bugün

literatürde "godoş" olarak nitelendirilen "şey"dir.

evet, kızının, elin ne idüğü belirsiz, akraba bile olmayan erkeklerle gezmesine izin veren baba godoştur. tabii, çoluk çocuk ve yaşlıları kast etmiyoruz burada. mal gibi bunları öne sürüp bilmişlik yapan saftirikler çıkmasın diye yazıyorum bunu da.

ve bir de kızı elemanın biriyle flört ederken, buna karışmayan ve hatta bundan memnun bile olabilen godoş marka babalar var. neredeyse tebrik edip, ödül verecek. ne günlere kaldık ya! kızını fışfışlıyorlar mı; fofeynkliyorlar mı belli değil ama baba müsveddesinin gönlü rahat.

ben böyle skandal görmedim, ehe.
kızının en sonunda baskıya dayanamayıp kendinden 20 yaş büyük bir herifle kaçıp 3. karısı olmasını istemeyen babadır.
kızına güvenen ve gençliğinde abazan olmayan babadır. olması gerektiği gibi bir babadır.
çevredeki espri yapamayan adamlara karşı kızına güvenen, zaten kızının öylelerine yüz vermeyeceğini bilen babadır.
kızına güveniyorsa sorun yok demektir. çağdaş babadır.
karşılıklı güvenin daha az kötü sonuçlar doğuracağını düşünen babadır.
oğlunun kızlarla gezmesine izin veren baba gibidir.
marjinal babadır.
Mahsun kirmizigül'ün diger projelerinde degerlendirmesini düsündügüm "bati adetleri" kapsamina girebilecek anlayis bicimidir. erkeklerle gezmesine katti surette izin vermeyen ve kizini eve hapseden babadan bir farki oldugunu düsünmemekle birlikte anlayis kavraminin iyi incelenmesi gerektigini savunurum.
godoş babadır, modern babadır, zeki babadır, aptal babadır, ilgisiz babadır, ideal babadır, normal babadır, babadır... ama bu sıfatları kızının erkeklerle gezmesine izin verip vermemesi belirlemez, kiminle gezdiğine dikkat edip etmediği, kızı hakkında fikir, güven, önsezi sahibi olup olmadığı, kızını tanıyıp tanımadığı, kızıyla ilgilenip ilgilenmediği, nerede ne şekilde hangi zamanlarda gezip ne yaptığını takip edip etmediği önemlidir... sayın çok bilmiş başlık sahibine duyrulur. sen hiç kızlarla gezdin diye babandan zılgıt yedin mi arkadaşım ?

ayrıca severek tanışarak evlenenler için daha vahim bir durum olsa gerek (!)

(bkz: godoşun kızıyla evlenmek)

edit: olaya psikolojik açıdan yaklaşmadığım için özür diliyorum, başlığın sebebi bir türlü kız arkadaş edinememe, sevgili bulamama psikolojisinin yol açabileceği hırçınlık olabilir. bu açıdan bakınca daha masum durdu... tedavisi mümkün en azından.
izin verip vermemesinin bir önemi mi var. verecek kız verecektir zaten.
baba kısıtlamayınca kız da strese girmiyor,nasılsa imkanım ve vaktim var diye düşünüp her önüne gelenle ciddi düşünmüyor,deniyor,seçiyor ayıklıyor ve karar veriyor.
tam tersi olunca da kızcağız, şu evden kurtulayım da nasıl olursa olsun , deyu yanlış karar veriyor.
çabuk sinirlenmeyen ve kızına güvenen çoğu amerikan filmlerinde gördüğümüz baba tiplemesi.
kızına güvenebilen ve artık modernleşmiş bir baba türüdür.
gezmesinde problem görmeyen adam. ama başka birşeyler yapmasında problem görebilmelidir.
aynı zamanda oğlununda kızlarla gezmesine izin veren babadır.
yarın öbür gün kızının yahu bu erkekler nasıl bişi deyip erkekleri yakın temaslarla keşfetmesi ihtimalini ortadan kaldırmayı amaçlayan babadır.
ne dişi kalmıştır ne kuşu.