1. 1.
    onların yakıtları da ayrıca vergisiz. ne kızıyonuz olm yat özel değilki. arkadaşlarımız da geliyor, halktan insanlarda biniyor. bir koydan diğer koya az mı suriyeli taşıdık. hey gidi günler beee.
    neyse! demem o ki, yat toplu taşıma aracıdır. ötv alınsa saçma olurdu.
    2 ... creme de la creme
  2. 2.
    O konuda maalesef uluslararası yasalarla tanınan, bandra alma kolaylığı mevcut ve yabancı bandra aldığın anda da, miktar sınırı olmaksızın vergisiz yakıt alabiliyorsun.

Tekne yapım işine gelirsek, burada ötv alınmıyor ama bize göre çok yüksek, yabancı tershanelere göre çok düşük ücretler talep ederek ihracat yapıyoruz. Zaten türkiye'de sıfır tekne alım satımı pek yok ki.. satılabilir tüm tekneler genellikle 2006 sonrası yapılmış ve restore edilmiş, düşük motor saatli tekneler. Tershane yat satış anlaşması yaparken, eski tekneni de istersen şu fiyata sayalım diyor. Ama şu var, yat imal edilirken kullanılan iğneden ipliğe neredeyse her şey ötv kapsamında...

Bu konuda ben mevzuat açısından yapılabilecek çok bir şey görmüyorum. Yattan devletin en büyük kârı yıllık liman harcı, büyük tekneyse bir de yıllık mtv... yoksa 5-6 metreye kadar olan teknelerin yıllık vergisi bile yok.
    1 ... katalin
  3. 3.
    ancak kendi adamları olmadığı zaman çatır çatır ötv almasını bilir.
    2 ... camdancamacamaktaranadam
  4. 4.
    nasıl ya? yok mu harbiden?

şaşkınlık oluşturan bilgi.
    1 ... komprador usagi
  5. 5.
    Yani tabi sudan daha önemli yat zengin abilere göre yat-madan yaşayamazlar.

Bunun Neresi özel tüketim zorunlu tüketim zorunlu.

Vallahi sizin yatacak yeriniz çok.
    2 ... siradan siradam mathame
  6. 6.
    gunaydin daha yeni uyanmissiniz gordugum uzere. daha beterini acikliyorum kdv olarakta luks teknelerde bildigim kadaiyla %1 kdv ve bu e-kitaptaydi sanirsam %18 kdv aliniyor.
    2 ... fuckthisshitt
  7. 7.
    Tekerleği olsa alınırdı.
    ... ahmet beyin ceketi
  8. 8.
    Tershane nedir ya...
    ... t h e e r e c t o