bugün

tam aksine şimdilerde kadınlar 25 - 30 yaş arasında evleniyor. sosyal medya, evlenilecek kişinin maddi durum eşiği, kadının kariyer düşüncesi, erkekten şiddet görme korkusu... gibi nedenlerden dolayı erteliyorlar. bana göre de mantıklı bir olgu, erken yaşta evlilik yapanların çoğu yetiştiği aile içinde mutsuzluk, maddi zorluk, çocuk yapma isteği, ülkemizde çok fazla geçerli olan bakirelik durumunun kaybı sebeplerinden evleniyor. insanlar aşırı olmamak kaydıyla hayatını belli bir yaşa kadar yaşasın sonra evlensin, ne erkek mecbur ne de kadın mecbur çocuksu davranışlara, oturmamış bir karakteri eğitmeye.
Buna neden olan şeyler bence aile baskısından kurtulmak, hayatın gerçeklerini daha tam göremeyip toz pembe şeyler yaşıcağını düşünmek, başkalarının hayatını görüp özenmek, vaad edilmiş bazı şeyler, ekonomik anlamda rahatlıcağını sanan artık nasıl oluyorsa, ilerde evde kalıcam psikolojisi gibi şeyler.

Birde çok gençken yaşanan cinsel ilişkilerden ötürü çıkan korku.Bakire değilim artık kafası falan.Bir arkadaşım cinsel ilişkiden ötürü üç ay sonra nişanlattırdı kendini çünkü korktuğunu söylemişti.
Son yıllarda iyice meydana çıkmış olan durum.
Tüm kızlar teker teker 22 yaşından itibaren evleniyor hatta 18-19 yasinda evlenip hala üniversite okuyan da var.

Ninelerimiz anneannelerimiz ben okumuş etmiş olsaydım şimdi ki aklım olsaydı gençken evlenmezdim derken Şimdikiler onca eğitime ona buna rağmen bir evlilik aşkı almış başını gidiyor.

Eskiden mecburiyetten evlenen yaslilarimiz şimdi canı sıkıldığı için erkenden evlenme hırsı olan kızlar var zaman gitgide değişiyor durun bi nefes alın ayaklarinizin üstünde durun bi instagrama poz atmak için erkenden evlenmeye değmez.