1. 1.
  --spoiler--
  "Atatürk asıl savaşı yoksulluk ve cahilliğe karşı vermiştir. Tam bağımsız ve laik demokratik bir devlet amaçlamıştır. Her şeyin temeline laikliği yerleştirmiştir. Çağdaşlaşmanın, uygarlaşmanın, aydınlanmanı temelini laiklik oluşturmuştur. Laiklik adam olmak demektir. Başarmaya çalıştıkları ortadadır. Atatürk "beni benimsemek isteyenler akıl ve bilimi rehber alsınlar" demiştir. Ulusumuz Atatürk'ü tüm tartışmalardan uzak tutmaya kararlıdır. "
  --spoiler--

  elleri öpülesi ans.. döktürmüş yine. helal olsun kendisine.
  16 -7 ... trablus
 2. 2.
  "ya laik olacaksın, yada müslümaaaan. hem laik, hem müslüman olunmaaaaaz" veya "demokrasiii bizim için bir amaç değil, a-raç-tır! gerekirsee! laik paltomuzu giyeriz, yine de bildiğimiz yoldan şaşmayız!"

  cümlelerinin yanında gafın, "g"si olamayacak cümle.

  (bkz: laiklik kadar başınıza taş düşsün)
  (bkz: yeter artık uğraştığınız)
  (bkz: ben laik değilim diyen varsa çıksın ortaya)
  (bkz: neden laik kelimesini duyunca tüyleriniz diken diken oluyor)

  antilaik hasta söylemi: doktor korkuyorum
  laik doktor söylemi: korkma biz senin dini hayatını yaşamandaki özgürlüğün garantisiyiz.
  7 -5 ... paleface
 3. 3.
  olayın aslı şudur:

  --spoiler--
  ilk meclis'te bir gün laiklik söz konusu oluyordu. Gazi mustafa kemal paşa o gün meclise başkanlık ediyordu. Meclis'in tanınmış din alimlerinden bir vatandaş kürsüye geldi. Alaycı bir tavırla:
  -arkadaşlar, bir laikliktir gidiyor. Affedersiniz, ben bu laikliğin manasını anlamıyorum.
  diye söze başlarken riyaset makamında bulunan mustafa kemal paşa dayanamamış, oturduğu yerden eline kürsüye vurarak:
  -adam olmak demektir hocam, adam olmak!
  diye hoca efendinin sualini cevaplandırmıştır.
  (bkz: http://www.cagdastoplum.o...a/anekdot/4inkilaplar.htm)
  (bkz: kılıç ali atatürk ü anmak kitabından s 253)
  --spoiler--

  çok da doğrudur. 6. caddenin şarkısındaki soruya cevap* olacak yorumdur.

  (bkz: adam olmaz dedin senden adam nedir dedim içimden)
  8 -2 ... cococabana
 4. 4.
  laiklik sezer olmaktırdan daha anlamlı cümle. ama anlam konusunda ancak bununla yarışabilir. laiklik ilkedir efendim, pragmatizm adam olmaktır diyen bir adama nasıl gülersek bu lafa da güleriz. "laik insan dinin günlük yaşantısına izin vermeyen insandır" diyerek laikliği dinsizlik olarak tanımlamış cumhurbaşkanımızın süper yargısı. adam olmanın temel kriterleri vardır, insana insan olduğu için değer vermek gibi, eğer bunları yapamıyorsanız adamlığınızı böyle soyut kavramlara bağlarsınız ki bunu da laiklik adam olmaktır diye ifade ederseniz bu sizin hem laikliği bilmediğinizi hem de kavramlara dair ciddi zihni bunalımlar yaşadığınızı gösterir.

  soruyorum şimdi; sayın sezer, başörtülü(ya da siyasi simge olarak türban diyelim) şehit annesini cumhuriyet bayramında gördüğü için protokolü terkeden askerle ilgili hiç içiniz cız etmiş midir. ya da müslüman olduğu için öldürülen filistin'li çocukların acısına üzülmüş müdür yoksa halkın seçtiği kişiyi sırf israil'le savaşıyor diye islami terör örgütünün ele başısı olarak görüp muhattap kabul etmezken dünyadaki tek din ve terör devleti olan israil'i ziyaret edip, kippalı milletvekillerine seslenirken adamlığınızdan bir şey kaybettiniz mi, laikliik bazında. laikliği dogmatikleştirip sonra da toplumsal temellere oturmayan bir tanımla herkese dayatmanız adamlık mıdır, her fırsatta dogmatik düşüncelere savaş açmanız kendi dogmatiklerini perdeleme amacı taşıyor olmasın sakın, adamlık bu kadar basit midir sayın sezer, bu kadar göreceli midir, milliyetçilik insan olmak mıdır, halkçılık nedir peki, halktan kopuk ve dünya siyasetinde yeri olmayan laiklik tanımınızın kapsamını genişlettikçe içinde boğuldunuzu farkediyor musunuz sayın sezer? gidiyor olmanızın bizi üzmesi gerekirken yerine kim gelirse gelsin diyor oluşumuzun bizi sevindirdiğini mi sanıyorsunuz. adam olarak değer vermediğiniz başörtülü annelerin çocukları olarak adamlığı sizden öğrenecek değilim sezer, kusura bakmayın. laikliği ve adamlığı bana öğretecek son kişisiniz. ayıbınıza ortak olmayacağım.

  edit : daha önce atatürk'ün benzer bir söylemiyle savunmaya kalkışan arkadaşlar için özel not, atatürk'ün söylediği koşullar tamamen farklı, kaldı ki sırf atatürk söyledi diye sorgulamayanlara dogmatizm ve sezer konulu makale hediye ediyorum. müracaat : diyanet işleri başkanlığı
  8 -5 ... kisinin degeri aradigi seydir
 5. 5.
  (bkz: laiklik)
  ... dalga ve golge
 6. 6.
  ancak adam olabilenlerin anlayabileceği laftır. gerisi boştur, ziyandır..

  bu ülkede, laik olmadığını söyleyecek cesareti olmayıp da "ben laik bir insanım" diyenlere saldıranların içinde bulunduğu durum, işte saçmalamak budur.
  4 -3 ... insomniac
 7. 7.
  * (bkz: kral çıplak)
  2 -1 ... kisinin degeri aradigi seydir
 8. 8.
  her bir insanın inanç ve değerlerine** saygılı olmayı adam olmanın ilk şartı olarak görenler için anlamlı bir söz. her türlü inanca aynı mesafede davranmayı gururuna yediremeyip her ortama kendi bildiği şekilde adeta üniforma ile girip çıkarak güç gösterisi yapmaya kalkışan örümcek beyinlilerin anlaması güç söz öbeğidir. önce adam olacaksın...
  1 -1 ... ozz le grand
 9. 9.
  Türk Dil Kurumu Güncel Sözlük'e göre laiklik:
  1-) Laik olma durumu, laisizm.
  2-) (hukuk) Devlet ile din işlerinin ayrılığı, devletin, din ve vicdan özgürlüğünün gerçekleşmesi bakımından yansız olması, laisizm:
  "Türkiye Cumhuriyeti, laikliği umdeleri arasına koymakla dini, tecavüzden, istismardan, menfaate, şerre alet etmekten kurtardı."- O. S. Orhon
  ... expert16
 10. 10.
  adam olmayı ilim, irfan, yüksek insani değerlere sahip çıkma, hoşgörü, saygı, inanç, vatan sevgisi, kültür gibi değerlerden arındırılmış zannetmek.
  2 -3 ... dejavu38