bugün

internet jargonunda efektleri yanlış kullanmaya bir örnektir. basit gibi görünen bu yanlış kullanım, toplumsal tabanda çok daha ciddi travmalar yaratır. bakınız yüzyıllar önce konfiçyüs bu noktaya parmak basmış, ve önemini nasıl belirtmiştir: ”efektler kusurlu olursa mesaj düşünceyi iyi anlatamaz. düşünce iyi anlatılamazsa yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. ödevler gereği gibi yapılmazsa, kültür bozulur. kültür bozulursa, adalet yanlış yola sapar. adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. işte bunun içindir ki; hiçbir şey efektler kadar önemli değildir.” yaa yaa. bu bapta efektleri, ikonları doğru kullanalım, kullanmayanları uyaralım.

:) : gülümseme ikonu. nezaket belirtir. durumun komik olmasına gerek yoktur, teşekkür ederken ya da ben de memnun oldum derken kullanılabilir.

:)): içinden gülme ikonu. durumun komik bulunduğunu ve sessizce gülündüğünü belirtir.

:)))))))))))) : içinden kahkaha ikonu. sandalyeden düşeyazıldığı ancak kahkaha atmaya da çekinilecek bir ortamda olunduğu mesajı verir.

lol: “gülmemi beklediğini anladım ama komik diil gülmedim” demektir.

hahahaha: sesli gülüş efekti. bu esnada kişi hahaha diye gülmüştür, karşıdaki de bunu bilsin istemiştir.

ahahahha: sesli gülüş efekti. bu esnada kişi ahahaha diye gülmüştür, karşıdaki de bunu bilsin istemiştir. hahaha'dan farkını daha önce irdelemiştik *.

zuhahaha, puhahaha, ohahaha: hahaha’nın samimiyeti belirtecek şekilde perçinlenmiş versiyonlarıdır. belirtmeden geçmeyelim, kızlar zuhahaha diye gülmez.
- top ile mod arasındaki benzerlik nedir panpa
* bilmem
- ikisinde de o harfi var ahahaha
* iyimiş
- o harfi tam ortada muhaha
* hımmm
- delik hem nihaha
* ilginç
- ikisi de 3 harfli ohohoh
* hımmm
- olum niye gülmüyon la
* moderatörüm ya amına koyim, ondandır belki he.
- asrfsjrfs unututom la bazen pardon.
* çaylaksın ibne.
- lan lannn
* ahaha ahaha tipini siktiğmin.
-..........
güncel Önemli Başlıklar