bugün

dün izmir-balçova'daki çılgın avm'lerden bi tanesinde denk geldiğim olay.

şimdi mekan ismi verip ortalığı karıştırmak istemiyorum. iki arkadaş birşeyler yiyelim diye avm içinde bi mekana oturduk, menüler geldi, bir hamburger için 22lira fiyat yazmalarından anlamalıydık aslında. herşeyin 20liradan başladığını farkettim, ben içecek almadım. arkadaş yemeğin yanında su istedi. en son hesap gelince bi baktık, su için 4,5lira kesmişler. bi an durup birbirimize baktık, bi daha da davos'a gelmem diyerek uzaklaştık oradan.
kıytırık mekanların sergilediği iki elit tavırdan ötürü uyguladıkları fiyat politikasıdır. getirdiği bol marullu iki gram köfteli dandirik hamburgerini önünüze öyle bir getirir ki sanırsınız fransa'da muhteşem bir restoranda biftek yiyorsunuz.

dandik olup da çok kaliteli ve önemli bir şey yapıyormuşçasına fiyat biçen müesseseler müşterisiz kalınca ağlayıp sızlarlar. hakkınızı aramaya kalkıp bir yanlışlık mı oldu acaba diye sorduğunuzda da yüzünüze bön bön bakarlar sanki öğle yemeğinde tabldottan kuru fasulye pilav cacığı 5 liraya yiyen kendisi değilmiş gibi.