1. 1.
  önce şunda karar verelim .
  lazlar karadeniz halkı mı?

  bir anlam da ,fakat esas olarak lazlar kafkasya dağ halkıdır. toplu olarak türkiye'de yalnızca pazar(rize) ilçesi hariç lazların kıyı yerleşimi yoktur. pazar lazlarının da önemli bir kısmı osmanlı'nın yerleştirdiği başka uluslardan insanlardır. hepsi lazca konuşur.
  artvin'den arhavi'ye lazca konuşanlar daha yeni (köylerden) kıyıya inmişlerdir. köyleri de öyle böyle değil çok sarp yolu olan yerlerdir.

  batı da bulgarya'da birkaç kalan var onlarda dağ yamaçlarında .
  yalova ,termal ilçesinde yoğun laz nüfusu var. kıyıdan uzak hatta bazı köyler dağlık lokalde.

  keza karamürsel .
  sakarya ,düzce(az) ve samsun. hepsi kıyıdan çok içeri de.
  lazlar hamsiye de düşkün değillerdir. varsa yenir olayı,laz yemekleri içinde hamsi yoktur.

  laz böreği börek değil hamur tatlısıdır. uzun bir geçmişi de yoktur. zaten muhallebi-nişasta ile yaşıt olması gerekir ki (rusya 'dan gelmiş olabilir) çünkü batı'da ki (marmara) köylerde 40 sene evveline kadar yapılan bir tatlı değildi.genelde cevizli baklava yapılırdı, o da az. hatta laz köylerinde hamur ,yağ ve ceviz içinden yapılan şekersiz 'ceviz'' denilen bir hamur işi var ki geleneksel laz işidir.(laz olmayan da beğenip yemez.)

  şu da önemli tatlının yufkaları çok ince açılır belli ki baklava'dan gelen bir börek zaruret yani iç bulunmayınca muhallebi konulup şekerle takviye edilmiş. bu da lazların baklava'da ki ustalığından olabilir.

  benim görüşüm rize-trabzon halkı ile lazları karıştırmayın. bir anlamda horon bile laz oyunu değildir. rumlardan kalma bir halk oyunudur.

  varsa itiraz yazsın.
  1 -2 ... baris hemen simdi
 2. 2.
  lazlar kardenizin en aklı başında adamıdır.

  onların haricini sür moskofa, selameti bul.

  kim börek demiş bilmem

  milföyeden yapılmış tatlı gibidir.

  karadeniz de adam varsa

  o da lazlardır.

  gerisini salla gitsin.
  2 ... timur cengiz hulagu