1. 15.
  insanların inancını veya inançsızlığını rahatça ve baskısız yaşama garantisinin devlet tarafından verilmesi ve sağlanmasıdır.
  ... kezbanavcisi
 2. 15.
  erdoğanın kendine yakışanı giymesidir.
  -1 ... ibni maymun
 3. 14.
  laiklik özgürlüktür.
  laiklik onurlu yaşamaktır.
  laiklik kırbaçlanmadan, dövülmeden, hakarete ve şiddete uğramadan sevdalınla birarada çimlere oturabilmektir.

  https://twitter.com/Devrm...tatus/1016732019001319424

  not: " gerçek islam bu değil " diyen yavşaklar bu başlığa uğramasın.
  siktirsin gitsin kendine başlık açsın.
  5 ... eratosthenes
 4. 9.
  Dincilerden daha iyi insanları böcek olarak gören, gösteren ayrımcı yoktur.
  1 -1 ... tarkan filmindeki ahtapot
 5. 9.
  cüppeli vs. gibi gereksizlerden toplumu koruyan sistemdir.
  5 ... teflon
 6. 9.
  Laiklik herkesin anlayamayacağı ve çoğu kişinin götten uydurma terimlerle yanlış bildiği bir terimdir.

  Kısaca din gibi vicdani bir tanımın devlet işlerine karıştırılmaması durumudur. Zira devlet içinde bincelerce farklı dine mensup insan vardır. Ve herkese eşit olmak gerekir.

  Devletlerin dini olmaz insanların dini olur.
  5 -1 ... bir burcu geldi gecti burdan
 7. 10.
  laiklik gavatlığın fransızcadaki karşılığıdır. evet.
  4 -7 ... istari gandalf 2
 8. 9.
  Din ile devlet işlerinin birbirine karıştırılmamasıdır. Aynı toplumda başka dine inanca sahip olan kısıma baskı yapılmamasını önlemek demektir. Yani devletin insanıyla olan ilişkisinde inançalara göre ayrım yapmamasıdır.
  2 ... vallabilmiyorum
 9. 8.
  laiklik bir ütopyadır, hiçbir din kitabını açıp okumadan tüm dinlerin kardeşçe ve eşit şekilde bir toplumda var olabileceğine inanmaktır.
  bu da bayağı bir bonzai kafasıdır.
  neden? çünkü hemen hemen tüm kitleselleşmiş dinlerin bir sistematiği vardır ve bu dinler öyle gökten indiği gibi kalmaz. bu insanlar bu dinlerin hakimiyeti altında yaşayıp kendi dininin hakim olduğu bir devlet tarafından yönetilmek isterler. yahudiliğin de, hristiyanlığı da, islamın da şeriatı vardır.
  ama ben islama üzerinden gideceğim çünkü müslüman bir ülkede bu neden ütopya onu anlatacağım. şimdi islama göre şeriat denen şey bizzat allah ın yasalarıdır ve allah benim indirdiklerimle yönetin diye resmen emir buyurmuş. yani allah kitabı indirip sonra kafanıza göre takılın dememiş, bu kitabı ben indirdim buna göre yönetim anlayışınız ve ibadetleriniz olsun demiş. zaten islamın hakim olduğu tüm topraklarda da şeriat vardı. bugün de var islam devletleri şeriatla yönetilir çünkü islam bunu emrediyor.
  ancak bizim ütopik laiklik taraftarları halen daha bunu gözardı ediyor. gidip islamın bu emperyal anlayışını eleştirmek yerine siyasal islama laf değip vicdanını rahatlatıyor, bunun nedeni kendi de bu dine inanıyor ama işte işine geldiği gibi inanıyor. o yüzden bir şey demek istemiyor yükleniyor siyasal islama. ikiyüzlüsünüz bunu yapanlar.
  neyse efendim, gerçekçi bakarsak islamın bu emirlerini biri kendine hedef seçip topluma hakim olana kadar savaşacaktır. nitekim şu an akp gibi dinci bir parti bunun için canla başla mücadele ediyor ve bizim seküler kesim kendini kandırıyor.
  zaten bir gece yatıp sabah kalktığın şeriat gelmez, kurumları bir bir islamcılar ele geçiriyor ve toplumu alttan alta islama doğru evirip tamamen din tabanlı bir oluşuma doğru gidiyor.
  sebebi de sizin o laiklik ütopyanızdır. bu sadece islama özgü değil bir ülkede hristiyanlar bu kadar çok olsun onlar da laikliği yıkmak için elinden geleni yapardı çünkü onların da şeriatı var. yıllarca var olan birikimi var.
  ayrıca din hiçbir zaman tanrıyla kul arasında kalmamış bizzat yıllarca toplumda en etkin ve yönetici güç olmuştur. hatta öyleki kültür tarihini olaki incelerseniz onların dinlerini bilmeden, ne sanatını, ne hukukunu, ne edebiyatını vs anlayamazsınız.

  yani demem o ki laiklik ütopyadır ve bildiğin kendini akbaba dinlere teslim etmektir. hemde göz göre göre. bu da iyi niyetin değil ancak ve ancak aptallığın üründür.
  2 -1 ... allah yok din yalan
 10. 7.
  Bu entry bilgilendirme amaçlıdır. Laiklik üzerinde insalara kötü sözler sarf eden kişilere laiklik nedir? ve yobaz kime denir? öğretmek amaçlıdır.

  Laiklik nedir?

  --spoiler--
  Devletin dinler arasında ve dini görüşlerle dini olmayan görüşler arasında pozitif veya negatif ayrımcılık yapmaması gerektiği temel düşüncesine dayanan siyasal ve hukuki ilke.

  --spoiler--

  Yobaz kime denir?

  --spoiler--
  Dini inanışlarına aşırı derecede bağlanıp, körü körüne inanan, kendi gibi yaşamayanları da kafir ilan eden tip.
  --spoiler--
  4 ... diye haykirmak istiyorum