bugün

hem benim hem değilim; hep ilk çocuğum erkek ikincisi kız olsun istemiştim. ilk çocuğum kız oldu, öyle kısmet oldu.

kızımı ilk gördüğümde kendimin bir üst versiyonu, bir sonraki nesli gördüm. henüz konuşmayı yeni söküyor, ama ben ona hep karşılıklı konuşulabilir, benden de daha yetenekliymiş gözüyle bakıyorum. bir sonraki nesil derken, neslimi o devam ettirecek, bu çok net.

ha, çok eril olarak bakıldığında falan soy sop vesaire.. ama atladığımız bir yer var. bu ataerkil düzende, psikolojisi bozuk, aşağılık kompleksli çocuklar yetiştiren ebeveynlerin kurbanıyım ben. erkek gibi erkek olmayan, kıçı sıkıştığında sıvışıp idealleri uğruna hiçbirşeyini feda edemeyecek korkak, pısırık, ikiyüzlü, baskılanmış büyük bir erkekler kitlesi; arkalarında da kendi hayatını yaşayamadığı için hırslarını oğullarına yükleyen anneler ve ilgisiz, konudan kopuk babaların eseri. ve ben bu ülkede bır kız çocuğu olan baba olarak, bir kadın olarak sus deyip birlikte aktiviteleri kahvede oturmak, sohbet dinlemek gibi pasif eylemler olan çakal sürüsü gibi tipler yüzünden birşeylerden kaçınacağım öyle mi?

tam aksine arkadaşlar. ben, bu ülkede birey olabilmiş insanların yetiştirebilen, bu çocukları hakkıyla büyüten ebeveynlerin geleceği kurabileceğini; ebeveynler göremese de kendi çocuklarına aydınlık bir gelecek için zemin oluşturabileceklerini düşünüyorum. çünkü o kadar aşağılık politikalar sürdürülüyor ki; nüfus yoğunluğu ile farklı insan topluluklarının birbirine hükmetmesi aleni planlanan toplum mühendisliği çalışmalarından. peki bununla daha fazla sayıda üreyerek mi mücadele edilebilir? hayır, tam aksine, hakkıyla insanlar yetiştirerek, o insanların pisi pisine can verdikleri değil, insan hayatını kıymetli kıldıkları bir dünyaya hazırlayarak.

allahın belası toplum mühendisleri, zihnen gelip kapitalist düzenin ortasına koyup, akılları sıra kast sistemi altında kalanları eşya gibi savurabilecekleri, belli bir kesimi de kayırabilecekleri bir düzeni ittirip duruyorlar. ben kızım gelene kadar kılıçlarını çekip meydan savaşına dalıp önüne geleni kesen bir battal gazi yetiştirme fantezisi kuruyormuşum. halbuki bana verilen görev, düzgün bir toplumda iyi bir yeri olacak bir hanımefendi yetiştirmek ve bundan da çok memnunum. kız babalığı ile ilgili anlatılanlara ekleyeceğim fazla birşey yok. özel bir sevgi ve ilgi altında oluyorsun, yıllar yılı ezilip vasatlar tarafından halı altına süpürülmeye çalışılan bir adama bundan daha büyük hediye ne ola ki?

bir de cinsiyet ayrımına değinilmiş ya. üzerinde konuşulmayı hak eden birkaç gerçeği sıralayıp kaçayım:

çocuk sahibi olma deneyimini yaşamak kişiyi ve fikirlerini çok değiştiriyor.

sıkıntı çeken, sağlık sebebiyle olamayan, yaşı geçtiğini düşünenler de bilsin ki, kucağınıza aldığınız çocuğunuzdan ancak mutlu olabilirsiniz, kim çocuğundan pişmanlık duyuyorsa insanlığından şüphe edebilirsiniz.

çocuk sahibi olmak mutluluğu değil, duygularınızı arttırır. ilişkiniz mutluysa mutluluğunuz misliyle artar. öfkeliyse öfkeniz, şiddetliyse şiddetiniz, huzurluysa huzurunuz katlanır.
istemeyin. daha doğrusu bu dünyada anne baba olmayı istemeyin. ileride acı çekeceğini bile bile bir canlıyı yaşamaya mahkum etmek kötülüktür. var olan çocukları biraz mutlu edebiliyorsanız bu yeterli bence.
Belkide en büyük hayalim. Bir kız babası olmak kadar güzel ve zor birşey yoktur. Kızım için türkiye'yi değil avrupada bir ülkede yaşamayı isterim. kızlar için babaları nasıl özelse babalar içinde kızları bir okadar özeldir en azından benim görüşüm bu yönde.
Düşüncesi bile gözlerimi dolduruyor o kadar istiyorum. Gelecek 5 yıldaki planın ne deseler "küçük prensesimin babası olmak" derim. Doğmamış kızıma anne olmak isteyen sözlük kızları mesaj atsın.
Güzeldir. Erkek sikecek benim kızım erkek. Ne istediğini bilen, güçlü, zeki, güzel, bakımlı, sert biri olacak. bunlar gibi porselen bebek olmayacak.
kötülüklerden uzak uygar bir dünyada olsak seve seve isterdim.
içim de gitse bu ülkede ne kız ne erkek çocuk babası olmak istemem.
eve ikinci bir prenses, 2. çocuk için bir abla olacak o. babası onun bu hayatta teredütsüz güveneceği tek erkek olacak. babasına şirinlikler yapacak babasıda onu ilerde saygı duyulacak güçlü rol modeli bir kadına dönüşterecek. daha baba olmadım ama hayali bile güzel. tabi cinsiyete pek önem vermem allah sağlıklı ve hayırlısını versin önce.