bugün

Çok güzel diziydi be. Aralıklarla 4 kez izledim tamamını. Biraz daha geçsin yine izlerim.
3. Sezonda moscovanın öldüğü dizi.tokyo yüzünden ölüyor.berlin ise kendini feda ederek ilk soygunun sonunda ölüyor.spoiler vermeden anlatmaya çalıştım.
ilk 2 sezonu efsaneydi be.
izlememiş olduğum dizi. ne zaman izlemediğimi dile getirsem büyük linç yiyorum.
Aksiyon dizisi böyle olur işte Pirinç hikayesi baya saçmaydı ama hayatta neyimiz mantıklı ki dizi mantıklı olsun?
Bir bölüm izledikten sonra devam edemediğim dizi.

Babasının malı gibi övenler var, ilginç.
Durduk yere canı estrella galicia çektiren başlık.
ilk iki sezonu güzel olan diğer sezonları zorlama olan ispanyol dizisi. Sırf profesör karakteri için bile izlenebilir.
puanım 10/10
muhteşem,kusursuz planın arasına giren aşk ve bozulmalar vs vs.
söylenecek çok şey var dizi hakkında:
dizinin ilk 2 sezonunu izledim henüz,her bölümde hatta her dakikasında diken üstünde gerilimle izletiyor yaşatıyor yani muhteşemdi.ekşın ekşın!
berlin tam idol adamsın lan her bölümde berlini tutuyordum.
--spoiler--

--spoiler--
berlinin ölümüne çok üzüldüm pipisiyle düşünmeyen realist mantıklı bi adam.
He bi de moskov sen de adamsın lan bu kadar naif bi adamın ölümü dizi de olsa derinden etkiledi.
tabi profösörü de unutmamak lazım(salvador)bu ne zekadır be bu ne bilimsellik,karizmadır be adamın dibinin dibi aşık olmayaydın iyiydi ama raqueli ikna ettin şimdi diyorum ki iyi ki aşık olmuşsun lan!

--spoiler--
berlin ve profösörün soygun öncesinde de bi bağlantısının olduğunu bi yorumda okumuştum çok mantıklı geldi bana da çünkü büyük bir soygunun başına güvendiği bir adamı getirmeliydi.mantıklı geldi yani bana gerçeğini bilmiyorum
keşke kaçarken alison parkırı da götürseydiniz rehinelerle salmasaydınız berlin de hayatta olabilirdi en azından.
arturo ne pislik şerefsiz bi karakter çıktın lan
ariadna sen de herşeyi yüzüne gözüne bulaştırdın.hiç sevmedim seni(yalancı çünkü)
--spoiler--
neyse anlatacak çok şey var dizi hakkında ama burada bitireyim acıktım çünkü...
diziyi tavsiyeye gerek kalmamıştır herhalde

**
***edit:dizinin 3/4/5.sezonlarını da izdemim ve 17/09/2023 15,17 de bitirmiş bulunuyorum kısaca yorum yapacağım:ilk 2 nin yerini tutamaz bence çünkü diğerleinde mantık hatası vb.hatalar vardı ama bu, dizinin kötü olduğunu göstermez mantık hatalarına rağmen muazzam bir seneryoyla yazılmış ve insana diziyi yaşattıran bir havası var gerilimi iliklerinize kadar hissediyorsunuz.tüm detaylarına kadar unutsam da tekrar izleyebilsem dediğim bir dizi benim için 10/10 verilir.daha önce her bölümü bu kadar aksiyon dolu dizi izlememiştim.

--spoiler--

--spoiler-

sierra ilk başta çok pis gıcığıma gitmiştin ama en sonlarda en sevdiğim kişilerden biri oldun profesörle saklandığınız ve ona teşekkür ettiğin sahne benim için çok özeldi,tokyo sen bir kahramansın seviyorum seni sasçma sapan hareketlerine rağmen...rio çok fazla hata yaptın senin için yapılan bunca plan,helsi nin vurulması tokyonun, nairobinin ölmesi..değmezdi işte yoksa severdim ama değmezsin.. ,nairobi gruptaki aklı başında olan bi problem olduğunda doğru tarafı seçip realist olan sendin en sevdiğim karakterden biriydin ama oğluna kavuşamadın üzgünüm,helsinki hayvan gibi olmana rağmen içinde pamuk gibisin tam görev adamısın sevildin,denver ulan o gülüş ne öyle gülüşün benim için özel kalacak keşke monica sözünü dinleseydi de gelmeseydi soyguna,monica psikolojin bunlar gibi değil narin bi kızsın keşke cincinatiye baksaydın gelmeseydin denveri de sev iyi bi adam arturito oç.una nasıl baktın anlamıyorum onun için denveri üzdün deydi mi lan,arturito o kadar gıcıksın ki sözler yetmez monicanın silahla vurduğu sahneyi 9 defa tekrar izledim nasıl rahatladım anlatamam ananı sikim arturo( pardon).berlin çok zeki ve karizmasın bro.profösör dahi herif böyle bi adamla arkadaş olmak için herşeyimi verirdim diyim siz anlayın muhteşem bir insan ve lider,asla seni satmayan ince sekalı biri ikna kabiliyeti yüksek söyleyecek çok şey var senin hakkında ama elim acıyor klavyeden he bu arada raquel le çok yakışıyorsunuz buldun üstün zekalı mantıklı kadını...,raquel seni de aralarında görmek muhteşemdi çok zeki ve çekicisin valla ne yalan söylim-profösör kusura bakma gerçek bu yani-o çiftlik evi sahnesi perfecti yüreğim çıkıyordu az daha.bogota tam bir kafa danışmalık sakin adamsın nairobinin koruyucusu. palermo iyi lidersinde berlinden sonra yerini dolduramadın be ama psikopatsın sen de gözü kara herif.marsilya ulan gözü kapalı güvenilinir sana.angel iyi birisin bi kaç kez ölmelerini engelledin teşekkürler.tomayyo=pezevenk çıkarcı.diğerlerine toplu değerlendirme yapacam hepiniz on numara oynadınız.
gracias la casa de papel
adigos amigos la casa de papel. si.
Ne yarram diziymis diye basladigim ve sadece 5 bolum izledigim dizi. Acayip mantik hatalari var. Bunu ovenler, yalayip allayanlar gercek dizi izlememis heralde.
https://www.youtube.com/watch?v=Xh_EFmqdolI

komedi dublaj versiyon. kimi yerler cuk oturmuş. seyirlik.
birinci bölümünü izleyip daha devamını getiremediğim dizi. millet niye zamanında bu kadar hypelamış anlamadım doğrusu.
sunk cost fallacy'e boyun eğme pahasına da olsa "lan o kadar izlemişliğim var, bari bitireyim" diyerek son sezonuna başladım. rezillik diz boyu.

türkiye tarihindeki tüm darbelerde kullanılan mühimmatın toplamı kadar teçhizatla saldıran bir asker timi var kapının önünde, trans bir arkadaş "küçükken erkektik falan ama kadın olduğumu anladığımdan beri sana aşığım" diye bi elemanı darlıyor. lan ne dertsiz tasasız bir ortam bu böyle. iki kurşun sıkıp eğilip "benim sevdiğim biri var" diye açıklama yapıyor karşısındaki eleman da, sanki sohbet ettikleri ortamdaki en can alıcı nokta buymuş gibi.

biri ölür, biri espri yapar, biri litrelerce kan kaybeder ama adam öldürmeye devam eder, diğeri havalı bir poz vermeden sıçmaya bile gidemez. hayatımda başlayıp birkaç sezon izlememe rağmen bitirmediğim ilk dizi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

birtakım "konusuz" filmleri daha az ileri sardırarak izlemişliğim var öyle söyleyeyim.
izlenilebilir fakat abarttığı kadar güzel olmayan bir (bkz: netflix) dizisi.
(bkz: 128 milyar dolar nerede)
“fuck the sistım” dizisi.
bu yüzden marvel yapımlarında nasıl ki mantık aranmıyorsa bu dizide de aranmaması yerinde olacaktır.

--- spoiler ---

merkez bankasının kasasında olanların illüzyondan ibaret olduğunu farketmemize sebep olmuştur. bu nedenle de 128 milyar dolar nerede sorumuza karşılık hepsine altın aldık kasaya koyduk diye boyalı metalleri paylaşsalardı belki bizim ekonomi de böyle batmazdı bilemiyorum.

--- spoiler ---

ekonomi okumadık ama la casa de papel izledik.
yeni yayınlanan bölümlerden iki tanesini izledim ama artık tamamen “nereye bağlanacaksa bağlansın artık sonu” kafasıyla, bitirmek için izlediğimi fark ettim. eski tadı kalmadı son sezonda.

berlin’in hayatını anlatan dizi çekilecekmiş, o daha heyecan verici şu an benim için.
5. Sezonda kaçıncı bölümde kalmıştık unuttuğum dizi.
Geri dönmüş.
Bugün netflix'te son bölümler yayına girecek ve damağımızda bıraktığı o buruk tadla bir diziye ve onlarca karaktere veda edeceğiz.

Berlin, Tokyo, Rio birçoğumuz için artık bir şehir adı olmayacak.

Bazılarımızın Helsinki de neredeymiş, Nairobi Nijerya'da mıymış? gibi sorularına neden olan güzel bir diziydi.

Kendini tekrarladığını düşünenler olmuş ki ben o şekilde de düşünmüyorum. Son sezonun ilk bölümü inanılmaz hareketliydi. 1,5 dakika sürecek bir sahne için ne kadar çok uğraştıklarını , ne kadar çok ince detaylarla uğraştıklarını yine netflix'teki belgeselinde seyredebilirsiniz.

Yine de Netflix bir son dakika haberi verdi ve La Casa De Papel evrenini karar verdiğini bildirdi. Bu bağlamda da çalışmalara başlanmış. "Berlin" isimli bu yeni dizi, La Casa De Papel'in popüler karakteri Berlin'e odaklanacak. Elbette Berlin'i La Casa De Papel de olduğu Pedro Alonso canlandıracak.

Dizinin 2023 yılında yayınlanacağı bilgisi verildi.
An itibariyle 2. sezonunu bitirdiğim dizidir. Kurguda çok sayıda abartı ve saçmalık olmasına rağmen; filmin bütçesi, oyuncuların kalitesi, senaryonun özgünlüğünden ötürü kendisini izlettiriyor.
Aslında dizi burada bitse iyi olurmuş gibi geldi bana. Sonraki sezonlarda konu bulmak için saçmaladıklarını tahmin ediyorum. Spoiler içeren yazılar tahminlerimi doğru çıkarıyor.
5. sezonu çöp olan dizi.
ilk 3 bölümü izledim. Boşuna giden 3 saatime yanıyorum şu anda.
5. Sezonun ilk kısmını az önce bitirdim. Herkesin de dediği gibi ilk 2 sezon neredeyse kusursuzdu. Hadi ilk 2 sezonun hatırına 3 ve 4. sezona katlandık, yer yer sıksa da tamamladık. Fakat bu 5. sezon nedir ya? Kim yazdı bu senaryoları, kim çekti bu diziyi? Saçma sapan diyaloglar, bunaltıcı düzeyde romantik sahneler, kimsenin vurulmaması, cinsiyetçi düşüncelerin sıkıcı düzeydi göze sokulması. 5. Sezon 1. kısımda mantıksız bulduğum birkaç şeyden bahsetmek istiyorum. 1) Arkadaşlar Nairobi nasıl vuruldu? Çocuğunu görmek için cama yaklaştığı gibi saniyesinde keskin nişancılar indirdiler dimi? Ulan her bölümde camın dibindeler, camdan rahatça orduya polislere bakıyorlar, nerde bu kesin nişancılar? Bu kadar rahat yaklaşılırmı cama? 2) Soygunun ortasında Lizbon hanımefendi duşa gircekmiş. Hemde 20 dakika küveti doldurarak. Merkez bankasında küvetin işi ne? Hadi diyelim müdürün özel küveti, ulan küvet direk cama bakıyor. Bu ne rahatlık. Nerde bu keskin nişancılar. 3) 5. sezonda kimse kimseyi vuramıyor. Sanırsın boncuklu tabancayla ateş ediyorlar. Vurulan 5 mermi yese bile ölmüyor. Tankı patlatan roketatar yiyor, kafasını bandajlayıp çatışmaya devam ediyor. Hadi tamam arkadaşlar ölümsüz, hiçmi şarjör bitmez? Yüzlerce mermi sıkıyorsun bir allahın kuluda şarjör değiştirmiyor. 4) 2 ton ağırlığındaki heykeli hangi insan gücüyle yerinden oynatabilirsin? imkansız. 5) Tokyo tam 5 kez vuruluyor. 5 kez. Hem de yüksek kalibreli silahlarla. Kollarından bacaklarından. Buna rağmen silahla ateş edebiliyor, hatta bir ara yer bile değiştiriyor. 6) Tokyonun öldüğü sahnede Rio alttan duvarı deliyor. 5 dakika konuşuyorlar, o esnada kazmaya devam etse belki çıkacak. Ayrıca o duvarı kazdığı aleti ağırlığından dolayı tavana doğru kaldıramazsın. 7) Dizinin el bombalarıyla acayip fantezileri mevcut. Önceki sezonda asansörün içine atılan el bombasından rio ve denver kasklarıyla kapatarak sıfır hasarla kurtulmuşlardı. Bu sezonda da tavuğun götüne koyarak el bombası atıyorlar. Yine tokyonun öldüğü son sahnede Tokyo üzerine bağlı 4 el bombasının pimini çekerek hem kendini hem de etrafındakileri patlatıyor. Madem el bomban var, çük kadar alanda adamlar içeri girerken atsana? 0 iq. Daha en az 10 tane daha mantık hatası yazarım ama uzun oldu. Şimdi çıkıp "dizi işte ne mantık arıyorsun?" diyenler olacak. Haklılar ama bu diziyi bu şekilde eleştirmemin bir sebebi var. ilk 2 sezon o kadar güzel kurgulanmıştı ki hatalar göze batmıyordu veya fark etmek zordu. Şuan göstere göstere saçmalıyorlar. Son olarak 2. kısımla ilgili birkaç tahminde bulunmak istiyorum. Berlin, oğlu ve eşi boşuna aktarılmadı uzun uzun. Berlin'in son sahnesinde "istediğin birşey varsa onu çalacaksın" dedikten sonra oğlunun dönüp Berlin'in eşine attığı bakış ve eşininde ona bakışından kesin birşey çıkacak. Ve yine bu ikili kilit bir biçimde son bölümlerde yer alacaklar. Sierra yine son sahnelerde tuvalete gidip kesici bir aleti saklıyor. (ne olduğunu çıkaramadım.) Ekibe dahil olmuşçasına görüntü vermesine rağmen bir ters köşe gelebilir.
Dün akşam bitirdim 5. Kısmın son bölümünü, aaaa tokyo nasıl ölür ya. Yeni sezon başlayınca ters köşe yapsınlar da bombalı yeleği askerlere atarken siper falan alsın bari.

Edit; kusura bakmayın spoiler vermiş oldum biraz.
Hiç izlemedim.guzel mi?