1. 1.
  çok net bir gerçektir. laiklik nedir beyler? ne dinin devlete karışması, ne de devletin dine karışması öyle değil mi? peki laikliği getiren chp'li dönmeler böyle hiç mi dine karışmamıştır? elbette karışmıştır. başta ezanı türkçeye çevirmiştir(1932).

  demek ki laiklik bu ülkede hiçbir zaman tam anlamıyla olmamıştır. o yüzden kemalistlerin bugün ''laiklik elden gidiyor'' diye ağlamalarının hiçbir anlamı yoktur. olmayan şey nasıl elden gitsin ki? onların elden gidiyor diye ağıt yaktıkları şey din düşmanlığıdır, laiklik adı altında dine baskının ta kendisidir.

  haahahahhaaa hadi şimdi siktirin gidin.
  8 -10 ... jeffrey dahmer
 2. 2.
  laiklik siyaseti dine, dini siyasete alet etmemektir. ezanı türkçeleştirmek siyasiden ziyade anlamsallık içerir. ezan bir çağrıdır ancak hiç kimse bu çağrının ne anlama geldiğini bilmemektedir.
  5 -6 ... bennythebeast
 3. 3.
  Okuma yazmanin %3 olduğu yıllarda yapılan doğru adımdır. Anlamadıktan sonra ne söylediğinin önemi yok. Bi caps vardi duvarda arapça allah yok peygamber yalan yaziyordu. Bunu gören muminler duvarda kutsal bişe yaziyor herhalde diyip önünde dua ediyorlardı. Kuran evrensel olduğunu söylüyor. Hem evrensel olduğunu savunup hemde arapçadan başka okunamaz demek evrenselliğini çürütmüş olur. Bir japonun kuranı görmeden ölmesi gayet doğal. Ama japoncada okunsaydı karşılasması daha kolay olurdu. Kuran benim resmi dilim arapçadır demiyor. Sadece oku diyor.
  4 -3 ... katsura
 4. 4.
  ekşide bir tane p.ç vardı. Atatürk düşmanlığıyla popüler olmuştu. buda uludağ versiyonu işte.
  2 -3 ... seversenseverim
 5. 5.
  ezanın namaza davet olduğunu herkese bilir. sen bunu millet anlamıyor deyip o siktiğimin beyninle türkçeleştirirsen bunun ne anlamı kalır ne de bir şeyi. sizin mantığınıza göre ezan almanyada almanca, ingilterede ingilizce, fransada fransızca okunması lazım millet anlasın diye değil mi amk.

  her dinin kendine mahsus dili vardır. hıristiyanlığın dili latincedir. yahudiliğinki ibranicedir, islamınki de arapçadır. bunu anlamak niye bu kadar zor geliyor be beynini siktiklerim? yahudiler sırf kendi dinlerinin dili diye milattan kalma ibraniceyi diriltiyor amk.

  katsura nicki arkadaşa gelince; bu oğlan https://www.uludagsozluk.com/e/38974879/ bu entrysinde dinlerden bahsederek ''masallar çağı bitti'' diyor. burda da gelmiş ezanın türkçe-japonca okunmasını savunuyor. burda bile niyet çok net belli değil mi amk? ulan anasını siktiğimin dinsiz piçi sanane benim ezanımdan kahpenin eniği?

  tanım: kemalistleri kudurtan gerçek
  3 -2 ... jeffrey dahmer
 6. 6.
  türkiye gibi 80 milyonluk devletlerde laiklik olmazsa olmaz. bu ülkede belki peynire tapan adam bile vardır. devletler insanların dini doktrinlerini öğrenmelerine falan destek verirler, ama tutup da dini sembollerin devlet kurumlarında yer almasını önlerler.

  mesela bir okulda hristiyanlık dersi veren bir papaz okula tutup da papaz kıyafetiyle gelemez, bak almanya´da falan da gelemez. ama şimdilik islamistlerin kara çarşafla derse gelmelerine izin veriyolar. yakında onu da yasaklarlar.

  sonuçta laiklik büyük ülkelerin olmazsa olmazıdır.
  ... paganviodio
 7. 7.
  osmanlıda azınlıkların hiçbir hakkının olmadığını zannneden aptalları ortaya çıkaran başlık. bahsettiğin azınlıklara belki asırlar önceki osmanlı'nın verdiği hakları demokrasinin beşiği ingiltere daha yeni veriyor lan. ingilterede 6 tane şeriat mahkemesi kuruldu 4-5 sene evvel.

  osmanlıda yahudinin mahkemesi ayrıdır, hıristiyanın mahkemesi ayrıdır. kendi dinlerine uygundur. laiklik buysa osmanlıda bu özgürlüğün 50 katı mevcuttur. ama sizin laikliğiniz din düşmanlığı olduğu için tek parti ve darbelerden sonraki 1-2 senelik süreç dışındaki hiçbir laiklikten memnun kalmıyorsunuz. yarrağımı yeyin hahahaha
  2 -1 ... jeffrey dahmer