bugün

eğer şeriat gelse zaten islam'da ''sizin dininiz size, benim dinim ise banadır'' olgusu vardır. bu ise laikliğin ilerisidir. sekülerist laiklik çok gereksizdir.
sizin dininiz size benim dinim bana lafı varmış, şeriata göre dinden çıkanı bile öldürüyorlar. ama senin dinin sanaymış, ya bi gidin şu saçma dininizi aptalların olduğu yerde pazarlayın diyeceğim ama diyemiyorum mal burada çok var.

bir ara kendi iyiliği için öldürüyoruz diyordu über hocalarınız.

bide recm ederken kadını temizlemek için bunu yapıyorlarmış. günahlarından arınıp tanrı huzuruna çıksın diye yane.
avrupa'ya gidince tam tersi söylenendir. adamlar hristiyansa sana tahammül etmek zorunda mı?
laiklik zaten ''sizin dininiz size, benim dinim ise bana'' sözünün kurumsallaşmış halidir. asıl gereksiz olan, bunu anlamayan insanlardır.
Laikligin cok gereksiz oldugunu soyleyenler kadar gereksiz bir sey oldugunu dusunmuyorum.
Laikliğin avrupai ve çağdaş olmadığını bilen yazar beyanı. Avrupada anayasasında "laiktir" denen tek ülke fransa. Fransa'ya da laik diyen yoktur sanırım. Oysa abd,ingiltere,italya gibi ülkelerin anayasasında laiklik yok ama bu ülkelerdeki insanlar dini yönden çok daha serbest.