bugün

hafızanın önemsemeyip, içinde en fazla 1 hafta sakladığı önemsiz bilgi deposu.
duyusal kayıttan gelen sınırlı miktardaki bilgiyi sınırlı bir zaman süreci içinde geçici olarak depolamaktadır. bu nedenle kısa süreli belleğin gerek süre bakımından gerekse alabildiği bilgi birikimi bakımından kapasitesi sınırlıdır. depolanan bildinin burada kalış süresi yetişkinlerde 20 saniye civarındadır. bir yetişkinin kısa süreli belleği 7-2 birimlik bilgi miktarını depolayabimektedir. kısa süreli bellekte bilgiler çoğunlukla görsel ve işitsel olarak depolanır ve işitsel depolama daha baskındır. kısa süreli belleğe gelen bilgiler anlamlandırılarak tepki üreticilere gönderilebileceği gibi, kodlanıp uzun süreli belleğe de gönderilebilir.
(bkz: balık bellek)
adı üstünde kısa süreli bellek ; bilgiler 30 saniye kadar saklanır ,git ara bul getir yöntemine başvurulunca bilgilere ulaşılamaz .
Kısa süre bittikten sonra hatırlanmayacak bellek tipi.
"random access memory" - ram
aklıma balıklar geldi de biz hangi başlığa entry giriyorduk durumunu yaşatan bellektir. keşke hayatın acı taraflarını kısa süreli bellekte tutabilsek diyecektim. o zaman acılarımızdan birşeyler öğrenemeyiz itirazıyla kendime geldim.
sadece telefonu aramak ve mesaj çekmek için kullanıyorum diyen kişilerin bellek kartı.
bilgileri tutma süresi 30 saniyeden daha kısa olan bellektir.
7+-2 lik kapasiteye ve ortalama 2-3 saniyelik bir zaman kısıtlaması olan hangi bilgilerin uzun süreli belleğe kalıcı olarak depo edileceğine karar veren bellek. (bkz: bilgisayardaki çalışan bellek benzeri)
Akşam ne yediğini unutturan bellek.
güncel Önemli Başlıklar