bugün

bi'kız varmııış...

Annesi ona çok güzel bir kırmızı başlık yapmış. Böylece küçük kızın adı, Kırmızı Başlıklı Kız olmuş. Bir gün annesi, "Büyük annen hasta, yaptığım bu çöreği ona götürür müsün?" demiş. o da, "başka çarem var mı amk?" demiş. annesi, "ama" demiş "tavşanlı ormandan git. fazla da geç kalma, erkeklerle de konuştuğunu görmeyim, baban bacaklarını kırar," demiş. kız da "of tamam anne ya," demiş.

neyse çıkmış bu yola. evden biraz uzaklaşınca eteğini katlamış, ruj falan sürmüş hafif. tarkan'ın dudu dudu şarkısını söyleyerek, çiçek toplayarak gidiyormuş. derken önüne kurt atlamış. "ayyyyhh," diye çığlığı koyu vermiş kırmızı başlıklı kız. çantasını kurdun kafasına geçirmiş. kurt "bi'dakka ya, n'oluyo?.." falan bayağı bi'afallamış. kırmızı başlıklı kız "ay pardon, bir an korktum da demiş. "neyse," demiş kurt, "nereye gidiyorsun bakalım?"
"ananın amına gidiyorum, töbe töbe... nereye gidicem babaanneme çörek götürüyorum," demiş. kurt ormanın piçi tabi... hemen aklına bi'hinlik gelmiş. "iyi" demiş "ya". "ben de aşağı ormanla halı saha maçımız vardı oraya gideyim bari. neyse sana kolay gelsin" demiş.
kurt, "çok acele etme ama," demiş. kırmızı başlıklı kız da "yok zaten kontör alacam" demiş. "iyi" demiş kulübeye doğru yardırmış kurt.

kız kontör aldıktan sonra koşa koşa gelmiş babaannesinin evine. girmiş içeri. ev karanlıkmış. babaannesi hasta hasta yatıyormuş yatakta. "dur" demiş "perdeleri açayım" babaannesi "açma amına koduğumun orospusu açma" demiş. "anlamadım babaanne?" diye sormuş kırmızı başlıklı kız. "ıı şey yavrum ne gereği var balım" demiş kurt. "peki" demiş uzatmamış kız.

"sana çörekler getirdim babaanne yersin" demiş kız. "siktirtme şimdi çöreği... ıı şey yavrum tamam yerim" demiş kurt.

kırmızı başlıklı kız kurdun yanına oturunca babaannesinin biraz tuhaf olduğunu görmüş.

"Büyükanne, neden kulakların çok büyük?"
"allah vergisi."
"Büyükanne, neden gözlerin çok büyük?"
"allah vergisi allah."
"Büyükanne ,kolların neden çok büyük?"
"lan allah vergisi allaaah!"
"Ama Büyükanne neden dişlerin çok sivri?"
"Seni daha iyi yiyebilmek için."
demiş kurt ve kızın üstüne atlamış..

tam ısıracakken kız bir soru sormuş: "ulan madem beni yiyecektin, ormanda neden yemedin?" kurt düşünmüş "lan hakketen ne malım" demiş. kızı bir lokmada yemiş.

patırtıyı duyan kapıcı koşmuş gelmiş baltasıyla. bi'bakmış kurt kürdanla dişlerini karıştırıyor. "vay amına koduğumun çocuğu" demiş dalmış buna. ağzını burnunu kırmış. baltayla da karnını yarmış. ne hikmetse kurdun küçük boğazından geçip sağ salim içeride kalmış babaanne ve kız. kapıcı onları kurtarmış. tabi bu olaylar sonunda kırmızı başlıklı kız eve geç kalmış. babası sağlam bir sopa çekmiş buna akşam.

ve mutlu mesut yaşamışlar.

vesselam...
(bkz: tehlikeli ilişkiler)
Kırmızı başlık masumiyeti, kurt ise dışarıdaki kötülükleri temsil eder.

Masalın orijinal sonunda kurt önce büyükannesini daha sonra da kırmızı başlıklı kızı yemektedir ve masal orada bitmektedir. Çocuklara anlatılabilmesi için sonu değiştirilerek mutlu bir portre çizilmiştir.
(bkz: kırmızı başlıklı kız ve kürt)

olarak okudum rapbim affetsin..
Bu hikayede bile kurt tan yanayım.
güncel Önemli Başlıklar