bugün

kızlık soyadı kadınları aşağılayan sınıflandıran bir söz olduğundan onunu yerine kullanılabilecek ifadelerdir. mesela bekarlık soyadı denilebilir. hadi bunu eğreti sayarsanız babanızın soyadı denilebilir.
kızlık zarı patladığı tarih gün ay yıl şeklinde.
baba soyadı, aile soyadı. şimdi kalkıp bazı aklı evveller diyeceklerki kocayla kuruluyor aile, e ama o koca da gün oluyor uçuveriyor yuvadan, başpka insanlarla aile olma yolunu seçiyor. elde ne kalıyor? babadan kalma soyadı, yani insanı asla bırakmayan gerçek ailesinin soyadı. dolayısıyla aile soyadı iyidir.
o soyadı taşırken de kız olmayabileceğini akıl edemeyen fesatların açtığı başlıktır. lakin evlenip boşandıktan sonra da aynı soyada dönülmektedir. veya boşanmış olup tekrar evlendiğinde de eski soyadına(kadın olduğu halde) kızlık soyadı denilmektedir. belki de önceden boşanmalar bu kadar yaygın olmadıgı için sivri zekalının biri buna 'kızlık soyadı' demiş. kesin namusu bacak arasında ararımcılardandır.
bence kadınlar kızlık soy adı ile eşinin soyadını birlikte kullanmalı.
ilkdevrim soyadı. ikincidevrim sondevrim vs gidebilir işte.
bekarlık soyadı diye bir şey olacağını sanmıyorum sevgili yazarlarımız.. herkes bekaretini bozdurduğu insanın soyismini alamıyor ne yazık ki.. aklıma önceki soyadınız geldi ama onuda kendim çürüttüm..

--
+ önceki soyadınız?
- xxxx
+ sistemde başkası bir soyad görünüyor. ondan önce ki?
- yyyy
+ efendim daha başka görülüyor. kızlık soyadınız nedir sizin?
- aaaa
+ evet. peki önceki saydıklarınız neydi?
- evlendiğim kocalarımın soyisimleriydi, daha öncekini soracaksınız diye korkmuştum listem baya bir kabarıktırda.
+ yav hamınna goyim..