1. 1.
  laptop bilgisayarı genellikle laptop şeklinde kısaltmanın yanında bazı tiki tarif ettiğimiz kesim ayrıca genel olarak pazarlamacı ve satıcılar 'notebook' der, Türkçe kullanma konusunda titiz olan insanlar,yazarlar ve enteller ise dizüstü bilgisayar kelime grubunu severler.
  -2 ... komplikasyon
 2. 2.
  (bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
  7 -3 ... gerko
 3. 3.
  (bkz: bye bye türkce)
  2 -1 ... trinfr
 4. 4.
  note=not
  book=kitap
  (bkz: hönk)* *
  4 -3 ... haznedaroğlu
 5. 5.
  laptop'a leptap demekten daha zararsız davranıştır.
  3 -1 ... kerrat cetveli
 6. 6.
  laptopa dizüstü demek kısmı gayet yerinde eylem ki gerçekleştirmek için entel olmaya ihtiyaç duyulmaz, moron olmamak yeterlidir.
  3 -1 ... sezensevdasi
 7. 7.
  (bkz: laptopa notebook ya da dizüstü bile diyemeyip hastir demek)
  2 -1 ... arabaciarabayatasget
 8. 8.
  bu tür bilgisayarlara ilk çıktığında laptop yani kucaküstü deniyordu. daha sonra amerikalı birkaç uyanık "kucağımızda kullandık göbeğim yandı" gibi sebeplerle firmaları dava etmeye başladığında üretici firmalar notebook ismin kullanmaya başladılar. artık amerika'da kimse bu tür bilgisayarlara laptop demiyor.
  ayrıca dizüstü demenin kişiye ne gibi bir entellektüellik kattığını da anlamadım. anlayan varsa beri gelsin.
  2 ... teka
 9. 9.
  mantıklı bir iş değildir. zira kendisi bilgisayar olur, bilgisayara da bilgisayar denir. altı üstü üç-beş kez bilgisayarın türünü söylemeniz gerekir. bunun için de yok laptop, yok dizüstü, yok notebook demeye gerek yok. bu şuna benzer aynen;

  "ya notebookum çok ısındı restart atmam lazım" mantığı yok yani, kısaca "pc sıçtı restart atıp geliyorum" demek var hem.

  sevgiyle saygıyla ışıkla kalın...
  -1 ... merenptah
 10. 10.
  (bkz: aynı bokun laciverti)
  1 ... maksat muhabbet