bugün

dikkat edilmesi gereken bi husustur. ama etmeyenede kalkıpta sen muhafazakarsın neden böyle yapıyosun demek kimsenin üstüne vazife değildir. kimse başını kapar kapamaz layıkıyla herşeyi yerine getirir diye bişey yoktur bu gibi şeyler zaman alır, olgunluk ister, maneviyat ister.
türk kültürü ile, gelenek ve görenekleri ile biraz alakası olan kişi kına gecesinin "kadın düğünü" olduğunu bilir..

kadınlar toplanır, kendi aralarında sazlı sözlü eğlenirler. çünkü erkekler arasında istedikleri gibi eğlenemezler. gelin hanım için de aynısı geçerlidir.geçerli idi belki de, zira artık kına gecesi bile kendi kılığından çıkmış durumda.
kadınların da kendi arasında eğlenmesi ne zamandan beri komik ve yaran bişe onu da bilmiyoruz..

ama bişe diyim mi, keşke kına geceleri de çarpıtılmamış olsaydı, erkekler içine karıştırılmasaydı. kadınlar rahat edebilecekleri ortamda eğlenemiyorlar zaten, çünkü normal düğün günü cümle erkeklerin önünde göbek atmak hiç hoş değil. bu kişi ister kapalı olsun ister açık hiç ama hiç hoş değil.tabi bu da utanma meselesi. tabi her zaman ki gibi türbanlı yapınca daha göze batabiliyor o ayrı.. .başındaki örtü önemli sonuçta. açık bir bayanın yaptığı dikkat çekmez ama seninki çeker. çünkü sen o örtüyü takıyorsan tesettüre girdim, islami bazı hükümlere riayet ediyorum vücudumu namahrem bakışlardan koruyorum demek istiyorsun. bu haliyle sadece baş kapatmaktan ibaret bir olay değil.
bir ortamda otururken kadınların oynamasının çok günah olduğu fetvasını verip
sonra rahat bir ortam olunca da(kendilerine göre) coş coş coşan kızdır.
eğer kınada video kaydı yapan kişi erkekse, müslümanlığı tutacak ve oturduğu yred sıkıntıdan patlayacak kızlardır. kırk yılın başı oynayacak yre bulmuşlar, oynasınlar gari! çok mu battı?
Sakıncanın nerede olduğunu anlayamadığım durumdur. Bir düğün salonu işletmecisinin çocuğu olarak söyleyebilirim ki, bugüne kadar yaptığımız şakirt kına gecelerinde bırakın içeriye tanıdıkları bir erkeği sokmayı, düğün salonu işletmecisi olarak babamı dahi içeriye sokmamışlardır. Mevlütlü düğünlerde ilk önce karışık oturup, ardından araya bir branda gererek oynama merasimine geçtiklerini de çok gördüm. Haremlik-selamlık yani... Hatırlarım da bir ateist olan babam bu düğünlerde gizliden gizliye odasında rakı içerdi. Ancak bugüne kadar "ne yapıyor yahu bunlar, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" dediğini ağzından duymadım. Demek ki bu mevzularda bir şey yok. Olsaydı, bizzat kendisi bok atardı zaten.
ne yaparlarsa hak yolunda yapan kızlardır.
Çamur atmak derdinde olan, muhalefet olmak icin laf atan yazarın başlığıdir. istediği gibi döktürür isterse basını da acar kıçını da. Helal daire degil mı?!!
bir türkiye gerçeği olan kızlardır.
Turbanli kizlarin oynamaya hakki yokmudur ki.
Kına gecesinde erkek ne geziyor, kızlar kendi aralarında eğleniyorlar. Bunun açığı kapalısı mı var. Helal daire keyfe kafidir.
neyin kafasını yaşadığını merak ettiğim kızlardır.

sen kapalısın. yani öyle bir hayat tarzı seçmişsin. buraya kadar iyi hoş tamam ama senin süse, püse, dünya işlerine, oyuna, havaya meyletmemen gerekiyor.

kınalar salt kadınlara da yapılsa; kameramanlar, görevli adamlar, klima ayarcıları, bazen eşlerine bir şey söylemek için girip çıkan adamlar da oluyor. yani kınalar da namahrem! o halde türbanlı halde bile olsa kıvırtmak, oynamak, coşmak haramdır. bir de tabi normalde türbanlı olup kınalarda dekolte giyenler var ki onlara hiç değinmiyorum. türbanlı bir kızın dekolteye özlemi varsa zaten orada bir problem var demektir.
kına kadınlar arasında yapılan eğlencedir.
oynadı oynamadı derdi sizi mi gerdi.
siz düştüğünüz b.... çukurunda debelenin.
Muhtemel kaynanalara 'ben buradayım.' mesajıdır o.
Ya türbanını çıkarıp öyle oynamalıdır ya da kenarda oturup kınada oynamamalıdır. Hem türban hem göbek atmak... Nasıl desem çok abes!