1. 1.
  icarus'un düşüşü. Hollandalı rönesans ressamı pieter bruegel tarafından 1555 yılında çizilmiş bir tablodur.

  Sanatçının bu eseri, kral minos için bir labirent inşaa eden mühendis daedalus ve oğlu icarus'un mitinden bahseder.

  Bir gün kral minos, deadalus'tan ülkesindeki korku salan minotauros isimli bir canavarı engellemesi için bir icat yapmasını ister. Daedalus da kompleks bir yapı inşa eder ve oraya giren minotauros oradan çıkış yolunu bir daha bulamaz. Bu yapıya labyrenthos denilmiştir. Hatta günümüzde böylesine komplike yapılara labirent denmesi bu mitten gelir.

  Daha sonraları thesseus isimli bir cengaver, minotauros'u yok eder ve kral minos'un kızına aşık olur ve kızı kaçırır.

  Bu duruma tepesi atan kral minos hıncını deadalus ve oğlundan çıkarır ve labirentin içindeki bir kuleye kapatır. Daedalus ve oğlu icarus balmumundan kanatlar yapar. Daedalus, icarus'u "oğlum bak çok yükseklere çıkma yoksa güneş eritir ve o zaman ege denizini yan görürsün" diye uyarır.

  Uçmaya başlarlar. icarus yükseldikçe yükselir ve en sonunda kanatları erimeye başlar ve en sonunda ege denizine çakılır.

  işte sanatçımız bu tabloda icarus'un çakıldığı anı tasvir etmiştir. Etraftaki çift süren köylü, balıkçı, koyun-tavuk güden çiftçi, yük gemisi hiçbiri oralı olmamaktadır. Herkes adeta umut Sarıkaya'nın işimdeyim gücümdeyim karikatürlerindeki gibi ilgisiz takılmaktadır.

  Sanatçı, herkesin ekmeğinin peşinde, kimsenin birbiri ile ilgilenmediği bir dönemi anlatmış tablosunda. Ee pek de haksız görünmüyor.

  pieter bruegel

  pieter bruegel

  pieter bruegel

  pieter bruegel

  pieter bruegel
  15 ... david chestoff