bugün

bir orhan gencebay parçasıdır.sözleri ise;

işte sevgi işte aşk
dilediğince al senin olsun
kır gönlünün zincirini
neşe mutluluk sar senin olsun
kır gönlünün zincirlerini
neşe mutluluklar senin olsun

senin benim olsun, bizim olsun
unut acıları dünün olsun
gün bugündür bugün
ne dün ne yarın
sev gönülden bu hayat
sev bizim olsun

her günde bir müjdenin
gizliliği var bulmasını bil
her günde bir mutluluk
müjdesi vardır bulmasını bil

sen yeter ki kıymet verip
seni seveni sevmesini bil
sen yeter ki kaybetmeden
seni seveni sevmesini bil
içkiliyken dinlendiğinde, içten içe 'eyvallah, kırarım' şeklinde eşlik edilebiliritesi olan cümle.
bir de aynı isimde filmi vardır, başrollerinde orhan gencebay ve müjde ar oynar. bir sahnesi vardır ki, insan zor tutar kendini gülmemek için. anlatayım efendim, hafızanıza yoklarsanız gayet iyi hatırlarsınız o sahneyi:

şimdi orhan gencebay'ın kızkardeşine zengin bir herif tecavüz eder, sonra kız intihar eder. orhan gencebay bu zengin herifi öldürmeye gider kız kardeşinin kanını yerde bırakmamak için, gittiği yalıda (boğazda oldukça gösterişli bir yalıdır bu 80'li yıllardan) herifi bulur ve o sırada bu herifin çok güzel ve seksi (müjde ar) bir kızkardeşi olduğunu görür. günlerce takip eder bu hatunu, sonra plan yapar, "aynı silahla herifi vurmak" için, velhasıl, binbir çaba ve şaklabanlıkla müjde ar'ı tavlar, ve klasik türk filmi, aslında kadına aşık olur ama farkında değildir. herneyse, beklenen "iş" yapıldıktan sonra, ertesi sabah orhan gencebay müjde ar'ın kıyafetlerini saklar. mayışık bir şekilde uyanan müjde ar, çarşafa sarılmış bir şekilde orhan gencebay'ın yanına gelir, ve olaylar şu şekilde gelişir:

Müjde Ar: "Orhannnn...kıyafetlerimi bulamıyorum..."

Orhan: "Nevet...ben sakladım onları..çıplak kalmanı istedim.."

Müjde Ar: "Ziyanı yok..senin yanında olduktan sonra, öyle rahat ve mutluyum ki.." (der ve arkadan sarılır Orhan'a"

Ani bir haraketle Müjde Ar'ı iten Orhan, "yürrrrüüüüüü....gidiyoruzzzz.." der.

Müjde Ar: "Delirdin mi Orhannnnn? nereye gidiyoruz???"

Orhan: "Abinin ve babanın yanına, seni nasıl kirlettiğimi göstereceğim...intakamımı alacağımmm..!!" der nefretle bakan gözlerle..

Zaten yalıda hemen yandadır * çabucak geçerler yan terasa ve salona girerler..

Salonda Müjde Ar'ın armatör babası (üstünde slip bir nike şort ve uzun çizgili gömlek- kır saçlı ve kır bıyıklı bir herif) ve abisi (tecavüzcü coşkun ile nuri alço karışımı, tripli ağız ve göz mimikleri olan kumral bir piç) vardır...

Müjde Ar: "Bıraaaakkkk... Bırak diyorummmmm beniiii..." diye çığırır..

Orhan Gencebay Müjde Ar'ı salonun ortasına fırlatır o halde...

Baba: "Ne oluyor kızım, kim bu delikanlı?"

Müjde Ar: "Kim olacak hayvanın teki..."

Orhan: "Bennnn...Gülcan'ın abisiyim..."

Müjde Ar'ın abisi (gizemli ve aval bakışlarla..) "Gülcanın mıııııı?"

Orhan: "Nevet...Gülcan'ın...midesini ilaçlarla doldurup, kirlettiğin ve ölümüne sebep olduğun Gülcan'ın...kardeşim daha 18 yaşındaydı, gencecik, körpecik bir masumda...hiç acımadan kıydın ona...ben de ne yaptım?? seni, senin silahınla vurdum. kızkardeşinide ben kirlettim!!!!!"

Müjde Ar: "Eşkiyaaaa... Eşkiyaaaaaaaa...!!" diyer yırtmaktadır kendini..

Baba: "Sakin ol delikanlı bir çaresini buluruz elbet.." *

Orhan: "Siz düşünün artık...kızınız kendi isteğiyle girdi koynuma, zorlamadım. şimdide kirli haliyle getirdim size.."

Müjde Ar: "Hayvannn... eşkiyaaaa... sevdim seni hayvan, anlıyor musun, sevdim seni hayvannnnn..!!!"

Abi: "Sakin ol ablacım...bunda büyütülecek bir şey yok.." (pis pis sırıtır, yan yan bakar orhan'a... ve devam eder... "önemli değil...her gün binlerce kız, kadın oluyor..hem sonra, sen evdemi kalırsın? bu güzellikle, bu zenginlikle...kaç koca istersen...!!!"

Orhan Gencebay'ın sıfatı değişir, surat çehre dağılır, tokat yemiş gibi olur..

Sonra Abi yavaş yavaş Orhan'a yaklaşır, elini uzatır, veeeeee...

"Ödeştik!!!" der...

Birden ortam ölüm sessizliğine bürünür, Orhan'ın yüz mimikleri görülmeye değerdir, kamera Abi'nin uzattığı ele yakın çekim yapar, elin hemen arkasında da Müjde Ar'ın şoke olmuş dağılmış saçları ve suratı vardır..

Orhan hiç bir şey diyemez, hatta kımıldayamaz..

Abi yineler:

"Anlayamadınız galiba...Ödeştikkkkk!!!"

Çok bozulan Orhan salonu terkeder, ve sahne sonunda çıldıran Müjde Ar "aaaaaaaiiiiaaaaaaiiiiaaaa" diye manyak bir çığlık atar.

Valla sırf canım sıkıldığında o sahneyi seyretmek için gittim vcd'sini buldum, arşive koydum, ara ara çıkarıp izliyorum. *
(bkz: kanun taksimi)
(bkz: efsane turk filmi sahneleri)
(bkz: kır gönlünün zincirini)
1980 yılından bir şerif gören filmi, bir orhan gencebay başrolü.. eray özbalın (başka kim olabilir ki) kandırıp 'kirlettiği' orhan baba'nın kızkardeşi, ilaçlarla kendini intihar eder. bunun üzerine, orhan baba gider şöhret olur, tam o zengin piçinin oturduğu villanın karşısındaki villayı satın alır ve onun kızkardeşini baştan çıkarmaya koyulur, ki o kızkardeş müjde arın ta kendileri oluyorlar.

bu sefer orhan baba onun kızkardeşini kirletir, ki kendileri müjde ar oluyorlar, ondan sonra getirir onu erkek kardeşinin ve babasının önüne atar. ama heyhat, bu durum ne babasının ne de kardeşinin umurundadır, hatta kardeşi 'şimdi ödeştik' diye(nasıl yani) elini uzatır. yıkılan yalnızca müjde'nin gururu ve kadınlığı olmuştur.

kalp atışını kontrol ederek müjde'nin hamile olduğunu anlayan doktordan sonra, orhan baba hatasını anlar ve müjde'yi arar. o sırada orhan baba'nın kankisi keçi de(filmde böyle geçiyor, ayrıca yakın arkadaş niye keçi diye adlandırılır, orasını çözemedim) müjde yengesine bayağı bir kesiktir. bir de şu ana kadar bahsetmediğim, sümer tilmaçın oynadığı, eray özbal'ın pis işlerdeki ortağı ve müjde ablanın bir başka kesiği olan karakter var. bu karakter tam orhan'la müjde birbirlerine sarıldıkları bir anda onları vurmaz ve insafa gelir. ancak insafa gelmeyen biri vardır:keçi.

acımadan silahı çıkarır ve orhan baba'ya iki delik açar. oysa saniyeler önce orhan baba onu 'lan keçi,düğünümde nikah şahidim olur musun' diyerekten düğününe davet etmiştir. keçi onu vurduktan sonra koşarak gelir, 'abi sen şöhret oldun, sen paraya sahipsin, sen kadınların en güzelini aldın, bana bir şey yok mu, ben seni bunun için vurdum' diyerek onu kıskandığını ifade eder ama ağlayarak.. olağanüstü bir Freud'yen çözümleme. orhan baba son bir sigara ister ve içerken de son nefesini verir.

hep niye arabesk filmlerde olur böyle absürdlük sınırlarını dahi aşan senaryolar, hiç anlamıyorum ya.. arabesk eğer bugün toplumda saygı görmüyorsa, bunun başat nedeni işte böyle eblek hikayelerdir.
müzikleri ve ritmi harika orhan gencebay şaheseri.
http://www.youtube.com/watch?v=eZsC63coaCU
kır gönlünün zincirlerini
neşe mutluluklar senin olsun

senin benim olsun, bizim olsun
unut acıları dünün olsun
gün bugündür bugün
ne dün ne yarın
sev gönülden bu hayat
sev bizim olsun.

bu sözlerine hayran olduğum parçadır. ne güzelde söylemiş orhan baba.
orhan gencebay ile bir ömür adı verilen saygı albümünde mustafa sandal tarafından seslendirilecek olan orhan gencebay klasiği.
Mustafa Sandal'ın olmayan sesiyle nasıl yorumlayacağını merak ettiğim parça. Fısıldayarak söyleyecek herhalde.
mustafa sandal tarafından katledilen, en güzel şarkılardan biridir. aklımdan çıkmıyor amk! albümün tanıtım filminde, orhan gencebay'ın parayı bulunca motive olmak adına büyültüp duvarına astığı, ara ara gidip baktığı iğfal edildikten sonra intihar eden kız kardeşinin karaya vurmuş cesedinin fotoğrafıyla hatırlasam bundan daha iyiydi lan. (tamlamaya gel)
yaklaşık 200 sayfalık bir kişisel gelişim kitabını 4-5 kıtada özetlemiş ve hayat felsefesini net biçimde ortaya koyarak insanlara yol göstermeye çalışmış olan orhan gencebay şarkısıdır.
görsel
Orhan gencebay ve müjde ar'ın oynadığı film. Filmin yönetmeni şerif gören'dir. Filmin senaryosu metin erksan'nın acı hayat filmini anımsatmakta.
güncel Önemli Başlıklar