1. 1.
  laikliğe tamamen ters. artık farkına varılması lazım. he "türkiye laiktir laik kalacak"çılar için bir sorun teşkil etmiyor olması da doğal, çünkü işlerine gelen şey laik, gelmeyen şey değil. ama işin aslı, türkiye hiç laik olmamış ki laik kalsın.

  din ve vicdan hürriyeti olan ülkede, devletin dini yoktur diyerek ve her dine eşit mesafededir diyerek bir kurum kurmuşsun, din değil üzerine mezhep olarak sünniliği de seçmişsin, başına koyduğun kişinin kafasına da takmışsın kavuğu, hala türkiye laiktir laik kalacak.

  kimse kendini kandırmasın, dini tekeline alacaksın, fetva vererek bazı bazı dini şekillendireceksin, sünni olmayan bir sürü insandan aldığın vergiyi de buraya kulanacaksın, sonra ben her dine eşit mesafedeyim diyerek komik olacaksın.

  yok anlamadığım bizi zorlayan yok ki laik olun diye, laik değilsek niye hala laikiz diye kendimizi yırtıyoruz. bizim de dine bakışımız budur deyin, diğer dinlere karşı saygılıyız ama devletimizin mezhebi sünniliktir deyin. laik devlet olunca kimse kimseye madalya takmıyor. he yok illa olacağız diyorsanız da doğru düzgün olun. boşuna tırmalamayalım biz de, şu hareketler laikliğe aykırı, şu hareketler değil diye.
  2 -3 ... berk
 2. 2.
  gayet doğru bir durumdur. yanlış bir durum olsa atatürk kaldırırdı diil mi?
  1 -1 ... ayakserceparmagi
 3. 3.
  Arz talep ilişkisi gibidir. Devletimizin mezhebi sünnilik değil milletimizin mezhebi sünniliktir. Alevi sayısına göre cemevi sünnilerin taleplerine göre cami hristiyanların taleplerine göre klise yapılır.

  Devlet laiktir. Bakıyor milletimizin örneğin %95'i müslüman. Ee bu insanları cahil, yobaz hocalar yönlendirmesin. Bizim seçtiğimiz aklı başında biri yönetsin diyip diyanet işlerini kuruyor. Bu kadar basit. Ha günümüz de yönetenler ne kadar laik orası tartışılır tabi.
  ... waffen35
 4. 4.
  Ülkelerin laik mi, demokratik mi, cumhuriyet mi olduğu esasen yazılı metinlerde anayasalarda değil o ülkenin toplumunun direkt olarak yaşamının içerisindedir. istediğin kadar laik yaz vs. Yaz bir sürü güzel teoriyi yasalarına yaz ama halkın neyi yaşıyorsa ülkenin gerçeği odur.
  ... jackstarks