bugün

sivasta her kış gördüğüm çocuklardır. sivasa yeni gelen bir insan Nasa'nın sivasa kurulduğunu sanabilir.
hareket kabiliyetleri sıfırlanmış afacanlar.
adam gibi koşamazlar bile sık sık düşer zavallıcıklar.
ayrıca sokakta yaramazlık yapamadıkları için eve girip soyunup dökündüklerinde evin altını üstüne getirirler.
kayıp düştüklerinde kıyafetleri hava yastığı görevini de yerine getiren şanslı çocuklar.
kişisel, öznel yazmadan edemeyeceğim. 5 yaşlarında filanken bir montum vardı. mont dediğim tulum. kapkalın. önce bacakları sokuyorsun sonra kolllar, sonra hooop fermuar vasıtasıyla dört bir yanın kapanıyor. içine de kazak giydin mi bütün vücut fonksiyonların son buluyor.annem onu giydirirdi bana. yeminle dışarı çıkmaktan nefret ederdim kışın. eşşek kadar oldum hala kışı sevmiyorum. tek suçlusu beni yavru bir astranot haline getiren ve zihnimden silemediğim o kahrolası mont. lacivertten de bu yüzden hiç haz etmem.hatta vücudumun hamlığını, spordan hoşlanmamamı bile o monta bağlayabilirim. en çok hatreket edip, işlevlerimi geliştiireceğim yaşlarda elimi ayağımı bağladı şerefsiz şimdi her dışarı çıkışımda annemin yavrum üstüne kalın bir şey giy demesine karşın karlı kış günlerinde bile kot montla çıkma cesareti, o montun bana verdiği bıkkınlığın geç kalmış patlamasıdır. anneler size sesleniyorum; niye bu cile! bırakın çocuklarınız hareket etsin.
ben onlardan biriyim.. belkide tek cocuk olmamdan kaynaklanan bir durumdur bilemiyorum..fazlaca ehemmiyet veya ilgi ne bileyim..bu çocuklar ve ben , kalın kazaklar, mont , botlar , bere ve atkı kombinasyonlarıyla ortada robocop misali gezen çocuklardır.. hareket imkanları oldukça kısıtlamıştır. acıkta kalan tek kısım gözleridir oda önlerini görebilsinler diye..
anne-babaların üzerine titredikleri yavrularını kışın soğuğundan koruyabilmek için buldukları az sayıdak çarelerden biridir. Zira bebekler en ufak esintiden bile soğuk algınlığı kapabilmektedir. istisnasız tüm bebekler o astronot kıyafetini giyerken ağlarlar fakat hasta olduklarında karşılaşılması muhtemel problemler düşünüldüğünde 2 dakikalık ağlamaları hiçbir şey değildir.
pankreas dövüşlerinin meşhur olduğunu dönemlerde, üstünüzde ki kalın giysilerin hoplasanızda düşsenizde acıtmayacağından sağa sola hoplamalar kaydırağın kenarından arkadaşınızın üstüne sıçramalar ve daha birçok hareketi denememizi sağlayan giydiriş biçimiydi.**
çocuk üşümesinde düşüp kafasını kırsın önemli değil diye düşünüldüğü sanıyorum çünkü çocuk katmer katmer giydirilmesi sonucunda harek edemez hale gelmektedir, neyseki kafasını kırmasıda söz konusu değildir düştüğü taktirde sekeceği garantidir.
rusya versiyonu için;

(bkz: kışın kozmonot gibi giydirilen çocuklar)
anne babanın kötü olmayan düşüncelerinden kelli, çocukların kat kat; lahana gibi giydirilmesiyle sonuçlanan, kimi zaman yürümeye bile engel teşkil edebilecek derecede olabilen giyim şekli...
botları, kabanı, 8 kere dolanmış boyunbağı, eldivenleri vs. nedeniyle, başı, kolları ve bacakları birbirinden eşit mesafede (tıpkı bir denizyıldızını andırır biçimde) duran çocuklardır.
sadece soğuktan değil tüm tehlikelerden korunan çocuktur. araba seyir halindeyken camdan fırlasa bile tek çizik almadan kurtulası çocuktur.
vücudun soğuğa bağışıklık kazanamamasına neden olan davranıştır. bu yüzden, büyüdüğünde her kış ortalama 3-4 kere grip olacaktır...
bunları yokuştan aşağı yuvarlamak çok zevklidir ayrıca.

(bkz: hain insan modeli)
uzun kollu kaşındıran yün atlet, kaşmir kazak, süveter, ince kapüşonlu mont, kocaman palto, atkı, bere, eldiven, külotlu çorap, kadife etek/pantolon, kısa çorap, koca koca botlar kombinasyouyla kuşatılmış şanslı çocuk. karda kışta giyecek bir yeleği olmayan çocuklarla kıyaslandıklarında, şanslıdırlar evet.
kalın giyinmekten ötürü kolları kapanmayan çocuklardır.
acayip şişme montlar giyen yetişkinlerin çocuklarıdır muhtemelen. insanlar ne kadar meraklıymış şişmeye aboovv.
kırmızı burunlu çocuklardır genelde. bir de haşır huşur ses çıkar oralarından buralararından yürürken.
hayatım boyunca acıdığım çocuk modelidir. annem beni hiç bi zaman öyle giydirmedi, her daim cıbıl cıbıl gezdim ortalıkta. şimdi de bunun eserimidir bilemem, kolay kolay hasta olmam ve üşümem. ama astronot kılıklı bi velet gördüm mü de dayanamam mıncırırım...
büyüyünce zırt pırt hastalanacak çocuklardır.böle suya falan giremezler,duş alıp dışarı hiç çıkamazlar falan...
düşme özgürlüğü * * kazanan çocuklardır. *
(bkz: lahana bebek)
bunu yapan bunuda yaptı... (bkz: saçı topuz yapılırken kafa derisi yüzülen çocuklar)
sarılan atkının küçücük suratlarını örtmesiyle sadece gözleri gözüken, o kadar giysinin içinde ancak astronot gibi hareket edebilen çocuklardır.
(bkz: mum i have a problem) *