bugün

genelleme yapmayı pek sevmesem de gözlemlerim dahilinde kararına vardığım analiz. dikkat ediyorum da, bizim dindar camia genelde araştırmacı, merakcı, batıyı ve doğuyu iyi ayırt edebilen bir hava içerisinde. her türlü yazarı okur. her türlü ideolojiden insanı takip eder. düşüncelerini, fikirlerini benliğine göre eleştirir veya katılır. objektif bir marjinalite içerisindedir modern dindar camianın insanı. bu halleri bana cemil meriç'i hatırlatıyor adeta.

bir de laik/ulusalcı dedikleri kesime bakıyorum; hep klişeler, sürekli klişeler. belirli kesimin kitaplarını okuyorlar. belirli kesimin yayın organlarını takip ediyorlar. belirli kesimin peşindeler hep. hep öğretilenin. hep öğrenilmesi istenilenin çavresi tarafından. ve dışarıya kapalı kalıyorlar. tabuları yıkamıyorlar.

halbuki laik kesim dışarıya kapalı olmasa (kendilerini çağdaş diye tanımlamıyorlar mı bir de !) dindar kesim ile, ya da bu ülkenin kara noktalarının aydınlanmasını isteyen kesim ile iletişim kurup, değerler katıp bir şeyleri yoluna koymaya çalışacaklar ama olmuyor işte.

kapalılar! bedenlerini açtıkça bu insanlar kapanıyorlar.
özeleştiri yapmaları lazım bence.
kuyruk acısı çeken bünyelerin oraya buraya salya akıtarak bilip bilmeden saldırmalarının son örneği. tabi şeriat gelse cehalet kalkacak sanıyorlar. yazık lan.
laik, anlamı itibariyle, bir ülkenin yönetim biçimi ne olursa olsun (ister şeriat ister demokrasi) dini bir görev üstlenmeyen, din adamı olmayan kişilere denir. Müslüman bir toplumda imam olmayan insanlardır laikler yani halktır.

laik devlet veya laiklik ilkesini benimsemiş devlet ise yönetime din işlerini karıştırmayan devlettir. halktan biri günlük yaşamında imamlık yapmıyor ise devletde de çalışanlar müslüman olabilir ancak alınan karar ve yönetimde din karıştırılmaz.

(bkz: güzel kardeşim sen de bir laiksin)
(bkz: cehaletin kaynağı olarak arap gelenekleri)
(bkz: laikçi ne lan)

(bkz: laik bir ülkede yaşadığımızı sanıyordum)
karşı tarafın benzer söylemlerine tepki olarak dile getirilmiş bir tespittir.

laikçilerin cahil olduklarını düşünmüyorum, aralarında oldukça bilgili ve kültürlü insanlar da var. ancak bağnazlık diyeceksek eğer bu özellik kesinlikle var.

bu çekişme güzel bir çekişme, hiçkimsenin kaybetmesi gerekmiyor. iki taraf birbirini dengeleyerek ülkeyi daha yaşanabilir bir ülke haline getirebilirler.

bugünün kemalist baskıcı zihniyetine ne kadar karşı isem muhtemel bir dindar baskıcı zihniyete de karşı çıkarım.

cahillik göbeğini kaşıyan adam, bidon kafa gibi tahrik edici söylemler ortamı germekten başka bir işe yaramaz.
laik kişiye laikçi diyen cahil.
Şöyle diyaloglar neticesinde çıkan sonuçtur:

- laikler beş lira gel abla geel geel...
- bunun kesimi biraz yamuk mu ne.
- bilmem abla biz cahil insanlarız. sarayım iki tane?
(bkz: filistin)
(bkz: iran)
(bkz: arabistan)
(bkz: ırak)
(bkz: suriye)
laikçi dersen islamcı derler.e ikiside çok saçma bir durum değil midir.bize hocalarımız yanlış mı öğrettiler.her iki tarafın yobazlarının sayısının arttığı bu günlerde cahilliği bir kesime yıkmak yürü git velet kandır sen cevabının verilmesini gerektirir.ama kaç kişi bunu diyecek türkiyede.postparaizmin bizi sardığı bugünlerde maddiyatın gözlere işlendiği anlarda bize ideolojik fikirler üretmeyin.kimin ne mal olduğu belli.üstünüz temiz olsada altınız pis.ötekininde altı temiz üstü pis.kim karlı bu işten diye ne zaman düşüneceğiz acaba.ehveni şer hakkımızı kullanıp oy veriyoruz zaten.buna pişman etmeyin bari.ramazanda suda içsin üniversiteye istediği gibi giyinipte gitsin.bu kadar sığ basit konuyu çözemeyecek kadar süperzekaya sahip olan toplumda böyle o ona bu buna laf atıyor üste çıkmaya çalışıyor.faşizm türkiyede kol geziyor.kendilerinide herşeyi bilen olarak görüyor.
dinci kesimin bu şahane kültürü her daim samanyolu yada kanal 7 izleyip yeni şafak, zaman, vakit gibi tarafsız gazeteleri okumalarından ileri gelir. Bu tarz kanal ve gazetelerde her açıdan görüşe, yoruma ve yazara yer verilir. O yüzden dinci kesim insanları çok bilgili ve entellektüel olurlar.
güncel Önemli Başlıklar