bugün

duygusal yeterliliği olması imkansız olan 10 yaşında bir çocuk. 5 ayda 250 kitap okuyacak. ve bu kitaplar ayşegül tatilde falan değil. ne bu oğuzhan uğur'un gençliği mi.
öyle hırka giyen çocuk zaten böyle olur. yapacak bir şey yok.
Çocuğa çok kitap okumanın çok faydalı olduğu aşılanmış. Ve büyük ihtimal çocuk her kişiden aynı şeyleri duyup yaptığının mükemmel bir şey olduğunu sanacak ancak yaşı ilerledikçe durumun sadece bundan ibaret olmadığını anladığında büyük bir hayal kırıklığı ve psikolojik çöküntü yaşaması içten bile değil. Bana kalırsa insan her zaman yaşının gerektirdiği davranışlarda ve eylemlerde bulunmalıdır. Küçük bir çocuk büyük biriymiş gibi konuştuğunda nasıl ki herkesin takdirini kazanıyorsa yetişkin insanların çocukça hareketleri hepimizi çileden çıkarabiliyor.
https://www.youtube.com/w...Fgn8m6WDnBowg&index=3
Bu videoda okuduğu kitapları ne kadar anladığı belli, bence bir dahi.
https://youtu.be/TsLpgKR0IW8
Okumayın abicim okumayın. Bilmeyin.

Eğer hayatı kontrol edebilecek kadar güç sahibi iseniz evet okuyun bilin derinine inin ama zurnanın son deliği, hayatta hiçbirşeye etki edemeyecek, hiçbirşeyi değiştiremeyecek biri iseniz okumayın bilmeyin çünkü bilmek farkında olmak sadece ve sadece acı getirir.

Çoğu zaman cehalet mutluluktur.

T:bir çocuk.
Küçük yaşta çok fazla uyaranla karşılaşmak beyninin standart şartlarda çalışmaya dahil olmayan kısımlarınında aktifleşmesini sağlar. Benim burda gördüğüm sadece kitap okumak değil okuduğu kitaplar üzerinde ailesiyle iletişıme geçmiş olması. Bugün küçük çocuklara bakın bıcır bıcır konuşuyorlar kitaplar hakkında değil belki ama sosyal olarak çok iyi düzeydeler sebebi ailenin çocukla sürekli iletişim halinde olması çocuğün gürültü kaynağı olarak görülmemesi bu güzel.
görsel

Anlaşıldı derdi ...
Hem çocukluğunu yaşamalı hem de özel olarak eğitim görmeli.
bu çocuk 250 kitap okumuş olsun o kitapları yanlamasına götüme sokarım.

greta gibi bunu da saldılar piyasaya.
veletler üzerinden mesajlar veriyolar insanlara işte.
yazık edecekler cocuga matmazel. medya elinde insanlar ilgisini kaybedene kadar, oyuncak olacak cocuk. cunku bir sure sonra antipatik gelmeye baslayacak, ovenler bir bir yermeye baslayacak.
Yaşının çok üstünde davranmasi çok iyi birseymis gibi dayatilmis çocuğa, bilmiyorum iyi güzel bilgili bir kardeşimiz ama o yaşta boylesine bilgiye sahip olmayı kaldirabilirmi ilerleyen yıllarda tartışılır.
Sözel zekası yüksek bir çocuk. Gıcık bir tipi var ama umarım başarılı olur.
Çocuğun normalin üstünde bir zekaya sahip olduğu bakışlarından bile belli. Muhtemelen yalnızlık çekerek büyüyecek. Ve yalnız bir yetişkin olacak. Türkiye'de arkadaş bulması çok zor. Bu yüzden hem hayranlık duydum hem de biraz üzüldüm.
Yetişkin biri olduğunda çok büyük bir ihtimalle ukala, boş muhabbetçi, konuşurken kafa açtığı için ortamdan siktir edilen biri olacak.
Çok kitap okuduğuna ve dahi olabilme ihtimalinin düşük olmadığına inandığım çocuk. Dünya tarihinde Atakan gibi örnekler, özel çocuklar vardır, biri de neden bizden olmasın.

Benim işin bu tarafıyla bir derdim yok ancak anormallik olan kısım, önümüze verilen kitap sayısı-süre kısmında. Bir insanın 5 ay yani 150 günde 250 kitap okuyabilmesi için bir günde yaklaşık olarak 250/150=1.7 kitap okuması gerekir. Bahsedilen kitaplar da pek çok yetişkinin bile anlamakta zorlandığı ağır felsefe kitapları olunca verilen bu istatistiğin gerçekten uzak göründüğü aşikar.

Bunu açıklayabilecek en makul açıklama çocuğun hızlı okuma tekniklerine alışmış olması olarak söylenebilir. Ancak öyle olsa bile bu tip felsefe kitapları çok yüksek hızlarda okunmaz, bu pek çok yerin kaçırılmasına sebep olabilir.

Neyse, hayatında başarılar diliyorum keretaya. Umarm güzel arkadaşlar edinir, çevresinde yalnız kalmaz.
Ah o tarz kolsuz yeleği yok mu bide kardeşimin ahahah.
Bende Sait Faik in Abasıyanık kitabını okudum. Ne var yani...
umarım gerçekten küçüksündür atakan.
şu çocuğa üzülürsünüz anlarım, ki ben de üzülüyorum biraz çünkü sosyal medyanın diline düştü ve bu yoğun baskıyı kaldırması çok zor. bu yönden üzülüyorum.

bunun dışında şu çocuğa bakıp da "irrite olan", yani kuduran tiplere diyecek sözüm yok. çocuk en nihayetinde kitap okumuş, kendini geliştirmiş. el kol hareketleri vb garip evet ama her çocuk anne babasından, büyüklerinden etkilenir.

Hal böyleyken şu çocuğa bakıp da kuduruyorsanız siz ondan daha kötü haldesiniz demektir, bilin istedim.
ekrem imamoğludan sonraki bir proje bu çocuk.
hareketleri mimikleri bile kopya.
cocuklar iyi ezberci kopyacidir.
uzerine biraz dustugunuzde yuzlerce araba plakasi markasi bile ezberler.

dahi falan degil.
ezberi iyi olan taklitci bir velettir.
bilmesek anlamasak yutturacaklar.
cocuk beyni hamur gibidir.
5 yasinda alfabeyi bilen yazan okuyan yegenim var.3 yasindan beri biliyor.dahi mi yok.
super zeka mi hayir.
iyi bir ezberci o kadar.
Gerçekten kendi hali veya taklit yapıyor, burası beni pek ilgilendirmiyor fakat çocuk üzerinden kendini parlatmaya çalışan tipler mide bulandırıcı. Ortalama bir insandan iki-üç adet fazla kitap okuyunca üst sınıf burjuva havasına giriyor herkes anlamadım.
ve ayrıca çocuğun fakir olduğu ileri sürülüyor fakat kimse de demiyor ki fakir insanın d&r'dan kitap aldığı nerede görülmüş aq?

Neyse, Greta sağa kay aslanım bu topraklardan bir yiğit geliyor kalabalık yapma...
normal olmayan çocuk.

normal her daim iyidir. tabi ki bu bir seçim konusu değil ama en azından normale göre-doğru yönlendirme yapılabilir. bir baba olarak izlenimim, çocuğun değişik bir haleti ruhiyesi var bilmem dikkatinizi çekti mi. bakışları bile farklı. garip bir hissiyat geçiriyor karşı tarafa.
Konuşmaları ve söyledikleri muazzam olmakla beraber ailesinin çocugun gözlerine kalem çekmesi ve tırnaklarının cilası beni düşündürmüştür.