bugün

-laiklik adam olmaktır !
-herkes adam olmaya layık değildir !
-adam olmuşsun ama laik olamamışsın !
-sen laiksen ben değilim !
-sen faiksen ben selimim !
-neyy?
-saçmaladım bir an
-fark ettim
-ne diyorduk?
-adam olmak laiktir
-nasıl yani?
-ne bileyim, öyle bir şeyler saçmalıyordun
-evet hatırladım, adam olmak ya da bi skim olamamak
-hah şöyle açık konuş
-olsa da kodum olmasa da
-varrol
-olduramazsan oldururlar gülüm
-şak şak şak
-bu muhabbet nereye gidiyor?
-biliyorsam adam değilim
-laik de değilsin o zaman
-bak hala...
(bkz: amerikalılar laik olamadıklarından adam olamadı)
sultan fatihler, murat hüdavendigarlar, kılıçarslanlar, alpaslanlar laik miydi değil miydi? bu saydıklarım bizim ceddimizdi. bence laiklik amerika'nın ourboysları vasıtasıyla koruduğu, korurken de bu coğrafyada kendi projelerini hayata geçirdiği bir kavramdır. anlam olarak din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını ifade ediyor olsa da, gerçekte ceberrutluk yapan devletin dine müdahale etmesine, toplumu yeniden her defasında kendi istediği ölçülere getirmesine aracılık etmiş, etmek zorunda kalmış bir kavramdır laiklik. birileri laiklik binip cirit oynarken, ensemizde boza pişirirlerken bizim ne olduğumuzun ne önemi var?
enteresan bir yargıdır.

ne yani laik olmayanlar adam olmuyor mu o zaman? ya da ben kendimi laik hissetmiyorsam depresyona girip kendimi mi bıçaklamalıyım? laikliği gerçek anlamından uzaklaştırdığımızı bilirim ben. bu yüzden soğuğum.

"laiklik elden gidiyor" diye tuttutanlara sesleniyorum ; gitse de baksak laik olmamak nasıl bir şey.
laiklik kelimesinden bıkmış biri olarak,bu kelimenin değiştirilmesini istiyorum.olum türkiyede fazla adam yok o zaman diye düşündüren cümlecik.devletler laik olmalı insanlar değil.
laiklik, gündelik hayatta insanların dini inançlarını devletle ilişkilerinin düzenlenmesi sırasında başkasının gözüne sokmamak olarak ele alındığında doğru bir tanımdır.

bu arada, fatih sultan mehmet, istanbul'un fethi'nden önce büyük iskender'in anadolu seferine başlamadan önce yaptığı şekilde antik truva kenti yakınlarında achilleus'un mezarı'nı ziyaret etmesi ve müslüman olmasına karşın, avrupa'dan getirttiği bir ressama kendi protresini yaptırması bakımından doğulu ve batılı tarihçiler tarafından tarihin ilk laik hükümdarı olarak kabul edilmektedir.**
hiçbir insan kendi dünya işleri ile inancını ayrıştıramayacağına ve inancından bağımsız da davranamayacağına göre -ki ateist dahi olsa, sonuçta ateizm de bir inançtır- bu söz kendini yalanlar, geçersiz kılar, çürütür. söyleyen kişinin kendisini adam yerine koymamasına sebep olur.

(bkz: bireyler laik olmaz devletler laik olur)
Laisizmi kadirizm ile karıştıran kişinin sloganıdır. Adam olun leyn!*
laik olmadan belini doğrultabilmiş bir toplum yoktur. bir toplum ancak demokratikleşip, akıl ve bilim doğrultusunda ilerleme yaptığı zaman gelişir. bu nedenle doğru sözdür, laiklik adam olmaktır, laiklik adam eder.
atamın, adam olması mümkün olmayan geri zekalı yobazların kıt akıllarınca beğenmedikleri, özlü sözüdür.

yaşadığımız günler atamın ne kadar haklı olduğunu apaçık ortaya koyuyor ama aşağılık yobazların gerçekleri görmesi mümkün değil.

işte laiklik olmadan islam'ın nelere yol açtığının kısa bir tarifi:

- dini kullanarak halkları sömüren diktatörler, savaş ağaları...

- tüm islam ülkelerinde bitmek bilmeyen yoksulluk ve ilkellik.

- birbirlerini doğrayan müslümanlar.

- yıkılmış kentler, milyonlarca mülteci.

- yüzbinlerce yetim çocuk.

- dincilerin hakim olduğu yerlerde asmalar, kesmeler, el doğramalar, kırbaçlamalar.

- insanların hayat tarzına yönelik aşağılık baskılar.

- bitmek bilmeyen terör saldırıları.

- laiklik deyince pis suratlarına "alaycı bir tebessüm" (kana susamış sırtlan sırıtışı) yerleştiren aşağılık yobazların, dünyada islam'a karşı tepkiler yükselince "gerçek islam bu değil, şu değil, o değil..." gibi boktan savunmalara girmesi.

ey aptallar! eğer dünya meselelerinin din yoluyla çözülebileceği gibi yanlışlığı milyon kere kanıtlanmış bir aptallığa saplanmamış olsanız, laikliğin kıymetini bilseniz, ne bunlar yaşanır, ne de "gerçek islam bu değil" diye çırpınmak zorunda kalırdınız.
Bir diktatörden ironik bir söz.

Hem laiklik adam olmaktır diyeceksin hem millete ne giyeceğini dayatacaksın.
Hem laiklik adam olmaktır diyeceksin hem milletin din ve vicdan hürriyetine ipotek koyacaksın.

Laikliği kafana göre yorumlayıp ona göre yaşayacaksın bi de adamım diye ortalıkta dolanacaksın.
atamın yobazların beğenmediği sözüdür.

neymiş? "laikliği kafana göre yorumlayıp!...". bakalım anayasamızda laiklik nasıl yorumlanmış? anayasamızın 24. maddesi:

"....Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırmaz veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz"

bu yorum birilerinin "kafasına göre" yaptığı bir yorum mudur? öyleyse doğrusu(!) ne olmalıdır? buyurun bakalım siz "kafanıza göre olmayan" tarzda yorumlayın da görelim.

ya da boşuna zahmet etmeyin. ışid'in, el kaide'nin, taliban'ın, boko haram'ın ve akp'nin yaptıklarını görünce nasıl yorumladığınızı anlıyoruz.

pardon onlar sayılmazdı değil mi? "gerçek islam bu değil" hesabı!... komiksiniz...
Dincilerin halkın ne giyeceğine karar vermesinden iyidir, halka hipotek koymasından, asıl diktatör sizsiniz laiklik adam olmaktır.
atamızın yobazları kudurtan sözüdür.

--spoiler--
ne yani laik olmayanlar adam olmuyor mu o zaman?
--spoiler--

ha şunu bileydin!...
bu önermeden çıkan sonuç şu olsa gerek adam değilim son tahlilde
Bir adam düşün ki mini etek giyip otobüste sevişeni kollarken kara çatşaf giyip erkekle tokalaşmayanı aşağılıyor.

Böylesine adam demenin doğruluğunu siz tartışın.

Bence adamdır ama kardan.
Laiklik kavramdır yani insan laiklik olamaz, ben laikliyim diyen insan gördünmü, laiklik kavramına inanan ve uygulabilen insan evet adamdır, o insanların yaşadığı ülke çoğunluktayda yaşanacak, medeni, saygıdeğer ülkedir.
Gün geçmiyor ki ulu önder bir sözünde daha haklı çıkmasın...

Sen bize Ortadoğu'ya fazla gelen özgürlüğü , laikliği verdin de bu millet sana layık olamadı Atam...
gerçek bir dünya lideri tarafından sarfedilmiş muhteşem söz.
görsel

evet, laiklik adam olmaktır.
laik olmayanlar ve laikliği istemeyenler, adam değillerdir, şerefsizlerdir.
Her anayasada olması gereken toplum hayatını düzenleyici rolü yüksek ama ülkemizde hiç bir dönem uygulanamayan çağdaş fikir...
Adam olmayanın hiçbir zaman anlayamayacağı şeydir.
ortadoğu'da gerçekliği kanıtlanan söz. laikliğik yok ve köktendinciler köpek gibi birbirlerini parçalıyor.
Laiklik bir yaşam felsefesidir. Yobaz kişiler anlamaz vesselam.
Kavramsal olarak laiklik nedir nasıl ortaya çıkmıştır bunları bilmek gerekiyor. Yoksa birilerinin anlattığı ile Türkiye ve öncesinde Osmanlı Devleti zamanında yapılan uygulama yanlışlıklarına bakarak atıp tutmak bizi yanlışa sürükler.

Sonuçta akıllı mantıklı biri herkesin eğer inanıyorum diyorsa o da kendi hesabını verecek olduğunu bilir.

" beni sadece tanrı yargılar." Basit görünmekle birlikte en koyu dindarların bile anlayamadığı bir ifade.
Sevdiğim söz.