilir. mesela ermeni olupta türk milliyetçisi olan yazar levon panos dabağyan var. tamamen zihniyet meselesi herkes istediği, benimsediği zihniyeti tutar.

(bkz: levon panos dabagyan)
doğal olandır ve yürütülen ayırma politikalarına alet olmama halidir.
(bkz: lazlar zekidir oyuna gelmezler)
(bkz: troll)*

türk milliyetçisi: türk milleti milliyetçisi.
millet: aynı kültürü paylaşan toplum.

yani gayet normal bir şeydir.
asıl anormal olan, milliyetçiliği, ırkçılıkla karıştıran geri kafalı cahillerdir.

atatürk'te türk milliyetçisiydi. hatta "ben türk milliyetçisiyim." demiştir.

türk "ırkını" kastetmemiştir. milleti kastetmiştir.
(bkz: sadakat)