bugün

görsel
Elini ovuşturan simsar gibi halkın ekrana kilitlendiği anı bekliyor resmen. Hani böyle kalabalık güzergahlarda şarkı söyleyip mendil açan çocuklar var ya. Adam harçlık çıkarmak için iyi fırsat der gibi kullanıyor. Hala bunları savunanlar var, teknoloji çağındayız isteyen 1 dakika içinde löseve kızılaya şuraya buraya nasıl yardım yapılacağını bulabilir. Bunu afet zamanında atmak büyük bir rezalet gerçekten.
Noldu bogazda ki 12 bin dolarlik koskun kirasini odeyemiyor musunuz?
bir sike yarar mı yaramaz mı? diye sordum kendime ama dayanamadım bir 10 lira patlattım. benim buırda sikindirik bir kahve param birine sıcak bir çorba olarak dönerse ne mutlu bana. hiç ederlersede o parayı ananalarının amına girsin.
insanlar twitter'da haluk levent'in hesap no'sunu istiyorlar yardım için ama diğerine hiç güvenmediklerini belirtiyorlar. mesele; güveni kaybedip kaybetmemekte.
Depremde Kızılay da yardımcı olur ama asıl devlet masrafları üstlenir. Dilenci konumuna düşmek kurumun prestijini azaltmaktadır.
Deprem vergisinin hesabını sormayan millete reva görülen.
Hakkını aramayanı söğüşlerler demek oluyor.
şu an şanslıyız ki henüz sms ile yardım talep ediliyor, olası istanbul depreminden sonra zorla her şeyimize el konulmasına, karşı çıkanın vatan hayini ilan edilmesine kadar uzanan bir süreç yaşanabilir maalesef dedirten durum.

ayrıca, 20 yıldır toplanan vergilerin nereye nasıl harcandığı ayan beyan ortadayken, o vakit hesabını soramayanların şimdi deprem vergileri nerede çığırtkanlığı yapması bana samimi gelmiyor.
Deprem için değil suriyeliler içindir.
insanlar neredeyse osurmak icin bile vergi oduyor.

Bu vergiler bu gibi kurumlara gitmiyorsa nereye gidiyor ?

Aslinda hepimiz biliyoruzda nereye gittigini, soyleyeni aliyorlar iceri.
tweeti silmiş fırsatçı tırrik. bu millet bunları unutmaz.
içeriği bakımından üzücü taleptir. defalarca yazılmış zaten uyduruktan projelere ve suriyelilere milyarca doları akıtan devlet kendi vatandaşına gelince neden gene vatandaştan yardım istetecek duruma düşürür bu kurumları ? kızılay hepimizin kurumu. ancak vatandaşa yardım edebilmek adına neden diğer vatandaşlara muhtaç. bak 2 defa yazdım aynı şeyi ki şu katıksız hükümet yalakalarının kafalarına belki dank eder bir şeyler.

damadı tutup silkeleseler "10 milyon" kişinin yapacağı kadar yardım parası tek seferde dökülür üstünden. bir denesinler bence. hem bu gasp falanda sayılmaz. zaten vatandaştan aldıklarının vatandaşa dönmesi demek olacak sadece..
afad devlettir, kızılay vatandaştır.

hani basitçe anlaşılsın diye diyorum ama anlamazsınız zira niyet anlamak değil.

bu arada bu depreme en hızlı tepkiyi veren ihh yı da ayrıca tebrik ediyorum. iyi ki varsınız.
kanal istanbul için onlarca milyar dolar (en iyi ihtimal ile proje bittiğinde 100 milyar doları bulacak) bir yatırımı yapan devletin yardım kurumu bizden 10 lira istemesi biraz panik gibi demek lazım.
gerçekten kızılay depoları boş tamtakır mı?
bu ne acele diye düşünmemek elde değil.

depremin olduğu bölge nüfusu kaç?
acil olarak bu insanlara barınma lazım ve ileride geçici iskan lazım ki milyonlarca insan bundan mağdur olduğunu da sanmıyorum.
böyle dev projeleri yapan bir ülkenin yardım kurumu kıyıda köşede 3-5 kuruşluk bütçe malzeme tutamıyor mu?
üstelik orası bilinen açıklanan olacak diye bilim insanlarının bağırdığı bir deprem bölgesi ve bu bölgelerde depoları olmalı, depolarında battaniye gıda ilaç çadır vs olmalı.
orası 17 milyonluk şehir ve 10 milyon insan mı etkilendi de hemen yardım bağış çığlığı atılıyor?

daha zarar ziyen yıkım açıkta kalan insan sayısını bilmiyoruz.
daha depremde yıkılan 30-40 evin tozu dinmeden dağılmadan yardım çığlığı atmak...

parayı vereni vatansever, vermeyeni hain ilan eden mi, ruhsuz duygusuz diyen mi, vicdan merhamet diye acitasyon yapan mı...
gırla tartışma konusu.

nefesinizi boşuna harcamayın, enerjinizi istanbul depremine saklayın.
telsiz kullanım ücreti denilen vergi daha istanbul depreminde yardım amacıyla toplanmaya başlamış daha sonra adı değiştirilmişti. her ay 2.84 tl civarı kesiliyor. ayrıca insanların yaşaması için gerekli her şeyden %2345678 kat vergi alınıyor, maaşlarını bile tam alamayan insanlar var cünkü vergisi kesiliyor. markette yaptığınız nerdeyse her 5 liralık alışverişin 2 lirası vergi olarak gözüküyor.

vergiler, birilerinin ceplerini zaten bol bol dolduruyor. kızılay'ın dilenmesi absürt mü sanıyorsunuz?
(bkz: bugün de iyi deprem oldu çok şükür)
Ayni yardım toplansın veririm. Sms atmam. Deprem vergisi toplandı yıllardır. Bunlar yerini buldu mu?
bana iş vermeyen, aş vermeyen, çalışmadığım halde beni binlerce liralık gss borcuna sokan, ben bu halde iken suriyelilere 35 milyar dolar para harcayan devlete bir kuruş yardım etmem.
Mesele 10 TL atıp atmamak değil. Mesele bugüne kadar alınan deprem vergileri nereye gidiyor sorunu.
99 depreminden sonra çıkarılan deprem vergisi 20 yıldır hiç kesilmeden toplanıyor. toplanan para 50 milyar lirayı geçmiş, adamlar deprem olur olmaz para toplamaya çalışıyor. bu insanların daha ne yapması gerekiyor bu deprem olayında bir adım ilerleyebilmek için ?

bunları söyleyince de devleti suçluyorsunuz diyor ya çomarlar. kimi suçlayalım fay hatlarını mı ?
kızılay mesajnan para dileniyor diyen zerzevatlar, siz 10 lira bile yardım etmeyin zaten. siz avustralya ya yardım için 3169 a mesaj atın 10 dolar bağışta bulunun.
Yav he he edelim edelim suriyeye gönderin değil mi.
Bu ne dandik bir kuruluş oldu böyle.
Her yermi duygu istismarı oldu.
Adaletsiz yapılan her şey haram Zehir zıkkım olsun.
Üzücü bir durum. Çünkü siz insan olup yardım etseydiniz istemesine gerek kalmazdı. insanlık ölmüş ve zombi olmuş, yaşayan ölüler sizi.
yardımları ve birikimleri yedirdikleri için normal olan bir istektir.
güncel Önemli Başlıklar