1. 89.
    hakkında şöyle güzel bir yorum yapılmış dizi. biraz spoiler içerebilir.
    la casa de papel
    la casa de papel
    2 -1 ... sneeuwwit
  2. 90.
    Herkes tukettikten sonra izleyecegim dizi. Boyle ya ilk izleyenlerden olmaliyim ya da son. Arada kalmak bana gore degil.
    2 -4 ... when i was a child
  3. 91.
    ilk bölümünü izleyip bıraktım. çünkü ilk bölümde soyguncular bankanın içinde hapis kaldılar. dedim amk bunlar nasıl çıkacak? imkansız. diziye bakıyorum 2 sezon sürüyo. demek çıkıyorlar bir şekilde. ama ne olduğunu hiç merak etmedim. mantıksız geldi çünkü. bıraktım.
    1 -2 ... salvatoreadamo
  4. 92.
    bağzı arkadaşlar sosyalizm teması işlendiğini söylüyor. bu pek doğru değil.

--spoiler--
    1- soyguncuların tümü yaşamını devam ettirmek için suça karışan tipler. yani sosyalizmin kavrayışına göre olarak emekçi değil, lümpen diyebileceğimiz kişiler.

lümpenleri kutsayan sistem ise bolşevizm değil, faşizm ve ya anarşizmdir (burada ikisi aynı şeydir demiyorum ama en son donbass-ukrayna pratiklerinden görülebileceği gibi faşizm ve anarşizm arasında geçişkenlikler bulunduğu tespit edilebilir).

2- sosyalistlere (komünistlere diyelim) göre para, bir kağıt parçasıdır. bir sosyalist örgüt, tüm güvenlik önemlerine rağmen bir bankayı soymaya kalksa, onu kendi yaşamını devam ettirmek adına bir çıkış olarak değil (ki kahramanların çoğunun tutunacak son dalı bu çalışma), bir devrimi desteklemek için tedarik edilen bir araç olarak görmesi gerekirdi. film, fakirler için parayı kutsamaktan başka bir iş yapmıyor (klasik metod).

3- film, diğer netflix dizileri gibi emperyalist hegemonyanın yeni araçlarını insanlara kabul ettirip normalleştiriyor. diyelim ki taksim-gezi isyanında polisten şiddet gören bir "gezicisiniz". dizideki iyi polis-kötü polis algısı ile iki şey yapılıyor, birincisi polisin şiddetinin varabileceği nokta gösteriliyor (kimse keskin nişancı ile dolu bir yerde eylem yapmak istemez.) ikincisi, polislerin de insancıl bir yaşamı olduğu, aşık olduğu, duyguları ile hareket ettiği gösteriliyor. polislerin bu durumlarının üstünde parababaları devletinin baskı araçları olduğu, "gizli bir el ile" hokus pokus edilerek kaybediliyor. tebrikler, siz de artık polislere hak veren çiçek çocuksunuz.

4- ve yine tüm netflix dizileri gibi çeşitli post-modern başlıklara göndermeler var ki artık bu kanalı izleyen kişiler için çok da garip değil.

5- dali, bilimsel sosyalist değildir. bugün "vicdan sosyalisti" diye ayırabileceğimiz kategorideki bir sanatçıdır ki sanatçıların işin bilim kısmına yoğunlaşmaları da mümkün değil. ancak burada dali, sosyalizmi simgelemiyor.

6- filmde bilimsel vurgu yine sınıflarüstü bir eser olan "savaş sanatı"na gönderme yapıyor bana göre. sun tzu'nun strateji ve taktikleri göz önüne alınmış durumda.
    --spoiler--

netflix'ten sosyalistlik çıkarmaya çalışan arkadaşlar, bu kanalın yayınladığı beyaz baretliler adlı tamamı cia propagandası ve palavralar üstüne kurulu belgeselin yayınlanmasına bakarak durumu kavrayabilirler.

denecek ki "ee abi türkiye televizyonlarından iyidir ya"... daha iyi bir önerim var, televizyon izlememeye ne dersiniz? anlıyorum, tutunacak dallar arıyorsunuz da bunu sosyalizme/komünizme tutunarak yapmayın, şurada okuyan genç insanlar belki de bilinçsizleşmezler.
    ... tarihselmaddeci
  5. 93.
    inanılmaz mantık hatalarıyla, bu kadar da olmaz dediğimiz olaylarla dolu olan çerezlik dizi. övgüler yağdıran arkadaşlar ya kafayı kapatıp izliyorlar diziyi ya da bu denli büyük anlamsızlıkları ve hataları gözardı edip eğlenmesine bakıyorlar. açıkçası çok beğenmedim fakat zaman zaman heyecandan kendimi kasıp oturduğum sahneler de oldu. boş vaktiniz varsa çerez niyetine izleyebilirsiniz. ayrıca kırmızı tulum giydirdiler diye sosyalist dizisi olmuyor arkadaşlar. ciao bella'yla anca ergen gazı alınır kusura bakmayın.
    ... wesley sabbah
  6. 94.
    biterek beni onulmaz dertlere salmıştır.

--spoiler--
    berlin de dahil ölenlerin hepsi eski bir bakan tabiri olacak ama güzel öldüler. özellikle de arkadaşları için hayatının son anında orospu çocuğu olmayı bırakan berlin kesinlikle efsaneydi. dizi devam eder mi tartışmaları beni çok ilgilendirmiyor çünkü 6 bölümlük ikinci sezon yapabileceği her şeyi yapmıştır diye düşünüyorum. yani paraları nasıl harcayacaklar, o aşklar nereye varacak demek klişeden öte gitmiyor bence ordan yeni bir sezon çıkmaz, çıkmamalı.
    --spoiler--

değinmek istediğim diğer konu araklamak olarak mı esinlenmek olarak mı bakarsınız bilemem ama leon ve v for vendetta filmlerine kesinlikle atıflar görüyorum. tokyonun mathilda büyüse neye benzerdi sorusunun cevabı olduğunun kimse aksini iddia edemez. ve tüm o kapitalist düzene, bankalara bu kadar nakit ateşlendi ecük de bize versinler mantığına, başkaldırıya saygı duymakla birlikte bunu da önceden görmüştük demek zorundayım. he bir de dedektif hırsız aşkı, kendini vuran hırsıza aşık olan rehine gibi über klişe durumlar malesef yapımın kalitesini bir miktar aşağı taşıdı bence

tüm bunlara rağmen kendini izlettirme yeteneğine fazlasıyla sahip oldukça güzel bir diziydi. zik-zaklar her zaman önceden tahmin edilemediğinden bir diğer bölüme geçmek için gereğinden fazla merak uyandırarak yapılan kesişler gayet yerindeydi. basit bir ispanyol yapımı suç-aksiyon dizisi olarak kalmasına müsaade etmeyip diziyi bizimle buluşturan netflix'e, yahu burda sonraki sezon eksik, millet nasıl izleyecek deyip internete yükleyen o hayırsevere de teşekkürü borç bilirim.
    1 ... halil pazarlama
  7. 96.
    Abi hepiniz üşüştünüz diziye izleyemiyoruz ne iticisiniz. Bi 2 yıl sonra unutulunca izleyek bari.
    3 -1 ... cecen kizi
  8. 97.
    sonu türk dizisi gibi bitti çok kötüydü.
    ... kedilerseniyer
  9. 98.
    Gereksiz. izlemeye değmez.
    1 -1 ... sonumb
  10. 99.
    o kadar konuşulunca merak ettim açtım ama her yerde ispanyolca dublajlı halde var. o kadar site gezdim orijinal ingilizce halini bulamadım çok saçma geldi açıkçası açık ve net.
    -3 ... public agent efsanesi
kapat