1. 1.
  bildiğiniz beyaz soğan şeklinde olup onun yaklaşık yarısı büyüklüğünde, çıkacak lalenin rengine göre beyaz soğanın açıktan koyuya giden tonlarında renge sahip, dışarıda beklerken bile uygun ortam şartlarına sahipse hemen fizilenmeye başlayan, saksıda aralarında 10 cm mesafe, ayrıca yüzeyden de 10 cm mesafe ile gömülüp, bol su-yağmur ve soğuk hava ile büyümeye bırakılması gereken, kısacası kışın bahçeye ek bırak mantalitesi ile büyütülebilen, ileride lale olacak zımbırtılardır.
  ... devedikeni
 2. 2.
  vakti zamandında hollanda'dan gelen elçiye kral için hediye edilen, kralın bunların bir kısmını normal soğan zannedip yediği ve bir kısmını da bahçesine ektikten sonra baharda açan çiceklere hayran kalıp üretimini emrettiği bu sayede hollandanın 1 nımaralı lale üreticisi olmasını sağlayan değerli bitki kökü.
  (bkz: istanbul lalesi)
  ... t square
 3. 3.
  istanbul belediyesince her sene istanbul'un çeşitli yerlerine ekilen lalerin kimi teyzeler tarafından yolunmasına sebebiyet veren bir nevi tohumdur.
  ... jamal sellami
 4. 4.
  lale çıkıp döküldükten sonra seneye saklanmak istenirse, sapından kesilip tercihen buzdolabında saklanmalıdır. yoksa o soğanı seneye kuru fasulye ile birlikte yersiniz.
  ... dis kapinin ic mandali
 5. 5.
  zamanında bir tanesi 10 bin florin kadar paralara satılan soğandır.
  şu anda 2.5 ytl.

  (bkz: siyah lale)
  ... cymbeline
 6. 6.
  Geçmiş zamanlarda lalenin çiçek soğanı normal soğan olarak da kullanılırmış.
  ... recomax