bugün

Eldeki şeyler ile mutlu olmaktır.
Bence gayet büyük aslında.
Surekli yapilan ancak sonuc alinamayandir.ondan yasasın kötülük.*
Sevdiceğinle el ele Ankara sokaklarında yürümek mesela.
Bugün arkadaşlarım benimle yemek yediler diye çok mutluyum. Iyi ki varlar.

Bir gün kendi kendimi adam yerine koyabilecek cesaretim olduğunda daha mutlu olucam. Bugün bunu keşfederek mutlu oldum tekrardan.
bugün evime uzaklardan misafir geldi .. çok sevdiğim bir aile .. en büyük oğulları bedensel engelli. hani küçük şeylerle mutlu olmaktan açılmış ya konu .. işte o çocukta tekerlekli sandalyeye mahkum ve sadece güçlükle adım atabiliyor .. bütün yaşam faaliyetlerinde birilerinin yardımına ihtiyacı var. buna rağmen bugün bütün gün boyunca sessiz sedasız oturdu dışarıya bakan camın önünde ve kendi kendine dışarıdan geçen insanlara gülümsedi ve mutlu oldu .. biz bağımsız bir hayat yaşıyor biliyorken .. istetiğimiz zaman koşup eğlene biliyorken .. istediğimizi seve biliyorken .. bir yuva kurup evlene biliyorken o bunlara hayatı boyunca sahip olamayacak. kendisi de bunu çok iyi biliyor ama buna rağmen sadece oturduğu yerden gördüğü dünyayı insanları seyrederek bile mutlu olabiliyor. . hiç isyanı yok inanın.
tek bir isteği varmış annesinden .. sen ölürsen anne demiş benim için insan hakları mahkemesine başvursunlar, ölüm yardımı almak için çünkü kardeşlerim evlenecek ve bir yuva kuracak onlara yük olmak istemiyorum.
yüreğimi param parça ettin be canım kardeşim ..
durduk yere, "puding" deyip salak salak sırıtmak gibi.
benim yapabildiğim çoğu zaman, bazen olmuyor ama bugün mesela, kendime yeni bir çakmak aldım çok mutluyum, benzin almayı unuttum ama yanmayan bir çakmağım oldu benimde yaşasın *. ayy şimdi sigara içesim geldi.
Her şey için şükretmekten fazlası değildir illa sözle olmasına gerek yok hisler yeter.
Mantıksız bir duygu.

Hep daha büyük şeyler arzu eder insan.
benimdir. kazı kazan oynayıp tüm gün sırıtabilirim. ne de tatlı zevklerim var maşallah.
bir şey seni mutlu ediyorsa küçük değildir. kendinizi büyük görmekten vazgeçin ulan(ünlem)
büyük yürekli insanlara mahsus bir şeydir.
Pencerenin önünde yağmuru seyretmek,
Tavada yumurtayı patlatmak,
Radyoda en sevdiğin şarkının çıkması.

Listeyi uzatabiliriz.
mutlu olmak falan, zor iş değil esasında. ama işte insanoğlu artık ,kolay elde ettiği şeylerle mutlu olamayacak kadar komplike...
O kadar küçük şeyler ki; mutsuzluğumuzu minicik azaltalım da yaşamı bir nebze katlanılabilir dereceye getirelim, küçük şeylerde mutluluk arayalım diye diye mikrobiyolog olduk.
Minimalist yaşam tarzına adapte olmaya giriş.
Bi çocuk gülümsemesinden, kaldırımda açan minik bi papatyadan, kuş cıvıltısı ile uyanmaktan, bi parça çikolatadan, o gün evde sevdiğin yemeğin yapılmasından, dinleyipte adını bulamadığın şarkının radyoda çalmasından, hoşlandığının kişinin selam vermesinden, çocukluk battaniyeni/resimlerini bulmaktan, eski sevilen bir dostla karşılaşmaktan, şarjın az sanarken çok olduğunu farketmekten, pantolonunun cebinde az bile olsa para bulmaktan, yatağının çarşafını değiştirip mis gibi yatakta huzurluca uyumaktan yada bunun gibi birçok şeyden mutlu olmaktır. Mutluluğun sadece büyük şeylerden olmadığını anlamaktır.
küçük şeylerle mutlu olduğunun farkında olma durumu insanın bunalımda olduğunun göstergelerinden biridir kanımca. zira bizi her daim mutlu eden küçük şeyler olmuştur ama biz bunun farkında değildik. peki ne değişti? sen değiştin. eskiden mutluydun ve küçük şeylerin seni mutlu ettiğini fark edemeyecek kadar mutluluğa sahiptin. oysa şimdi o kadar mutsuzsun ki etrafındaki küçük bir şeyin sende uyandırdığı mutluluğun farkına varıyorsun.
insanı hayatta tutar zira büyük şeyler daha nadir elde edilir oldu artık.
Zamanında çok darbe almış belki de almaya devam eden güzel insan örneği..
genellikle küçük şeylerden mutlu olmak yerine küçük şeylerden moralimizi bozuyoruz. aman diyelim boş verelim. tebessüm edin herkese gülün mutlu olun. kedilere bile selam verin doğan güneşe de. sonra bir bakmışınız mutlu olmak için çok da çaba gerekmediğini anlarız.
türk kadının kaderidir. 12 liklerle mutlu olmak.
dondurma buna en güzel örnektir.
Soluduğu havadan doğan güneşten içtiği sudan kısacası hayatın kendisinden mutluluk çıkarabilen insandır .