bugün

ister beğenin ister beğenmeyin kıçdaroğlu'nun yaptığı eylemdir.
kılıçdaroğlu hem de bu işi tayyip'i korkutarak yapmıştır. nasıl yani? dediğinizi duyar gibiyim. şöyle ki;
türk siyasetinde klasik olan şey şudur:
mitinglerde vaatlerini anlatırsın oy istersin, ki bu vaatlerin %90'ı palavra olur genelde ve seçilsen bile yerine getirmezsin. bolca örneği mevcut, açın okuyun.

kılıçdaroğlu ne yaptı? "seçim vaadini notere onaylattı". ilk bakışta (ya da tayyipistlerin deyimiyle) komik bir olay gibi görülebilir, ancak türk siyaset tarihinde ilk defa bir parti lideri "söz senettir" mantığının bir adım önüne geçerek ortaya somut bir belge koydu.

tayyip bu durum karşısında korktu ki seçim meydanlarında "biz ona halka gidin diyoruz, o notere gidiyor" gibi absürd bir cümle kurarak korkusunu göstermemeye çalışıyor. nereden kaynaklanıyor bu korku?

kılıçdaroğlu'nun yaptığı bu hamle türk siyasetine yeni bir soluk getirdi, artık öyle seçim meydanlarında palavra sıkanların değil sözlerini noter veya herhangibir yolla senet haline getirenlerin olduğu bir döneme girdik. halkın elinde artık siyasetçilerin palavralarını yerine getirmediklerinde sorgulayabilecek belgelerin olduğu bir dönemdeyiz. bu da palavracıların korkulu rüyasıdır.

eskiden durum nasıldı? meydanlarda sık palavraları, topla oyları, hesap vermeden geç git. artık yok öyle!

kılıçdaroğlu'nun aslında yapacağı iş basittir. seçim meydanlarına çıktığında tayyip'in sözlerini geçersiz kılmasının yolu şöyledir: "ben eski tip siyasetçilerin sıktığı palavralarla değil, senetle karşınıza çıktım, eğer sözümü tutmazsam bana hesabını sorabilirsiniz."

işte tayyip, kılıçdaroğlu'nun halkın karşısına çıkıp böyle sözler söyleyip tayyip'i kendi kazdığı kuyuya ve akp'yi sandığa gömmesinden korkuyor.

sonuç olarak kılıçdaroğlu bilerek veya bilmeyerek adını "ilk defa bir seçim vaadini senet haline getirerek siyasetçilerin vaatlerinden ötürü sorgulanabilirliğini" getirerek türk siyaset tarihine yazdırmıştır.

darısı tüm onurlu siyasetçilerin* başına.

fuat avni'den geliyor: korkma, titre!

dipçe: bilal'e anlatır gibi herkese anlatmaya çalıştım.

adettendir: türkçüyüm; chp, mhp, akp destekçisi değilim.
kılıcdarın tarihe geçmesidir.

nasıl? bütün seçimleri kaybederek.
sözlükteki troller yüzünden pek değer görmemiş olay.
Komiktir. Türk siyasetinin akp ye endeksli olduğunun yer yüzüne çıkmış göstergesidir.
eleştiririm kılıçdaroğlunu ama demokratın babasıdır babası... helal olsun şu yaptığı bile duygulandırdı beni... ekşi sözlükteki yazarların sorularını yanıtlamsı onur duyulacak bir harekettir...
(bkz: komik kemal)
Ekşi sözlükte yazarların sözlerini yanıtlamış olması benim açımdan tarihe geçmesi için yeter de artar bile. Biliyorsunuz gelecekte sözlükler çok işlek mecralar haline gelecek, her alandan kitlenin büyük ilgi ve sempatisini çekecek.
Bunu da siyaset alanında, genel başkan seviyesinde ilk defa yapan kılıçdaroğludur. Bu yüzden katılımcı sözlükler tarihinde yerini bulacaktır.
chp'li olmamama rağmen hoşuma gitmiştir.
evet siyasiler her fırsatta olabilitesi imkansız taahhütlerle vatandaşı kaba tabirle aldattı. ve aldatmayada devam ediyor.
mesela yerel seçimler öncesi ''400 proje'' adlı bir programla seçmeni etkileyen ve dolayısıyla seçimi kazanan ilçe belediye başkanımız bu güvensizliğin en net örneği. 400 projenin 1'i bile henüz hayata geçmedi, geçeceğe de benzemiyor. kandırıldık kısacası. kılıçdaroğlu'nun bu sempatik ve güvenilir hamlesi diğer parti temsilcilerini oldukça zorlayacağa benziyor. umarım halk katında hak ettiği karşılığı bulur.

noter tasdikli vaatlerle halkın karşısına çıkması dolayısıyla türk siyasi tarihinde bir ilke imza atmış olmasından kaynaklıdır.

imla.
kılıçdaroğlu'nun ekşi sözlük'te ama* yapması da hoş olmuş bugün. tekrar yazdırdı adını türk siyaset tarihine.

ama*: reddit'te popüler olmuş bir akımdır. "ask me anything"in kısaltmasıdır. isteyen herkes "I am a (job)" , "I am X" gibi r/ama subredditinde topic açıp soruları alabilir.
ayrıca bu akımla beraber "r/iama" subreddit'i de açılmış olup bil gates gibi ünlü isimler soruları cevaplamaktadır.
örnek: http://www.reddit.com/r/I..._and_im_back_for_my_third