bugün

konuyu sulandırmayalım.

binlerce yıllık türk/türkmen adetidir.
islam'dan önce de uygulanmaktadır.
hatta günümüzde müslüman olmayan turani topluluklarda da görülür.

çünkü türkler için kız evlat kıymetlidir.
babasının kıymetlisidir.

araplar kız çocuklarını diri diri gömerken, türkler kız çocuklarının avucuna altın koyuyorlardı.
Evden gitmek isteyen bir kızın neden ağladığına anlam veremediğim durum. Bizim Bir abla vardı kına gecesi oldu ağladı gelin gittiği ev de öz ailesinin evinin yan tarafıydı. Kameradan zaar.
Çoğu gelinin yaşadığı durum. Sen o kadar saat oyna sonra da aman babamın bir atı yok derlerken ağla. Saçmalık. Bu kadar konuşuyorum sonuçta Ben ağlamadım çünkü neden onca insanın içinde ağlayayım?
eskide kalmış gelindir. şimdi hepsi çatır çatır göbek atıyor.
Geline kına yakmak eskiden süre gelen bir islami adet olduğu için, kına gecesi geline kına yakılır ve gelin annesi ile beraber ağlarlar. Burada kına yakmak bekareti simge ettiği için anne, kızının artık kadın olacağını bildiğinden duygusal bağlamda ağlar ve gelin de annesinin ağlamasına dayanamayarak ağlamaya başlar. Adettir canım işte ağlansın bir gün sonra çatır çutur oynayacaklar düğünde zaten.
Saçma sapan geleneklerin esiri olmuş gelindir.

Bir insanı ağlatmak için organizasyon düzenlemek nasıl bir kafa yapısının ürünü?
Artık pek yoktur. Ee türküler ulaşımın zor oldugu dönemlerden. Simdi hem kizlar uzaga gitmiyor hem herkes bir telefon uzaklıkta. Cok mu ozledin atla arabaya gör bir haftasonu.

Yüksek yüksek tepelere ev kurulduğu,
Asri asri memlekete kız verildiği donemler kapadı.

Ama şu aglaticam diye ortami delirten ablalar lutden kına gecelerine gelmesinler.