1. 1.
  2007 ispanyol yapımı bir gerilim filmi. cube ya da saw serisini andırıyor. bir odaya kapatılmış 4 matematikçinin hikayesi.
  fragmanı: http://www.youtube.com/watch?v=0n5282xeihy+

  imdb linki: http://www.imdb.com/title/tt1016301/

  web sayfası: http://www.mangafilms.es/lahabitaciondefermat/

  web sayfası, filmi seyredenler için çok aşina gelecek bir yer olmuş. sorular geliyor o sayfada ve bilinmezse kötü şeyler oluyor.
  3 ... mewluth
 2. 2.
  matematikçiler için eğlenceli olabilecek göndermeler olan film. zaten en başında da diyor "asal sayı nedir bilmiyorsan bundan sonrasını anlaman zor" gibi bir şeyler. buradan goldbach hipotezi'ne geçiş yapıyor ve sonra hipotezi sağlayan 3-4 örnek bile veriyor.

  fakat filmin ileriki anlarında koskoca matematikçilere sorulan soruları ele alırsak eğer; internette az buçuk takılan herkesin çözebileceği sorulardı. yani öyle ahım şahım bir şeyler göremedik. fakat filmin normal insanlara da hitap etmesi açısından teorik şeylerden kaçınarak daha çok zeka problemlerine ağırlık vermiş olabilirler. yoksa orada üçüncü dereceden denklemler, katsayılar matrisi veya kutupsal koordinatlar görmek sıkıcı olabilirdi. evet evet düşündüm de o kolay sorular daha eğlenceli olmuş.

  zeka sorularını seven bir kişinin gidip görmesi gereken bir filmmiş türkiye'de gösterilen adı ile kapan ya da fermat's room filmi. tavsiye ederim.

  yazının gerisi feci spoiler içerir seyretmeyen ilk cümleyi bile okumasın.

  --spoiler--
  olayı tezgahlayan adamın taa en başta bozuk araba numarası yaptığını çakmayan yoktur sanırım. fakat buna rağmen film kendi halinde başka sürprizler de yaşatıyor.

  buna rağmen bazı mantık hataları vardı ama. mesela lambalı soru veya kum saati sorusu gibi uzun cevaplı soruların cevaplarını nasıl yazdılar merak ettim. cevabını anlatırken bile 30-40 saniye süren hikayeyi 1 dk içinde nasıl okuyacak, nasıl çözecek ve nasıl yazacak? okuma ve çözme kısmını atlasak bile yazması çok uzun be abicim kısa cevaplı sorular bulamadınız mı? hadi tamam orasına da bir şey demiyorum da asıl mantıksız olan; -matematikçi ya da bilgisayar mantığını bilen insan gözüyle bakarsak- cevapların doğruluğunu kimin belirlediği. bilgisayar değil mi bunları yapan? çünkü karşıda birisi yok. öyleyse o kadar uzun ve hikaye gibi cevapları olan cümlelerin doğru olup olmadığını nasıl biliyor? bilgisayara bir veya yüz cevap yüklersin ama o en ufak bir virgülü bile göremezse "yanlış" der geçer. neticede aptal makina. yorum yapamaz. sadece kelimelere göre bilse, 7 kelimelik bir cümlenin 5040 farklı yazılışı var. böyle geniş olasılıkların cevaplar arasına yüklenmiş olabileceğini düşünsek bile binbir türlü farklı kelime ile de yazabilirsin cevabı. eğer tüm cevapları yazan kişi, olayı tezgahlayan kişi olsaydı, bu açık kapanmış olurdu. keşke öyle yapsalarmış be.
  --spoiler--
  1 ... mewluth
 3. 3.
  konusu matematik ve matematikçiler gibi görünen bir film. eğer dâhîler matematik ile saplantı problemini çözebiliyorlarsa saçma bir konusu var. Sorgulamayı sevenler için, izlemesi keyif verici olabilir.

  --spoiler--
  sayılarla matematiksel bir problemmiş gibi karşımıza çıkan ilk problemin çözümünün matematiksel olmamasından, filmin matematik ötesi bir mesaj vermeye çalışacağı başlarda sezilebiliyor. fakat olayların akışıyla yine de odadan çıkmak için sorulara sonsuza kadar cevap vermek yerine matematiği dahice kullanarak kapandan kurtulacaklarını, ve matematiğe hayran bıraktıracak bir izlenim oluşturacağını düşünmüştüm.
  odadan matematikle alakasız bir mantıkla kurtulmaları, ve 250 yıllık bir problemin çözümü gibi büyük bir buluşun suya atılması, üstelik bunun dünyaya bişey kaybettirmeyeceği mesajı gibi matematiği tiye alır bir finalle, asıl gayesi, 'anlam'ın matematikten daha önemli olduğunu anlatmak gibi. matematik kişisel saplantı olabiliyor. insan bir dâhî olsa bile yanılgılara düşebilmesi, anlamsız yanılgılarıyla intihara, hatta cinayete teşebüs edebildikleri vakalara şahit olduğumuz hafif ironi tadında bir film.
  --spoiler--
  ... prof
 4. 4.
  lost dizisine atıf yapan film.

  --spoiler--
  bir sahnede cep bilgisayarı yere düşer ve hata verir. işte bu anda hata ekranında error number yazısının altında bazı rakamlar çıkar:
  http://img266.imageshack....266/1069/bscap0006gg5.jpg
  --spoiler--
  2 ... paramparca
 5. 5.
  sonra bu filmi önerdi biri " al biladerr izle bunu bak.süper bişi. sayılar var bir oda var tuzak var" falan dedi. bende cevaben "eee dedim bu bizim -cube- a benziyor o zaman desene" dedim.öneren vatandaş "küp mü ne küpü? haa o küp. hani zerosu falan var...bu ondan daha iyi" dedi. onun pohpohlarıyla değil de kendime verdiğim bir çeşit gazla aldım seyrettim. "asal sayılar nedir biliyonuz mu..bak bilmiyosanız hiç girmeyin bu delhizlere" diyerek daha bizmillah başlarken iddasını ortaya koyuverdi... sonuç olarak izledim ve az önce bitti film.ben bunları yazarken jenerik akıp gidiyor naaber ? cube ile benzerlikleri konusunda haklı çıkmış olmak sevindirdi beni,bunun dışında filmde senaryo son sürat akıcı olmasına rağmen mantık hatalarına sahip.buna rağmen eğlenceli."hırs,aşk ve yalan üçgeninin aralarına ölümü de katarak ferilim dolu bir dörtgene dönüşmesini izlemek isteyenlere şiddetle tavsiye ederek bir risk almak istemiyorum...ama tavsiye de ediyorum.
  1 ... ajiteadam
 6. 6.
  bir ispanyol filmi. kurgu idare eder ama fazla bir şey beklenilmez. ispanyol sinemasını takip edenler, el orphanato* gibi durağan, fazla bir şey beklenilmemesi gerektiğini anlayacaklardır. sorulan soruların bazılarını hatta oturduk, çözdük o derece. örneğin, baba nerede? sorusu vardı.
  2 ... la paz
 7. 7.
  bir yığın hatayla dolu cube tadında ispanyol yapımı film.
  -nasıl oluyorda o 4 duvar senkronize bir şekilde birbirine paralel ve eş zamanlı hareket ediyor.
  -bazı soruların cevabı o kadar uzun ve farklı yazılabailecekken nasıl oluyorda pda ya yazılan bilgiler bilgisayar tarafından doğru kabul ediliyor.
  -daha filmin başında dublaj hatası olsa gerek 993 e asal sayı deniyor.
  ... file celme atan karinca
 8. 8.
  mantık hatalarıyla dolu mantıksal film. uzatmadan, insanı baymayacak sürede yapılmış. zaman zaman hangi cevabı gönderdiğini neden göstermediler gibi sorular akla takılsa da akıcı ve izlenmeye değer filmlerden..
  1 ... ozpandora
 9. 9.
  her küçük mekanda ya da tek mekanda geçen film gibi, bunda küçük olan mekan gittikçe küçülüyor bi de, süpersonik bir şekilde anlayabilinen süpersonik film. ayrıca hapishane film ve dizileri de bu ufak mekan olayından dolayı tutuyor bence. filmi anlamama korkusu yok. kafa rahat. sadece diyaloglar ve kötü adam tahmini var. o da zevkli. ve ilk defa tutturdum çok mutluyum sözlük. saw veya cube tarzı olduğunu herkes anlar zaten. o tip filmleri seven ve kendini zeki sayan herkes izlemeli, izletmeli. gerekirse zor kullanmalı.
  2 -1 ... sokullu
 10. 1.
  hafif gerilim olan bir ispanyol filmdir.odaya kapatılmış olan beş matematik dahisinin 1 dakika içinde problemleri cevaplaması konu alınır eğer yanıtlamaları bir dakikayo geçerse odanın duvarları her saniye için daralır doğru cevap verildiğinde ise daralma durur.izlemesi keyif veren bir filmdir.
  (bkz: luis piedrahita)
  (bkz: rodrigo sopeña)da yönetmenleridir.
  ... sessizligibozaninsan